Šance na změny v EET? Petici s tisíci podpisy řeší senátoři

ELEKTRONICKÁ EVIDENCE TRŽEB

Šance na změny v EET? Petici s tisíci podpisy řeší senátořiNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Různých protestních akcí proti elektronické evidenci tržeb (EET), které si daly za cíl novou povinnost úplně zrušit nebo z ní alespoň vyjmout určitou skupinu, proběhlo během posledních několika měsíců více. Málokdy však protesty padly na úrodnou půdu. To ovšem není případ petice proti EET, kterou začal organizovat majitel čajovny podnikatel Ivo Hucl. Tomu se už před spuštěním první vlny podařilo sesbírat více než deset tisíc podpisů. Peticí se tak zabývají senátoři. Ti se zatím v debatě shodli, že evidence má své mouchy, které je třeba vychytat.

Peticí se zatím zabývá petiční výbor, v němž jsou zastoupeny prakticky všechny parlamentní strany. Podle předsedy výboru senátora Zdeňka Papouška (za KDU-ČSL) se senátoři při projednávání ve výboru shodli, že zákon má nedostatky, které je třeba napravit. „Zaznívaly tam hlasy, že v zákoně jsou problémy, že to poškozuje malé živnostníky,“ uvedl pro server Echo24 Papoušek.

S tím souhlasí i iniciátor petice Hucl. „Krom opozičních senátorů, kteří se přiklání ke zrušení EET, se téměř všichni přítomní senátoři shodli na projednání zásadních změn dle nás velmi destruktivního a špatně připraveného zákona,“ popsal pro server Echo24 jednání výboru Hucl, který na něm zastupoval petenty.

Hucl petici předal výboru na začátku prosince v den startu první vlny evidence, kdy museli začít evidovat podnikatelé v pohostinství. Už tenkrát měla petice přes 10 tisíc podpisů, což znamená, že se jí musí zabývat Senát i na plénu. Senátoři, kteří o petici diskutovali na zasedání výboru minulou středu, se k ní opět vrátí příští týden. Symbolicky to bude ve středu 1. března, kdy startuje druhá vlna EET, která se dotkne prodejců. Na plénum Senátu by se mohla dostat přibližně za měsíc.

Senátor Jiří Růžička (za TOP 09) ale upozorňuje, že i když se senátoři shodnou na některých změnách, nemusí to v praxi nic znamenat. „Výbor není ani soud ani poradna. My to usnesení předložíme celému Senátu. To, jak se poté vyjádří senátoři v hlasování, je jedna věc, jak se bude postupovat, je druhá,“ uvedl pro server Echo24 Růžička.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Možností, jak se může s peticí a závěry výboru Senát vypořádat, je několik. „V takovém případě se dá udělat v podstatě cokoliv. Můžeme dát například doporučení Poslanecké sněmovně nebo doporučení vládě, aby se to v zákoně napravilo,“ vysvětlil Papoušek. Podle něj je správné, že se nad zákonem diskutuje. „Jsem velice rád, že se to bude v Senátu zkoumat, protože pokud zjistíme, že ty dopady tam jsou, tak by se měly vychytat mouchy,“ dodal.

Petice mimo jiné vytýká zákonu, že má negativní vliv na podnikatelské prostředí, především na drobné venkovské živnostníky a řemeslníky, že je destruktivní a diskriminační, že přináší ztrátu motivace podnikat a pokřivuje mezilidské vztahy nebo že jejím výsledkem je nárůst byrokracie, prostoru pro korupci, podvodů a nakonec jen zvýšení cen pro konečného spotřebitele.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO), který je autorem zákona o evidenci tržeb, ale petici už na začátku prosince odmítl s tím, že neobsahuje podrobnější argumenty. V dopise Huclovi a dalším petentům, který má server Echo24 k dispozici, píše, že autoři petice buď důvody pro svá tvrzení fabulují nebo je vůbec neuvádějí.

Se sbíráním podpisů Hucl nepřestal a od prosince tak přibylo několik tisíc dalších signatářů. Druhé kolo předání podpisových archů Hucl plánuje na začátek druhé vlny ve středu 1. března.

Čtěte také: Odpor vůči EET vrcholí. Protesty, tisícová demonstrace i petice

Žádné slitování a shovívavost. Bojkot EET se nevyplácí

Občané proti EET. Tisíce jich podepisují petice. Doufají, že Babiš ustoupí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články