Lékaři bez hranic jsou rozhořčeni z útoku na nemocnici

Civilní oběti

Lékaři bez hranic jsou rozhořčeni z útoku na nemocniciNOVÉ
Nemocnice Abs po náletu Foto: Foto: Lékaři bez hranic
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Válka v Jemenu nebere ohledy na životy civilního obyvatelstva ani humanitárních pracovníků v oblasti. Při pondělním bombardování zasáhla arabská koalice nemocnici Abs, kterou provozuje organizace Lékaři bez hranic. Přímo na místě zemřelo osm pacientů, další dva zahynuli při převozu do nemocnice. K tragickým obětem náletu navíc přibyl přímo i jeden z lékařů.

Nemocnice Abs přitom není prvním zdravotnickým zařízením, které bylo zasaženo bombardováním letounů arabské koalice. Za poslední rok se staly v Jemenu terčem útoku i čtyři další stanoviště Lékařů bez hranic. Všechny válčící strany, včetně koalice vedené Saúdskou Arábií, přitom předem opakovaně dostávaly GPS souřadnice zdravotnického zařízení. Poloha nemocnic je tak letectvům dobře známa.

„Při pondělním útoku výbuch bezprostředně zabil devět lidí včetně jednoho pracovníka Lékařů bez hranic. Dva další pacienti zemřeli během převozu do nemocnice Al Jamhouri. Pět pacientů zůstává hospitalizovaných. Zbývající pacienti a pracovníci byli evakuováni. Nemocnice Abs, kterou Lékaři bez hranic podporují od července 2015, byla částečně zničena,“ popsala Iveta Polochová z Lékařů bez hranic.

Nedávno přijatá rezoluce OSN přitom vyzvala k ukončení útoků na zdravotnická zařízení. Na nejvyšší úrovni navíc zazněla prohlášení zavazující se k dodržování mezinárodního humanitárního práva. Navzdory tomu se však zdá, že se neudělalo nic, co by přimělo válčící strany v Jemenu respektovat zdravotníky a pacienty.

Neustávající bombardování nemocnic zneklidňuje i vedoucí operací Lékařů bez hranic Teresu Sancristóvalovou. „Opět jsme svědky tragických důsledků bombardování zdravotnického zařízení. Opět byla bombardována plně funkční nemocnice, plná pacientů a místních i mezinárodních pracovníků Lékařů bez hranic. Stalo se tak ve válce, která nebere žádné ohledy na zdravotnická zařízení a pacienty. Nálet zasáhl areál nemocnice a připravil jedenáct lidí o život,“ uvedla.

Lékaři bez hranic tak znovu vyzývají všechny bojující strany a zejména koalici vedenou Saúdskou Arábií, která je za útok zodpovědná, aby zajistily, že se další podobné útoky nebudou opakovat. „V Jemenu jsou i nadále zabíjeni a zraňováni lidé ve chvílích, kdy vyhledávají lékařskou pomoc. Násilí v Jemenu má obrovský dopad na civilisty. Chceme vyjádřit rozhořčení nad tím, že opět musíme přát upřímnou soustrast rodině našeho pracovníka a příbuzným deseti pacientů, kteří měli být v nemocnici v bezpečí,“ dodala Sancristóvalová.

Zdravotnické zařízení Abs bylo hlavní fungující nemocnicí v západní části guvernorátu Hajjah. Od července 2015 v ní zdravotníci ošetřili 4 611 pacientů. V nemocnici byla pohotovost se čtrnácti lůžky, porodnice a chirurgie.

Lékaři bez hranic působí v Jemenu v 11 nemocnicích či zdravotnických centrech a poskytují podporu dalším 18 nemocnicím nebo zdravotnickým střediskům v osmi guvernorátech (Aden, Al-Dhale‘, Taíz, Saada, Amran, Hajjah, Ibb a Sana’a). V současné době pracují v Jemenu více než dva tisíce pracovníků Lékařů bez hranic, včetně 90 mezinárodních spolupracovníků.

Čtěte také: Letecký útok proti Islámskému státu zasáhl školu. Deset dětí zemřelo

I velký chirurg brečí, říká český doktor z Lékařů bez hranic

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články