Praxe ve slovenských státních firmách: Dostali zlaté padáky, ale zůstali

PRÉMIE JEN PRO VYVOLENÉ

Praxe ve slovenských státních firmách: Dostali zlaté padáky, ale zůstaliNOVÉ
Ilustrační foto. Foto: FOTO: Shutterstock.
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Manažeři podniků se státní účastí pobírají větší mzdu než samotní ministři, jejich tzv. zlaté padáky dosahují astronomických hodnot. S informací přišel deník Pravda.sk, který upozornil na případ Slovenské elektrizačné prenosové sústavy (SEPS). Její valná hromada odsouhlasila „mimořádné odměny“ pro pět členů představenstva v celkové hodnotě téměř tří milionů korun. Prý mělo jít o zlaté padáky, vedení však na svých postech setrvalo a odměny si nechalo.

Pravda.sk uvádí, že v době, kdy se o mimořádných odměnách pro manažery SEPS rozhodovalo, nebylo jasné, zda ve svých funkcích členové vedení setrvají, protože se formovala nová vláda. Ta má vliv na personální obsazení společnosti.

Manažeři tak vyinkasovali odměny, podle deníku šlo o předem připravené zlaté padáky, ale na svých pozicích nakonec zůstali. V přepočtu šlo o víc jak půl milionu korun na hlavu pro pět členů představenstva a téměř třicet tisíc korun pro každého člena dozorčí rady.

„Jediným akcionářem společnosti je Slovenská republika, v jejímž jméně koná ministerstvo financí,“ citovala Pravda.sk vyjádření tiskového oddělení státní společnosti s tím, že čistý zisk SEPS byl vloni téměř dvě miliardy korun. Většina zisku ovšem zůstala „nerozdělená“ místo toho, aby putovala do státní kasy ve formě dividend.

Pravda.sk ve svém článku poukázala i na vysoké odměny v polostátních firmách, konkrétně uvedla příklad slovenské společnosti SPP Distribuce spadající pod český Energetický a průmyslový holding. Ta v minulém roce rozdělila mezi 12 členů představenstva a managementu téměř čtyřicet milionů korun. Podle deníku to vychází na dvě stě sedmdesát tisíc korun pro jednoho manažera za měsíc. Slovensko má od privatizace v plynárnách podíl 51 %, ale soukromý vlastník má s 49 % nárok na manažerskou kontrolu, píše Pravda.sk.

Deník připomíná, že na Slovensku k podobným případům dochází často, upozornil na ten z roku 2011. Tehdy Slovenskem otřásl skandál se zlatými padáky – téměř 2,5 milionu korun tehdy dostal po pár týdnech práce bývalý šéf Teplárny Košice.

Čtěte také: Na Slovensku vyšetřují terorismus. Do úřadů dorazily nebezpečné zásilky

„Někteří novináři jsou špinavé protislovenské prostitutky“. Fico ztratil nervy

Slovenský poslanec přirovnal opozici k Židům v koncentračním táboře

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články