Zastaralý vrtulník ‚nové záchranky‘ musel nouzově přistát

Přistání kvůli technické závadě

Zastaralý vrtulník ‚nové záchranky‘ musel nouzově přistátAKTUALIZOVÁNO
Vrtulník Agusta A109 Foto: Foto: ate.sk
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Záchranářský vrtulník slovenské firmy Air-Transport Europe (ATE) dnes dopoledne musel kvůli závadě motoru nouzově přistát v Olomouci. Posádce ani transportovanému pacientovi se nic nestalo, řekla mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová. Kvůli mimořádné události chce hejtman Oto Košta (ANO) jednat o podmínkách provozu letecké záchranné služby s vedením ministerstva zdravotnictví.

„Technická závada přinutila pilota s posádkou i se zraněným nouzově přistát. Porouchal se jeden motor. Nikomu se nic nestalo,“ uvedla Navrátilová. Pro zraněného pacienta podle ní přijela na olomoucké letiště sanitka.

Ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Petr Hubáček novinářům řekl, že vrtulník dopoledne transportoval pacienta z obce Drahotuše na Přerovsku do popáleninového centra v Brně. „Nad Prostějovem mu kontrolka hlásila možnou závadu motoru,“ řekl Hubáček, podle kterého motor vrtulníku ale zřejmě nevypověděl službu. „Je to prý závada v leteckém provozu poměrně běžná,“ dodal bez upřesnění.

Na letišti v Olomouci byla podle Hubáčka včas přistavena sanitka pro transportovanou osobu. „Pacient byl do ní po přistání naložen. Nebyl ohrožen na životě ani nijak postižen,“ dodal Hubáček. Řekl, že se pouze o něco prodloužila doba jeho transportu. Vrtulník nyní v hangáru zkoumají technici. Firma ATE by dnes měla do Olomouce přistavit náhradní stroj, aby mohl být v kraji obnoven provoz letecké záchranné služby.

Nová firma nasadila 25 let starý vrtulník

Firma ATE, která provozuje vrtulníkovou záchrannou službu na Slovensku, vyhrála loni výběrové řízení na provozovatele letecké záchranné služby v Olomouckém kraji. Od Nového roku v regionu nasadila 25 let starý vrtulník Agusta A109 K2. Předtím provoz tamní letecké záchranné služby pomocí vrtulníku Eurocopter pořízeného v roce 2010 zajišťovala firma Alfa-Helicopter, které na konci loňského roku skončila smlouva.

Kraj změnu provozovatele letecké záchranné služby kritizoval, podle hejtmanství byla jediným kritériem při jeho výběru cena služeb. Podle hejtmana Oto Košty (ANO) se služba také po technické stránce vrátila do doby před 25 lety, kdy v kraji začínala.

ATE zvítězila ve výběrovém řízení i na provozovatele letecké záchranné služby ze základny v Ústí nad Labem a službu tam měla zajišťovat rovněž od ledna. Ministerstvo zdravotnictví tendr ale zrušilo kvůli nejasnosti ohledně technických požadavků na vrtulníky. Podle zadávací dokumentace měly mít stroje „plnou certifikaci v kategorii A“, účastníci tendru si ale tento požadavek vysvětlovali rozdílně. Jeden skutečně prokázal tuto certifikaci, druhý certifikaci neměl, ale doložil splnění kvalifikačních požadavků, které této certifikaci odpovídaly. Doloženou certifikaci nemá ani vrtulník, se kterým ATE létá v Olomouckém kraji.

Čtěte také: Leteckou záchranku z Ústí zajistí v lednu a únoru DSA

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články