Zákon o prokazování původu majetku je paskvil

Zákon o prokazování původu majetku je paskvil 1
Politická aréna
Adolf Beznoska
Sdílet:

Do poslanecké sněmovny by se v těchto dnech měl dostat návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s prokazováním původu majetku. Neboli jinak, zákon, který by zavedl další dlouhodobou modlu socialistické politiky – prohlášení o majetku.

Dle mého názoru se jedná o opatření podporující trend nastolený touto vládou, který nás zavádí opět desítky let zpět. Spolu s EET nebo s kontrolními hlášeními se jedná o další krok k totalizaci státu, kdy se vládní instituce snaží ovládnout každou část ekonomiky, automaticky dělají z občanů zločince a v zájmu „ušlechtilých“ cílů, jako je boj proti daňovým únikům nebo korupci, zvyšují svoji moc.

Přitom každý, kdo má alespoň trochu racionální a demokratické myšlení, musí takový paskvil jako zákon o prokazování původu majetku jednoznačně odmítnout. V tomto návrhu se počítá například s tím, že v případě zjištění nepoměru mezi příjmy poplatníka a nárůstem jeho jmění jej správce daně může vyzvat k prokázání, že nárůst jeho jmění odpovídá jeho příjmům a že tyto příjmy byly řádně zdaněny. Pokud poplatník důkazní břemeno neunese, správce daně mu stanoví daň na základě pomůcek. A ano, důkazní břemeno je přeneseno na poplatníka – pokud tedy správce daně z nějakého důvodu usoudí, že poplatník je zločinec, on bude muset dokázat, že jím není. Kde je tedy presumpce neviny? Základ každého demokratického státu?

A dle čeho může správce daně usoudit, že by poplatník mohl být zločinec? Věřte nebo ne, není k tomu zapotřebí důkazů, naopak, zcela postačí informace, indicie nebo domněnky, které nemusí mít formu důkazních prostředků. Jinými slovy stačí udání závistivého souseda nebo pouhá domněnka znuděného úředníka finančního úřadu.

Ještě horší je, že návrh zákona je navýsost selektivní a velmi diskriminační. Jedná se tu právě o institut prohlášení o majetku. Opět se tu totiž bavíme o šikaně úspěšných obyvatel. Proč úspěšných? Protože v zákoně je nastaven limit ve výši 10 milionů Kč – to znamená, že nikdo, kdo by neuvedl v prohlášení majetku majetek v hodnotě alespoň 10 milionů Kč, tak toto prohlášení vůbec vyplňovat nemusí. Znamená to tedy, že každý, kdo tuto hranici přesáhne, je rovnou vnímán jako podezřelý? Nebo tím chceme národu sdělit, že krást v menším se může?

Oceňuji snahu vedoucí ke zlepšení výběru daní, ale řešením rozhodně není šikanovat občany pomocí špionážních technik jako vystřižených z nějakého dokumentu o totalitním státu. Tato domněnka je podpořena i zmínkou v důvodové zprávě, která uvádí – a teď ocituji – „V současnosti orgány Finanční správy České republiky nedisponují žádnou kompetencí orgánů činných v trestním řízení. Z dlouhodobého pohledu přicházejí v úvahu různé varianty řešení legislativního (např. úvahy na téma vytvoření specializované finanční policie) či nelegislativního charakteru (viz tým Kobra).“ Toto odkrytí budoucích úmyslů Ministerstva financí o zřízení jakési finanční policie mě upřímně trochu děsí…

Na závěr musím konstatovat, že počínání této levicové vlády a některé její kroky považuji za plíživé ohrožení základních prvků každé demokracie – začalo to EET a kontrolním hlášením, nyní je to institut prohlášení o majetku, pak přijde finanční policie.…

Úkolem opozice je tento pochybný zákon zastavit.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články