Ruská vojska v arktické oblasti opevňují polární kruh

Od Murmansku po Čukotku

Ruská vojska v arktické oblasti opevňují polární kruhNOVÉ
Vojenské základny se mají táhnout od Murmanska po Čukotku Foto: Repro: Google Maps
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Do konce roku 2014 chce Ruská federace vojensky kontrolovat více než 6000 kilometrů dlouhou oblast, kde sousedí s Arktidou. O plánu na ovládnutí ruské části arktického kruhu informoval podle agentury RIA Novosti ministr obrany Sergej Šojgu. 

Moskva své záměry o rozšíření vojenské působnosti v severním polárním kruhu oznámila už v prosinci minulého roku. Vladimir Putin tehdy prohlásil, že „Rusko musí využít všechny páky na ochranu národní bezpečnosti a zájmů v slibné oblasti“. Podle Putina by napříč ruskými hranicemi se severním pólem měly vyrůst zařízení pro ubytování vojsk a zázemí pro válečné lodě i letouny.

„V poslední době jsme v arktické oblasti velmi aktivní a do konce roku chystáme rozmístit velký počet jednotek podél polárního kruhu, prakticky od Murmansku po Čukotku,“ prohlásil podle RIA Novosti Šojgu na schůzce vrcholných armádních představitelů v Moskvě. 

Během posledních několika let se Rusko na arktickou oblast zaměřuje i s výstavbou severomořské cesty, která by byla alternativní námořní cestou z Evropy do Asie. V oblasti se soustřeďují i na těžbu ropy. To může být trnem v oku státům jako jsou Spojené státy, Kanada nebo Norsko, které mají v oblasti o těžbu také zájem.

„Mnoho z bývalých vojenských zařízení v oblasti musí být opraveno, jedná se zejména o staré letiště a přístavy, ale i elektrárny nebo zásobníky vody, které musí být často znovu zcela postaveny, což je to, co právě probíhá,“ sdělil Šojgu.

Plánovaný vojenský rozmach se ale nelíbí řadě lidí. Vojenský analytik Alexander Golts řekl pro The Guardian, že současná neodůvodněná aktivita je jen zastrašovacím nástrojem v souladu s ruskou politikou poslední doby. Obavy mají i ochránci přírody, kteří se obávají poškození ojedinělých biotopů vojenskou technikou. Sergej Šojgu ale podobné pochybnosti vyvrátil s tím, že se armáda o zachování přírody bude přímo zasazovat.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pak uvedl, že nevidí důvod rozmístit v Arktidě jednotky Severoatlantické aliance. Podle něj není případná vojenská přítomnost NATO v současnosti opodstatněná. Za jedno s tímto výrokem byl v květnu i tehdejší generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen, který řekl, že aliance zde nasazení vojenských sil neplánuje.

Čtěte také: VIDEO: Ruská základna na Sibiři jako z apokalyptického filmu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit