Český novinář Ondřej Soukup nedostal ruské vízum. ‚Není to odveta‘, tvrdí Moskva

Ruská odveta za akreditace?

Český novinář Ondřej Soukup nedostal ruské vízum. ‚Není to odveta‘, tvrdí MoskvaNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Rusko odmítlo vydat vízum českému novináři a redaktorovi Hospodářských novin Ondřeji Soukupovi. Moskva zároveň tvrdí, že její rozhodnutí není odvetou za obdobné kroky českých úřadů vůči ruským zpravodajům. Oznámilo to podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí.

Český novinář se přitom odvolal na neoficiální informace, že jde o odvetné opatření za neprodloužení akreditace pro dva ruské novináře v Česku. Moskva dnes takové vysvětlení odmítla.

Letos na jaře české ministerstvo zahraničí neprodloužilo akreditaci zpravodaji agentury RIA Novosti Alexandru Kuranovovi a dopisovateli vládního list Rossijskaja gazeta Vladimir Sněgirjovovi, údajně kvůli spolupráci s ruskými tajnými službami. Ruská strana tehdy reagovala prohlášením, že přijme odvetné kroky.

V pátek ale podle TASS ruská diplomacie popřela, že by odepření víza Soukupovi s kauzami Kuranova a Sněgirjova souviselo. „Pokusy vidět v daném případě odvetnou akci za odmítnutí české akreditace ruským novinářům jsou neodůvodněné,“ uvádí se ve sdělení ministerstva.

„Považujeme za možné poznamenat, že v souladu se závazky, které vyplývají z účasti naší země v řadě integračních seskupení, přihlíží Rusko v otázce vydávání víz i k mínění našich partnerů,“ dodává stručná ministerská zpráva.

„Integračního partnera“, k jehož mínění Moskva při sankci proti Soukupovi mohla přihlížet, ruské ministerstvo blíže nespecifikuje. Rusko je pilířem integračního seskupení zvaného Euroasijská hospodářská unie, jehož členy jsou kromě Ruska také Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Arménie. V širším chápání je Rusko součástí Společenství nezávislých států, které sdružuje všechny bývalé sovětské republiky s výjimkou Ukrajiny, Gruzie a pobaltských států.

Nebylo by to poprvé

Už v dubnu ruské ministerstvo varovalo české protějšky, že provede protiopatření za neprodloužení akreditace ruským novinářům. Konkrétní důvody kromě možné spolupráce s ruskými tajnými jednotkami se neví, česká strana tak konala na doporučení Bezpečnostní informační služby.

„Tyto kroky nás netěší, ministerstvo má akreditace především udělovat, ne je odebírat,“ uvedla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová ve své dubnové zprávě. „Ale varovali jsme vás, že neoprávněné a nepodložené vyhnání našich novinářů bude mít následky,“ dodává.

V únoru 2010 neprodloužilo ruské ministerstvo zahraničí vízum zpravodaji České televize Moskvě Josefu Pazderkovi. Pravděpodobně šlo o odvetu za podobný český krok vůči ruskému novináři Vladimiru Silkinovi z léta předchozího roku.

Podobná situace nastala v roce 2006, kdy ruské úřady neprodloužily akreditaci zpravodaji ČT Janu Moláčkovi. Podle médií to byl reciproční krok ruské strany poté, co musel ukončit činnost v České republice ruský zpravodaj vládní tiskové agentury RIA Novosti Leonid Sviridov.

Novinářka Petra Procházková byla ze země vyhoštěna v roce 2001 na pět let. Zákaz ale platil dvakrát tolik.

Čtěte také: Nejsme špióni, ohradili se ruští novináři. Obrátí se na české soudy

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články