‚Tito dva nejagresivněji vybízeli ke stávce...‘ Jak donášel Walesa

Gazeta Wyborcza cituje ze svazku Bolek

‚Tito dva nejagresivněji vybízeli ke stávce...‘ Jak donášel WalesaNOVÉ
Lech Wałęsa v roce 1980. Foto: FOTO: Wikimedia Commons, ecs.gda.pl, Giedymin Jabłoński
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ze svazku tajného spolupracovníka Bolka, kterým má být bývalý polský prezident Lech Walesa, vyplývá, že intenzivně spolupracoval se Státní bezpečností (SB) od prosince 1970 do července 1971 a přitížil asi 20 lidem. Několika z nich mohl vážně ublížit. Ze spárů SB se vyrval v roce 1976, napsal list Gazeta Wyborcza ke zpřístupnění dokumentů o Lechu Walesovi z pozůstalosti posledního komunistického ministra vnitra.

Spis s výkazem práce Bolka je v prvním ze šesti balíků dokumentů, zabavených v domě bývalého ministra Czeslawa Kiszczaka. Podle Kiszczakova dopisu se týká spolupráce Lecha Walesy s SB. Walesa stále popírá, že by udával kolegyy, a tvrdí, že svazky zfalšovalo ministerstvo vnitra. Walesovi odpůrci považují svazky za důkaz zrady, který maže pozdější zásluhy.

„Uvádím dvě příjmení nejagresivnějších osob, které vybízely ke stávce: zámečník Arczyński, elektrikář Kacprzak.“

Pracovní svazek o rozsahu 575 stran není lehké čtení. Většinou jde o rukou – vesměs tajných policistů – psaná hlášení, anebo poznámky policistů ze schůzek s Bolkem. Kolik hlášení napsala Bolkova ruka? Ne více než čtyři z 28.

Bolkovo písmo se na první pohled liší od psaní příslušníků SB, především kapitána Edwarda Graczyka, který byl řídícím důstojníkem Bolka. Kapitánova ruka je vypsaná a také se dopouští mnohem méně chyb. Přestože Graczyk zapisoval udání konfidenta v prvé osobě, je zjevné, že byl spolutvůrcem celých odstavců: Bolkova slova se proplétají s policejním slovníkem. Kapitánovo hlášení je napsáno úhledným rukopisem, Bolkovo neohrabaným písmem a je plné chyb. Část hlášení, hlavně zpočátku, psali policisté na psacím stroji.

„V dílně W 4 pracuje jako elektrikář Szyler Józef, je jedním z nejaktivnějších inspirátorů přestávek v práci.“

Intenzivní styky Bolka se Státní bezpečností trvaly podle záznamů od 21. prosince 1970 do konce července 1971. Pak se schůzky stávaly vzácnějšími, až došlo k formálnímu ukončení spolupráce v červnu 1976.

Potvrzuje to shrnutí z roku 1974. SB spočítala, že Bolek v roce 1971 dostal za informace 9400 zlotých, v roce 1972 pouze 1600 a v roce 1973 nic, protože „předávané informace neměly operativní hodnotu“.

Po událostech z prosince 1970 (polský režim tehdy mimo jiné za pomoci armády potlačil protesty na severu země vyvolané náhlým zdražením potravin a spotřebního zboží – pozn. ČTK) SB masově verbovala dělníky gdaňské loděnice, ke spolupráci se zavázalo 200-250 lidí. SB záleželo na tom, aby nepřipustila zopakování vzpoury, která otřásla režimem a stála desítky životů.

Bolek, jako další agenti, měl informovat o stávkových náladách a potenciálních vůdcích nových protestů. Důležitým úkolem bylo také identifikovat pachatele podpálení výboru strany, zmlácení policistů a zničení policejních vozů. Je to vidět na prvních udáních:

„K nim (stoupencům stávky) patřil Lenarciak Henryk – a taky tlustý zámečník. Jeho jméno a další dodám v příštím hlášení.“

„Uvádím dvě příjmení nejagresivnějších osob, které vybízely ke stávce: zámečník Arczyński, elektrikář Kacprzak.“

„Nespokojenost s politikou úřadů jsem slyšel od elektrikáře Zarzyckého, zámečníka Mioto, mistra Suszka i dalších“.

„V dílně W 4 pracuje jako elektrikář Szyler Józef, je jedním z nejaktivnějších inspirátorů přestávek v práci.“

Bolek na počátku roku 1971 hlásí, kdo pobuřuje zaměstnance, kdo chystá stávku, kdo chce přimět úřady k souhlasu se stavbou kostela či kdo rozdává letáky. Radí, jak zabránit projevům nespokojenosti dělníků v prvomájovém průvodu: „Třeba připravit jim peníze, ale tak, aby věděli, že je dostanou až po průvodu.“

Jsou i hroznější informace: „Dělník z dílny W4 mi slíbil, že rozmnoží letáky. Dotyčný jménem Kantor má přístup ke kopírce, protože v rozmnožovně pracuje jeho kolega.“

„Od elektrikáře Kozlowského jsem se dozvěděl, že v prosinci byl jedním z účastníků, kteří se zmocnili policejního vozu. Získal taky dvě krátké zbraně. Jednu prý hodil do kanálu, druhou dal kolegovi z W4 jménem Leszek.“

Ve svazku není zmínky o následcích, ale SB chválí Bolka za „cenné informace“.

Čtěte také: Agent Bolek a ti druzí

Solidarita nebyl jen Wałęsa…

Krize vztahů propuká koncem července 1971. V hlášeních převládají úvahy typu, zda „skutečně činitelům řídícím stát záleží na udržení autority strany?“, s policejní poznámkou „nemá operativní hodnotu“. Schůzek ubývá. Bolek nepřichází, anebo je nepřipraven.

Když v září 1971 navrhuje pamětní desku na počest obětí prosince, kapitán Ratkiewicz ho poprvé varuje. A hlásí: „Kategoricky jsem mu zakázal takové chování. Upozornil jsem také na formu hlášení. Má uvádět jen výroky třetích osob bez svých komentářů a domněnek. Bolek musí být často kontrolovaný.“

Ale Bolek se nezlepšuje. Dráždí policisty dlouhými řečmi, nářky na osud dělníků a nesplněné sliby úřadů. „Chybí mu chuť spolupracovat,“ stěžují si autoři hlášení. V únoru 1976 je Bolek za pobuřování vyhozen z práce. Státní bezpečnost potvrzuje, že nemá zájem mu pomoci.

Čtěte také: Vdova po komunistickém ministrovi zkoušela prodat Walesův spis

Čtěte také: Spolupracoval Walesa s komunisty? Spisy jsou prý pravé

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články