UVNITŘ VIDEO

Stačí říct ‚Zaplatím s Googlem‘. Testuje se nový způsob placení

,

Nová aplikace Hands Free

Témata: ,

Bankovky, mince, platební karty nebo nedej bože šeky – to vše jsou zastaralé způsoby placení, myslí si Google. Firma přišla s novým platebním programem „Hands Free“, který uživatelům umožňuje platit tak rychle a jednoduše jako nikdy předtím. Program se momentálně testuje v několika restauracích ve Spojených státech. Informoval o tom deník The Washington Post.

Jak to funguje? Podle Google stačí jít do obchodu, vybrat si zboží a u pokladny pak stačí jen krátká konverzace a vaše tvář. Ještě předtím si však musíte stáhnout do telefonu aplikaci „Hands Free“, zadat tam své údaje a nahrát fotografii. Google využívá některé funkce chytrých telefonů jako WiFi nebo Bluetooth, aby detekoval polohu jeho majitele v určitém obchodě. U pokladny pak stačí říct „Zaplatím s Googlem“ a své iniciály. Pokladní pak zkontroluje vaše iniciály, porovná fotografii v systému s vaším obličejem a je hotovo.

Nevyhnutelná otázka se týká zabezpečení programu. Podle oficiálních stránkách firmy obchodníci nikdy nezjistí žádné údaje o vaší platební kartě. Obchodník také může provést platbu jen pokud se vyskytujete v okolí jeho obchodu. Uživatelé rovněž dostanou skrze aplikaci upozornění, že platba proběhla, aby se předešlo podvodům.

Momentálně se aplikace, kterou podporují Android i iOS, testuje v restauracích McDonald‘s a Papa John‘s v Silicon Valley v Kalifornii. U pokladen jsou dokonce experimentálně instalovány fotoaparáty „Hands Free“, které automaticky porovnávají obličeje s fotografiemi v systému a potvrzují identitu kupujících. To má urychlit placení ještě více. Podle firmy se fotografie a data v obchodech okamžitě mažou a nemá k nim přístup ani obchodník a ani neputují na žádná Google úložiště.

Přesto musíte aplikaci poskytnout své osobní údaje, fotografii i číslo platební karty. Sledování telefonu považuje Google za zabezpečení, aby obchodníci nezneužili vaší nepřítomnosti, ale otázka takového způsobu sledování osob je kontroverzní sama o sobě.

Google ve svém videu ukazuje, co všechno může zdržet placení u obchodníka a jak jednoduché to všechno může být. Přitom s příchodem bezkontaktních karet a možnosti placení s telefonem je už nyní platba velmi jednoduchá. Aplikaci pro platbu telefonem nabízí už Apple, Samsung, Amazon i samotný Google skrze Android Pay. Aplikace „Hands Free“ je ale důkazem toho, že Google má mnohem větší plány, co se týká rozvíjení technologie placení.

Čtěte také: Google bude doručovat pomocí dronů. Co? To se neví

Přejít na diskusi