Euro zatím ne, míní Sobotka. Česko musí zlepšit stav financí

Konference o euru v Praze

Euro zatím ne, míní Sobotka. Česko musí zlepšit stav financíAKTUALIZUJEME
Ilustrační foto Foto: FOTO: Shutterstock
1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Česká republika by neměla stanovovat termín přijetí eura, dokud nezlepší stav veřejných financí a nezvýší životní úroveň v zemi ve vztahu k vyspělým státům EU. Na páteční konferenci Přijetí společné evropské měny v ČR – přínosy a rizika to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda několikrát deklarovala, že v tomto volebním období termín přijetí eura nestanoví. Guvernér České národní banky Miroslav Singer následně na konferenci uvedl, že připravenost České republiky na přijetí eura se proti předchozím letům zlepšila, avšak stále ji nelze vyhodnotit jako dostatečnou.

„Stále ještě máme deficit veřejných rozpočtů a stále ještě máme vysokou nezaměstnanost v řadě regionů a je velký rozdíl v příjmech našich občanů se zeměmi platícími eurem – především Německem a Rakouskem,“ uvedl premiér. Česká republika tak podle něj ještě potřebuje čas. „Dokud nedosáhneme vyrovnaných rozpočtů a pokračujeme v konvergenci (přibližování úrovně ČR k úrovni v EU), tak bychom neměli stanovovat termín pro přijetí eura,“ dodal.

Podle Singera není zatím ekonomika ČR dostatečně sladěna s eurozónou. „ČR zatím není způsobilá přijmout euro, výše nákladů členství v eurozóně je navíc nejistá kvůli nedokončeným změnám institucionálního rámce eurozóny,“ uvedl guvernér. Zároveň ale upozornil na to, že odborný pohled na věc nemá takovou váhu jako pohled politický. Přijetí eura tak bude podle Singera hlavně politickým rozhodnutím.

„České je připravené. Chybí jen politická odvaha“

Nicméně ještě před začátkem konference promluvil o přijetí eura tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza. Hospodářsky je podle něj Česko na přijetí eura připravena a výrazně lépe než před 11 lety plní kritéria pro vstup do eurozóny. Náklady na zavedení eura v Česku by pro celou ekonomiku činily zhruba půl procenta hrubého domácího produktu. Vklad ČR do Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) by pak měl být 34 miliard korun. 

„Málokterá země je tak dobře připravená na přijetí eura jako ČR,“ uvedl v pátek europoslanec a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer. I podle čtvrtečního vyjádření místopředsedy Evropské komise pro euro Valdise Dombrovskise je Česká republika v současnosti z ekonomického hlediska připravena přijmout euro. Vstup do eurozóny je tak nyní podle něj hlavně otázkou politického rozhodnutí a vůle.

Prioritou vlády v letošním roce bude podle Prouzy zintenzivnit debatu o přijetí eura s širokou veřejností. „Podle průzkumů lidem chybí objektivní informace, jaké jsou benefity přijetí eura. Myslím si, že po zahájení debaty se i názory veřejnosti začnou měnit. Čím více informací lidé mají, tím více jsou pro přijetí eura,“ uvedl.

Plnění kritérií pro zavedení společné evropské měny je podle státního tajemníka jen minimem. „Důležitá je konvergence (přibližování se úrovni) k eurozóně. To je věc, na které je nutné pracovat,“ uvedl. Důležité podle něj je, aby měl státní rozpočet dostatečnou kapacitu ve chvíli, kdy země do eurozóny vstoupí a přijde o vlastní měnovou politiku. „Je třeba mít dostatečné rezervy pro reakci na nějakou krizi,“ dodal.

V ČR se delší dobu vedou debaty o přijetí eura a podle posledních průzkumů spíše převažují odpůrci jednotné evropské měny. Současná vláda několikrát deklarovala, že v tomto volebním období termín přijetí eura nestanoví. Euro je tak nyní technicky možné přijmout podle odborníků i politiků nejdříve v roce 2020. Česko přitom většinu kritérií pro vstup do eurozóny plní. Výjimkou je účast v mechanismu směnných kurzů ERM-2. Vyhodnocení tohoto kritéria je totiž možné teprve poté, co česká měna do mechanismu ERM-2 vstoupí a bude stanovena centrální parita koruny k euru. Přijetí členského státu EU do eurozóny je podmíněno úspěšným minimálně dvouletým setrváním národní měny v ERM-2

Zavedení eura by podle Prouzy okamžitě odbouralo bariéry v obchodě s EU, především kurzové riziko a tím nejistotu pro exportéry i importéry. Ne úplně příjemné bude pro řadu obchodníků srovnání cenové hladiny, dodal. „Řada věcí je levnějších kilometr za hranicemi. Stále musíte přepočítávat. A proto čekám tlak v částech maloobchodu na snižování cen,“ uvedl.

Euro je podle Prouzy důležitá věc také pro zvýšení sounáležitosti k EU. „A je to přihlášení ČR k jádru evropské integrace. Rizikem totiž je, že zůstaneme mimo diskuse o budoucnosti eurozóny,“ dodal.

Podle Niedermayera v ČR chybí nejen debata o euru, ale i politická odvaha. „Pokud vláda sdílí ty postoje Tomáš Prouzy, tak by možná mohla být trošku odvážnější. Měla by se více snažit budovat politickou podporu a začít konat,“ uvedl.

Čtěte také: Česko může přijmout euro, ale nechce

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články