Proč Hrad odmítl památník českých pilotů RAF

Okřídlený lev

Proč Hrad odmítl památník českých pilotů RAFNOVÉ
Původně měl být pomník českým letcům RAF na Hradě, nyní ho odhalí na Klárově. Zda tu však zůstane natrvalo, se teprve ukáže. Foto: British Ambassy Prague
1
Domov
Zuzana Lebdušková
Sdílet:

Původně měl mít Okřídlený lev své místo na Pražském hradě. Tam se jim ale nehodil, a tak má nyní svůj podstavec na Klárově, a čeká na slavnostní odhalení. Nemusí to však být jeho konečná. Vědí to i iniciátoři památníku, a tak se snaží bojovat, aby zůstal tam, kde určili. Odbor památkové péče magistrátu se podivuje nad tím, že celý proces umístění sochy trval pouhé dva měsíce.

Klárov nebyl původním místem, kam chtěli iniciátoři památníku českým pilotům britského Královského letectva Okřídleného lva umístit. Mířili mnohem výš. Na Pražský hrad. Tam však neuspěli. „V žádosti, kterou řešila Správa Pražského hradu, bylo navrhováno umístit pomník na Plečnikově vyhlídce v Jižních zahradách Pražského hradu. Vyhlídka a celé Jižní zahrady byly před dvěma lety kompletně rekonstruovány a uvedeny do stavu, do jakého je ve 20. letech minulého století pro T. G. Masaryka vyprojektoval architekt Josip Plečnik. Domníváme se, že vyhlídka je nyní kompozičně uzavřeným dílem, které nelze doplňovat o další prvky,“ vysvětlil mluvčí prezidentské kanceláře David Šebek, proč památník odmítli. A tak zástupci britské komunity oslovili zastupitele Prahy 1 a uspěli s návrhem, že bude Okřídlený lev na Klárově.

Schvalování ve spěchu

Ředitel památkové péče hlavního města Prahy Jiří Skalický upozornil, že cesta od myšlenky někde umístit památník až k jeho skutečnému umístění trvá obvykle minimálně rok. Jenže v případě Okřídleného lva se tento proces zkrátil na dva měsíce.

„Za námi, tedy jako za úřadem, přišli v druhé polovině dubna tohoto roku již s hotovou sochou a vybranou lokalitou a přes nabízený dialog odmítli diskutovat o místě pro danou sochu vhodném,“ popsal serveru ECHO24.cz první jednání o pomníku Skalický.

Termín půlky dubna potvrdil i vedoucí odboru výstavby Prahy 1 Oldřich Dajbych, který stavbu památníku na Klárově povolil, a stojí si za tím, že zvolil zákonný postup. „Pokud někdo říká něco jiného, tak ať si to myslí,“ reagoval Dajbych na námitky Skalického.

Čtěte také: Okřídlený lev na Klárově bude. Památkářům navzdory

Podle Skalického byl totiž celý schvalovací proces nestandardní. „Pravidlem je, že k umístění sochy se má vytipovat místo, které projde klasickým schvalovacím procesem, podle toho vypsat veřejnou soutěž na její ztvárnění a vše postupně realizovat. Druhou kapitolou je zarážející postup stavebního úřadu Prahy 1, který vydal souhlasné stanovisko formou územního souhlasu bez našeho stanoviska, na které máme 60 dní dle správního řádu,“ upozornil Skalický na jednání stavebního úřadu. Šedesát dní totiž čekat nemohl, jelikož slavnostní odhalení památníku bude už 17. června. Od půlky dubna tedy měli dost naspěch.

Od společnosti Best Communications, jejímž generálním ředitelem je Euan Edworthy, hlavní iniciátor pomníku, přišel do redakce serveru ECHO24.cz e-mail, ve kterém spolu s asociací The Free Czechoslovak Air Force vyjadřují lítost nad tím, že se proti památníku vyrojilo tolik námitek. „Navzdory veřejnému vyjádření podpory ministerstvem kultury a zajištěním místa Městskou částí Praha 1, na jejímž pozemku se bude památník nacházet, se NPÚ a jeho spojenci rozhodli řešit problém soudní cestou a uvedli, že bude památník po jeho odhalení přesunut,“ stálo v zaslaném e-mailu.

Pomník povolí, za lampičku stíhají

Památkový ústav se však proti tomuto tvrzení ohradil. „Konkrétně ostře nesouhlasíme s tvrzením, že se NPÚ a jeho spojenci rozhodli řešit problém soudní cestou a že bude památník po jeho odhalení přesunut. Jedná se o ryzí spekulace. Národní památkový ústav vyjádřil svůj odborný názor a ve svém vyjádření nedoporučil umístění pomníku československým letcům na navrženém místě, ale rozhodnutí v dané věci přísluší výkonnému orgánu památkové péče, jímž je Magistrát hlavního města Prahy, odbor památkové péče,“ vyjádřila se ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková a oznámila, že nehodlá do správního řízení zasahovat, ani jej jakýmkoliv jiným způsobem zpochybňovat. Kritizovala však to, že se odkaz hrdinů naší země stal rukojmím současné neshody a neochoty projednat věc včas a korektně.

Někteří si v prostoru Pražské památkové rezervace mohou dovolit téměř vše, a jiní jsou stíhání za neoprávněně namontovanou lampičku u vchodu do restaurace.

Nikoliv památkový ústav, ale odbor památkové péče hlavního města Prahy podal podnět na přezkum zákonnosti vydaného souhlasu stavebním úřadem Prahy 1 pražskému magistrátu. „My budeme chtít po všech dodržet zákonnost postupu umístění dané sochy na Klárově, která byla velmi narušena především tlakem některých komunálních politiků na úřady. V případě potvrzení nezákonnosti postupu použijeme jako úřad všech relevantních opravných prostředků, aby tyto chybné kroky byly napraveny a nebyly dále precedentním signálem, že někteří si v prostoru Pražské památkové rezervace mohou dovolit téměř vše, a jiní jsou stíhání za neoprávněně namontovanou lampičku u vchodu do restaurace,“ upozornil na dvojí metr Skalický.

Stanovisko k památníku si proto Skalický vyžádal i u Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Institut i NPÚ mají podle Skalického shodný zamítavý názor k umístění památníku na Klárově. A tak místo, kde bude Okřídlený lev připomínat letce RAF, není stále jisté. Prozatím se usídlil na Klárově, kde má být v úterý 17. slavnostně odhalen vnukem Winstona Churchilla, Nicholasem Soamesem.

Čtěte také: Darovanému Okřídlenému lvu na zuby nehleď, říká David Černý

Sdílet:

Hlavní zprávy