Češi vytvořili aplikaci, která živnostníkům sníží náklady na EET

Aplikace pro malé živnostníky

Češi vytvořili aplikaci, která živnostníkům sníží náklady na EETNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Aplikace Malá pokladna má malým živnostníkům vyřešit značnou část povinností, které jim přinese elektronická evidence tržeb, tvrdí její čeští autoři na crowdfundingovém portálu Hithit. Zároveň dodávají, že není vhodná pro větší firmy – ty se registračním pokladnám nevyhnou.

Mobilní aplikace od týmu vývojářů z Jizerských hor je určena především pro malé obchody, stánky a drobné živnostníky, kteří do této chvíle nepotřebovali registrační pokladny. Koncept pracuje s tím, že se podnikatelé obejdou při vydávání účtenek bez tiskárny. Náklady na plnění závazků vůči elektronické evidenci tržeb jsou díky tomu mnohem nižší.

„Zákon o evidenci tržeb vám nakazuje vydat každému zákazníkovi platnou účtenku. Podle zákona ji ovšem můžete vydat elektronicky. Protože posílat každému zákazníkovi účtenku na e-mail opravdu není dobrý nápad, vymysleli jsme kasabloček, který jen utrhnete a vydáte zákazníkovi. Na útržku je odkaz na náš web, kde zákazník účtenku okamžitě najde,“ vysvětlují vývojáři princip fungování Malé pokladny i jejích doplňků.

Pro velké firmy ale aplikace není – na to jí chybí řada funkcí. „Nenajdete v ní položky ani oddělení. Vše se eviduje přes „přímý prodej“ – zkrátka namarkujete množství a cenu položek, případně hladinu DPH. Tím pádem v pokladně nenajdete ani skladové zásoby, ani receptury,“ píšou vývojáři na stránkách kampaně. Uznávají, že Malá pokladna nejde propojit ani s platebním terminálem, který má většina menších prodejen.

K provozu aplikace má postačit chytrý telefon a připojení k internetu, někteří se ale obejdou i bez nich. „Pokud ovšem potřebujete evidovat jen pár plateb denně (třeba jako řemeslník), nepotřebujete ani chytrý telefon. Tržbu zaevidujete pomocí SMS. Jestli jste někdy kupovali SMS jízdenku, tak evidování tržby je stejně jednoduché a rychlé,“ dodávají autoři.

Na případné změny služby a novely jsou také připraveni. „Nad každou novinkou v metodice a kolem zákona sedíme a dopodrobna rozebíráme, co to pro nás a pro podnik znamená. Už máme i první reakce z finančních úřadů, které naše řešení schválily,“ tvrdí v komentářích na sociálních sítích.

Cílem kampaně na Hithitu je nasbírat necelých 200 tisíc korun k úspěšnému nastartování projektu. V tuto chvíli stojí na částce těsně pod 90 tisíci korun. Samotná aplikace bude zdarma, za evidování a připojení do databáze EET si ale musí zájemci připlatit.

Systém EET má odstartovat letos v prosinci, v první fázi budou muset elektronicky evidovat veškeré tržby restauratéři a hoteliéři. Poslední vlna je naplánovaná na 1. června 2018. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) si od zavedení online pokladen slibuje zlepšení výběru daní až o 18 miliard ročně a omezení šedé ekonomiky. Podle opozice to však zlikviduje živnostníky a drobné podnikatele. Novým pokladním systémem se bude muset vybavit půl milionu subjektů.

Čtěte také: EET je jako DDT. Největší útok Agrofertu na lidi

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články