AKTUALIZUJEME

Babiš pohrozil partnerům předčasnými volbami

Vicepremiér tlačí na koalici

Témata: , ,

Vicepremiér Andrej Babiš soudí, že by kvůli hádkám v koalici mohly být příští volby už v červnu 2017, tedy o půl roku dříve, než vyprší sněmovně její nynější funkční období. Uvedl to v rozhovoru pro deník Právo. Později svá slova potvrdil i na sociálních sítích.

Šéf ANO v rozhovoru tvrdí, že s velmi dobrými výsledky řídí ministerstvo financí, ale že si dobré výsledky jeho práce přivlastňují jiné koaliční strany. „Nečekal jsem ale, že vůči mně přijde tak brzy tak obrovský útok od koaličních partnerů. Myslel jsem si, že v klidu přežijeme do krajských voleb a od listopadu nastane volný boj. Nepředpokládal jsem, že by krajské volby měly zasáhnout vztahy v kabinetu tak, aby vláda přestala být funkční,“ uvedl Babiš.

Předseda ANO soudí, že pokud se útoky budou před krajskými volbami stupňovat, tak koalice nemá smysl. „Možná by bylo dobré udělat volby v červnu 2017, jak původně měly být,“ uvedl Babiš.

Babiš uvedl, že svůj záměr zatím s nikým neprojednával, předčasné volby by byly lepší než společné trápení v koalici. „Navíc to má i jiný důvod. Když budou volby v červnu, tak nová vláda aspoň bude moci sestavit rozpočet na rok 2018 a nebude se muset řídit cizím rozpočtem předchozího kabinetu. Když jsme totiž nastoupili my, tak jsme se museli řídit rozpočtem Rusnokovy vlády. Místo toho by nová vláda měla mít šanci ovlivňovat dění hned,“ uvedl.

Zajímavé přitom je, že když Babiš hovořil o předčasných volbách, nejednalo se o nedomyšlené vyjádření. Později svá slova totiž potvrdil na sociálních sítích. „Kdyby někdo tápal, volby byly 6x v červnu a květnu a jednou předčasné, díky ODS, v říjnu 2013. Ty si pamatujete,“ napsal na Twitteru. „Je logické, aby byly volby (tak jako skoro vždy v ČR) v červnu 2017. Pak může vláda sestavit rozpočet na rok 2018,“ doplnil.

Na síti hned Babiše zkritizoval šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Ve svém tweetu ironizoval Babišovu snahu řídit stát jako firmu.

Čtěte také: Kdo a čím vydírá Bohuslava Sobotku?

K omezení Babiše chybělo pět hlasů. Kalousek: ‚ČSSD se podělala‘

Přejít na diskusi