Němci zuří kvůli pražskému summitu V4. Stěžovali si, prozradil Fico

německý velvyslanec se dotazoval

Němci zuří kvůli pražskému summitu V4. Stěžovali si, prozradil FicoAKTUALIZOVÁNO
Slovenský premiér Robert Fico s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou. Foto: Ilustrační foto: vlada.cz
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Německo si stěžovalo u slovenského ministerstva zahraničí kvůli pondělnímu mimořádnému summitu zemí visegrádské skupiny (V4) s Makedonií a Bulharskem v Praze, na kterém budou státníci jednat i o posílení ochrany hranic mezi Bulharskem, Makedonií a Řeckem. Novinářům to v sobotu řekl slovenský premiér Robert Fico, podle kterého by země V4 měly nabídnout náhradní plán ochrany vnějších schengenských hranic, pokud v této záležitosti selže Řecko. To jen ukazuje na stále se vyostřující vztah Německa a zemí V4. Zájem německého velvyslance v ČR o cíle a obsah summitu potvrdil ČTK i státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

„Německo protestovalo u státního tajemníka (slovenského) ministerstva zahraničních věcí kvůli konání tohoto summitu, prý je třeba hledat jiné cesty. Pokud Řecko jednou nechce chránit (schengenské) hranice, musíme nabídnout jiné varianty,“ řekl Fico novinářům na tiskové konferenci v Banské Bystrici po programové konferenci své strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která se zabývala svými prioritami na období po březnových parlamentních volbách.

Již během svého projevu na programové konferenci Fico o zmiňovaném protestu vůči summitu visegrádské skupiny, do které patří Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko, hovořil jako o demarši s dovětkem, že „co si to V4 dovoluje spolu s Bulharskem a Makedonii hovořit o ochraně vnějších hranic“.

Německý velvyslanec se zajímal, o čem bude jednat summit 

Kvůli pondělnímu summitu se na státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzu v pátek obrátil i německý velvyslanec. Zajímaly ho cíle a obsah summitu, sdělil dnes ČTK Prouza. 

„S německým kancléřstvím jsme v pravidelném a úzkém kontaktu. Nijak mě proto nepřekvapilo, že se na mne v pátek obrátil německý velvyslanec s dotazy na cíle a obsah pondělního summitu premiérů V4,“ reagoval pro ČTK Prouza. Současně ale doplnil, že témata summitu probíral v uplynulých dnech i s představiteli zemí V4, Bulharska a Makedonie, s nizozemským velvyslancem jako zástupcem předsednické země EU a s vedoucím Zastoupení Evropské komise v Praze.

Německý magazín Der Spiegel napsal, že země V4 se se svým záměrem ochrany schengenských hranic a uzavřením balkánské trasy pro uprchlíky staví proti plánu německé kancléřky Angely Merkelové, který počítá s řešením migrační krize za pomoci Turecka.

Tomu ale Prouza oponuje. Podle něj Česká republika a další země V4 podporují při řešení migrační krize spolupráci s Tureckem, zároveň jsou ale připraveny posílit pomoc Řecku stejně jako Makedonii nebo Bulharsku, které se mohou v případě rostoucího počtu uprchlíků dostat pod velký tlak.

Podobně se dnes vyjádřil i mluvčí vlády Martin Ayrer. Podle něj pondělní summit má dva jasné tematické bloky, a to 25. výročí visegrádské skupiny a migrační krizi, a „není tam žádná snaha dělat nějakou oponenturu jakékoli zemi EU“. O tom, že by stížnost Německa ohledně jednání V4 dostala i česká vláda, neví.

Představitelé Makedonie, Bulharska a zemí V4, kam patří ČR, Slovensko, Maďarsko a Polsko, by měli v pondělí probírat migrační krizi a spolupráci při jejím řešení. Šestice státníků by měla hovořit i o možnosti posílení ochrany hranic mezi Bulharskem, Makedonií a Řeckem. Schůzka předchází summitu prezidentů a premiérů členských zemí EU o problémech s přílivem uprchlíků a ekonomických migrantů.

Čtěte také: Kvóty přerozdělily jen 500 běženců. I tak se jich držte, žádá EU

Možnost vytvoření takzvaného záložního hraničního systému v souvislosti s ochranou schengenských hranic před přílivem migrantů do EU přes takzvanou balkánskou cestu zmiňoval již dříve český premiér Bohuslav Sobotka. O tomto plánu hovořil předseda české vlády s Ficem během své lednové návštěvy Bratislavy. Slovenský premiér tehdy záměr svého českého kolegy podpořil.

Fico v sobotu zopakoval svůj názor, že Řecko selhává v ochraně vnějších hranic schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol. „Chceme, aby vznikla shoda mezi zeměmi V4, že když nefunguje Řecko a ono skutečně nefunguje, tak je výhodnější investovat peníze do ochrany hranic, která odděluje Řecko od Makedonie, Bulharska a od dalších zemí na dané linii,“ řekl. Doplnil, že Bratislava je v této otázce připravena podílet se finančně i personálně.

Slovensko již na začátku února vyslalo 25 policistů do Makedonie, podle dřívějších informací by měli pracovat spolu s kolegy z Česka na makedonsko-řecké hranici.

Podle německého magazínu Der Spiegel se země V4 se svým záměrem ochrany schengenských hranic a uzavření balkánské trasy pro uprchlíky staví proti plánu německé kancléřky Angely Merkelové, který počítá s řešením migrační krize za pomoci Turecka. Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák ale tvrzení magazínu odmítl. „Dokud chybí společná evropská strategie, tak je legitimní, že státy na balkánské trase chrání své hranice. S tím jim pomůžeme,“ řekl Lajčák časopisu. Dodal, že by bylo špatné přenechat Turecku řešení problémů Evropy.

Více o článku časopisu čtěte zde: Země Visegrádu boří plány Merkelové. Hrozí otevřený střet

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články