Zeman potvrdil Babišovi premiérské ambice. V jeho deníku

Zeman potvrdil Babišovi premiérské ambice. V jeho deníku 1
Blogy
Ondřej Neumann
Sdílet:

Zeman: Padne-li vláda, jmenuji premiérem Babiše. Tímto titulkem otevírá Mladá fronta Dnes sobotní vydání. MfD patří Andreji Babišovi. Miloš Zeman v březnu 2013 prohlásil, že nebude MfD poskytovat rozhovory. Co se od té doby změnilo?

Novopečený prezident Miloš Zeman 10. března 2013 v pořadu Partie televize Prima Family oznámil, že nebude dávat bilanční rozhovory deníkům Mladá fronta Dnes a Lidové noviny. Proč, nesdělil. Faktem je, že oba listy kritizoval již v předvolební prezidentské kampani. Tehdejší vedení MfD v čele se šéfredaktorem Robertem Čásenským zareagovalo recesisticky: během jednoho týdne nabídlo čtenářům sedm rozhovorů s muži příjmením Zeman. Vlastníkem společnosti Mafra, vydávající MfD a Lidové noviny, byl v té době německý mediální dům Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft.

Andrej Babiš nastupuje na mediální scénu

Koncem června 2013 Němci Mafru prodali Andreji Babišovi, který v té době usiloval o vstup na politické výsluní. Pikantním detailem je skutečnost, že v den oznámení koupě Babiš odmítl pro Českou televizi událost přímo komentovat, neboť „letí za prezidentem Zemanem do Berlína“. Babišův nákup mediálního domu oslovujícího díky svým novinám a webům (včetně iDnes.cz) značnou část české populace s sebou samozřejmě přinesl obavy o novinářskou svobodu jeho nových zaměstnanců.

Následovala ujištění, že byznysmen a politik Andrej Babiš nebude do práce redakcí mluvit. Nicméně za rok už ve vedení redakcí Mladé fronty Dnes a Lidových novin nezůstal kámen na kameni. Šéfredaktorování Lidových novin převzal k 1. prosinci 2013 István Léko, MfD od 1. ledna 2014 šéfovala Sabina Slonková. Slonková se poroučela z dodnesnevysvětlených důvodů již po půl roce, Léko řídí LN dodnes.

Ani Slonková ani Léko podle dostupných informací žádnou usmiřovací aktivitu směrem k Hradu a Miloši Zemanovi nevyvíjeli. Zlom přišel v postoji MfD po příchodu nového šéfredaktora Jaroslava Plesla v polovině roku 2014. Ve výkladní skříni vydavatelství – čtvrtečním Magazínu MfD – vyšel loni 25. září „velmi neobvyklý“ novinářský útvar pod titulkem „Jak to vidí prezident“ uvozený slovy: „Na prahu sedmdesátky, kterou slaví 28. září, okomentoval Miloš Zeman sérii snímků. Pořídili je fotografové MF DNES za uplynulý rok a půl jeho prezidentského mandátu“.

Novinář Miloš Zeman

A Miloš Zeman využil nabídnuté příležitosti mírou vrchovatou. Omlouval „korunovační virózu“, pohaněl prezidentského soka Schwarzenberga, vysvětlil jmenování Andreje Babiše ministrem přes pochybnosti o lustračním osvědčení, vysekl poklonu Václavu Klausovi a zmínil i přátelství s herečkou Jiřinou Bohdalovou. Pro ilustraci tři popisky z prezidentského pera:

KAREL SCHWARZENBERG, Dan Materna, 17. ledna 2013, Praha „Politika jsou někdy šachy a někdy box a oba dva typy her se mají střídat. Ale pokud boxujete, je dobré zasazovat důrazné rány zepředu, a nikoli zezadu.“

VÁCLAV KLAUS, Michal Růžička, 7. března 2013, Lány „Děkujme Bohu, že máme názorové oponenty, s nimiž zcela zásadně nesouhlasíme, ale jejichž názory jsou takové, že nás nutí přemýšlet. I když už Masaryk říkal, že myšlení bolí.“

ANDREJ BABIŠ, Dan Materna, 29. ledna 2014, Praha „Bylo by velmi snadné, kdybych s odkazem na zvyklost týkající se lustračních osvědčení Andreje Babiše nejmenoval ministrem financí, a tím pádem vyhodil do povětří celou vládu. Ale vždy si musíte klást otázku, co by následovalo potom. A protože jsem si jako prognostik takovou otázku položil, Andreje Babiše jsem ministrem financí jmenoval.“

„Průlomový rozhovor“ Miloše Zemana pro MfD vyšel 8. listopadu 2014. Jedním z autorů byl i šéfredaktor Jaroslav Plesl (druhým byl Petr Kolář). Řeč byla o tehdy hojně citované kauze Pussy Riot, bezpečnostní prověrce kancléře Vladimíra Mynáře (dodnes ji nemá), politické situaci po obecních a senátních volbách, cestě do Číny a návratu v letadle PPF Petra Kellnera. U rozhovoru nikde zmínka, že rok a půl předtím se Zeman zapřisáhl, že MfD „bilanční rozhovory“ poskytovat nebude.

Druhý rozhovor od vyhlášení embarga MfD přinesla tuto sobotu. A prodávala ho přes překvapivé prezidentovo prohlášení, že po pádu vlády by pověřil sestavením nové Andreje Babiše, majitele novin, kterým se s nápadem právě svěřuje. Překvapivé je Zemanovo sdělení z jednoduchého důvodu – pád kabinetu není podle žádného z aktérů na pořadu dne. Proč tedy prezident zmiňoval Andreje Babiše jako člověka, kterého by případně pověřil sestavením vlády, zůstává skryto.

Kamarádi do deště

Na sobotním rozhovoru je z našeho pohledu zajímavá i další věc. Miloše Zemana se již netázal šéfredaktor Jaroslav Plesl, pouze Petr Kolář. Ten s Pleslem v polovině roku 2014 přišel z časopisu Týden. Tam se nyní i vrací. Jaroslav Plesl sice formálně dál zůstává šéfredaktorem MfD, informace z nitra Mafry však mluví jasně – deník fakticky řídí ředitel strategického rozvoje vydavatelství František Nachtigall.

Takže – co se změnilo od doby, kdy prezident Zeman vyhlásil embargo na rozhovory s deníky Mafra, do doby, kdy na stránkách deníku MfD potvrzuje premiérské ambice jeho majitele?

Andrej Babiš uspěl ve volbách do sněmovny, europarlamentu, komunálu i do senátu. A v průzkumech preferencí suverénně válcuje druhou ČSSD, která dosud drží post předsedy vlády. Veřejným tajemstvím je fakt, že Zeman Bohuslava Sobotku „nemusí“. Naopak pro Andreje Babiše má jen slova uznání.

Andrej Babiš koupil Mafru, rádio Impuls a k moci ekonomické a politické přidal i sílu mediální.

Fakticky se vyměnili tři šéfredaktoři nejsilnějšího nebulvárního deníku v zemi. A každý další již bezpochyby do žádné „války“ s prezidentem Milošem Zemanem nepůjde.

Psáno pro HlídacíPes.org

Více o aktuálním rozhovoru prezidenta: Zeman: Padne-li vláda a Babiš by měl většinu, jmenuji ho

Sdílet:

Hlavní zprávy