Šéf UNICEF nechápe postoj Česka a Visegrádu k migrační krizi

Kritika středoevropských zemí

Šéf UNICEF nechápe postoj Česka a Visegrádu k migrační kriziNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Šéf programu UNICEF na ochranu dětí Cornelius Williams je rozčarován z postoje, jaký v migrační krizi zaujaly středoevropské země. Evropa by podle něj naopak měla být naprosto solidární. Williams to dnes řekl ČTK v Berlíně po zveřejnění zprávy Dětského fondu OSN (UNICEF).

„Nemám vysvětlení, my to moc nechápeme, jsme z toho trochu zmateni, protože dějiny těchto zemí znamenají, že by (tyto země) teď měly něco vracet,“ odpověděl Williams na dotaz, jak vnímá postoj středoevropských států k přerozdělování uprchlíků. To země Visegrádu, tedy Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko, tvrdě odmítají.

Williams by očekával, že země, kterým se v minulosti dostalo zahraniční pomoci, budou nyní také ochotny pomáhat. Zmínil přitom pomoc ze strany Evropské unie, ale i podporu světové veřejnosti pro Československo během takzvaného pražského jara v roce 1968. „Byl jsem studentský aktivista a pamatuji si podporu pro Čechy při jejich povstání,“ řekl Williams, jinak rodák z africké Sierry Leone.

„Jsme přesvědčeni, že Evropa měla ukázat naprostou solidaritu s těmi lidmi,“ uvedl na adresu běženců Williams, podle něhož by přerozdělování uprchlíků mohlo být jednou z dobrých cest, jak jim pomoci. Jako příklad země, která pro běžence dělá mnoho, uvedl Německo.

Spolková republika loni přijala asi 1,1 milionu migrantů a patří mezi státy, které v rámci osmadvacítky kvóty na přerozdělování běženců prosazují. Mimoto výrazně pomáhá i v konfliktním regionu Blízkého východu, kde se angažuje třeba i Česká republika.

Dnes zveřejněná zpráva UNICEF mimo jiné uvádí, že v oblastech ozbrojených konfliktů po celém světě vyrůstá asi 250 milionů dětí, což je nejvíce od konce druhé světové války. Jen loni se jich v takových regionech narodilo asi 16 milionů.

Čtěte také: Lucemburský ministr kritizuje Visegrád. ‚Dostávám z něj záchvaty‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články