Přispívá očkování dětí k autismu? Americký spor dorazil i do Česka

Spory o očkování

Přispívá očkování dětí k autismu? Americký spor dorazil i do ČeskaNOVÉ
Ilustrační foto. Foto: Shutterstock
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Mají dětská očkování vliv na autismus, či nikoliv? O tuto otázku se roky přou vědci, lékaři i laická veřejnost. Vše odstartovala americká vědecká studie z roku 2004, resp. její revize z loňského roku, které prezentují zcela opačné závěry založené na stejném vzorku dětí. A spor o možnou souvislost autismu s očkováním se nyní přenesl i do pořadu České televize.

,,Lituji toho, že jsme s mými spolupracovníky vynechali ze studie z roku 2004 statisticky podstatné informace. Ty naznačovaly, že u afroamerických chlapců, kteří byli do 36. měsíce svého života očkováni vakcínou MMR, bylo zvýšené riziko autismu,“ vzkázal loni William Thompson z amerického Úřadu pro prevenci a kontrolu nemocí (CDC), který se jako jediný z autorů studie přiznává, že došlo k pochybení. Úřad však jeho tvrzení zásadně odmítá a stojí si za tím, že studie neprokázala zvýšení riziko autismu po očkování. 

Problémem studie z roku 2004 bylo, že vyžadovala rodné listy očkovaných chlapců, z nichž by bylo možné vyčíst jejich rasu, hmotnost při narození nebo věk rodičů. U 260 černošských chlapců ale rodné listy chyběly, a proto byli ze studie vyřazeni, upozornila americká televizní stanice ABC News.

To podnítilo Briana Hookera, inženýra biomechaniky z Kalifornie, aby o několik let později provedl opětovnou analýzu. Chybějící rodné listy částečně nahradil záznamy poskytnutými školami, na kterých chlapci později studovali. Zásadním zjištěním, která jeho revize přinesla, bylo, že u chlapců očkovaných do 36. měsíce vakcínou MMR proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám bylo zvýšené, konkrétně 3,4x větší riziko autismu.

Čtěte také: Plošné očkování chrání ty nejslabší. Musí zůstat povinné

CDC si ale za původní studií stojí a tvrdí, že její závěry byly několikrát prověřeny, a to i experty, kteří nejsou zaměstnanci CDC. Úřad sice připouští, že u dětí očkovaných mezi 2. – 3. rokem bylo mírně více těch trpících autismem, tyto závěry však přisuzuje imunizaci.

,,K žádné zastíracímu manévru nedošlo. Data byla specifickým způsobem shromažďována výhradně pro tuto analýzu. Pokud ale dojde k použití těchto dat v rámci jiného typu analýzy, může to přinést matoucí výsledky,“ uvedlo CDC ve svém prohlášení s odkazem na metodu studie doktora Hookera, která nebyla dostatečně popsána.

Na nepřesnost metody se odvolávají i další vědci. Někteří závěry rozcupovali s tím, že Hooker neuvádí, jaký vzorek dětí byl do studie zahrnut nebo kdy byl chlapcům autismus diagnostikován. U některých z nich mohlo k očkování dojít až po odhalení tohoto vývojového mentálního postižení.

Brian Hooker si však za svým výzkumem pevně stojí: ,,Proč bych vystavoval svoji kariéru riziku? Proč bych se měl snažit napálit veřejnost?“ ponechává vyřčené otázky záměrně bez odpovědi. Podle svých slov neměl vůbec v úmyslu pošlapat něčí výzkum, nicméně přiznává svůj osobní zájem pro věc – sám má autistického syna.

Utajená fakta v ČT část diváků nadzdvihl

Pořad České televize Nedej se plus se problematikou dětských očkování zabýval ve svém posledním dílu Utajená fakta. „Zamlčená fakta naznačují, že některé vakcíny mohou způsobovat poruchy centrálního nervového systému a následně těžká onemocnění,“ tvrdí tvůrci v reportáži po vzoru Hookerovy studie.

To se ale nelíbilo mnohým divákům, kteří se v diskuzi na stránkách pořadu rozčilují, že je reportáž založena na nepotvrzených informacích. ,,Jako veřejnoprávní televize, byste měli vysílat jen ověřená fakta. To co jste předvedli v této reportáži je naprostá nehoráznost. Snažíte se zvýšit sledovanost i za cenu, že šíříte bludy?“ píše divák Petr Radiměřský. Tomu přitakává i další divák, Stanislav Stupka: ,,Tato konkrétní studie od Dr. Thompsona nechává vědeckou světovou obec chladnou. Spadá pod velmi slabé studie, se špatným designem. Prostě je špatná.“

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články