Maďarsko diskriminuje romské děti, zní z Evropské komise

Maďarsko diskriminuje romské děti, zní z Evropské komiseNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Evropská komise vyzvala Maďarsko, aby přestalo s diskriminací romských dětí ve vzdělávání a příslušným způsobem upravilo své zákony. Komise to oznámila v rámci pravidelného souboru prohřešků, kterých se členské země dopouštějí vůči unijní legislativě. Maďarská vláda je podle prohlášení Budapešti kritikou překvapena.

„Diskriminace na základě etnického původu ve vzdělávání je podle evropského práva nepřípustná,“ uvedl mluvčí Komise Christian Wigand. Komise se proto s oficiálním upozorněním obrátila na Budapešť a ta má dva měsíce na odpověď.

Je to první krok v několikastupňovém řízení, které teoreticky může skončit až před evropským soudem. Wigand připomněl, že podobné dopisy už v září 2014 poslala unijní exekutiva do České republiky a v dubnu 2015 na Slovensko.

„Obě tyto země v roce 2015 svou legislativu změnily,“ uvedl Wigand. Dodal, že v České republice nyní Komise situaci sleduje, neboť země se zavázala ke změnám. O podobném postupu se nyní podle něj vyjednává také se Slovenskem.

Komisi podle tiskové zprávy v případě Maďarska vadí řada konkrétních bodů souvisejících jak s podobou zákona, tak s „administrativní praxí“, které prý obě vedou k neproporčně vysokému podílu romských dětí ve školách pro děti s mentálním postižením a do značného stupně také k segregovanému vyučování v normálních školách.

Maďaři jsou kritikou překvapeni

Maďarsko je podle prohlášení ministra pro lidské zdroje překvapeno výzvou Bruselu, kterou považuje za odvetu za to, že loni Maďarsko odmítlo věnovat finance na začleňování imigrantů do společnosti.

„Zahájení řízení je překvapující, protože dřívější vedení EU oceňovalo maďarská opatření v oblasti integrace,“ uvedl ministr. Podle šéfa úřadu premiéra Viktora Orbána Maďarsko nechápe, co Komisi konkrétně vadí. Budapešť si podle Jánose Lázára přeje konstruktivní dialog, v němž by si obě strany porozuměly.

Smyslem tohoto kroku je podle Komise snaha zajistit pro romské děti odpovídající přístup ke vzdělání, neboť to je základním faktorem pro budoucí uplatnění na pracovním trhu.

V Maďarsku žije podle odhadů až milion Romů a tvoří největší a zároveň nejchudší menšinu této desetimilionové země.

Podle předsedy Evropského centra pro práva Romů (ERRC) Djordjeho Jovanoviče se Maďarsko nepodřídilo rozsudku Evropského soudu pro lidská práva, který nařídil zemi ukončit segregaci Romů. „Maďarské úřady nadále záměrně přehlížejí tisíce našich dětí v rámci vzdělávacího systému postaveného na předsudcích,“ uvedl Jovanović podle agentury AP.

Čtěte také: Maďaři se do toho pustili zostra. Vláda i média proti kvótám

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články