Rusové se bojí další vlny represí jako za Stalina

,

Průzkum prokremelské nadace

Stovky lidí se 29. října shromáždily před bývalým ústředím KGB v Moskvě a vzdali hold památce desítek tisíc popravených během Velkého teroru za vlády sovětského vůdce Josifa Stalina. V souvislosti s touto každoroční vzpomínkovou akcí byl vypracován průzkum veřejného mínění. Z něj mimo jiné vyplývá, že se až 48 % Rusů v budoucnu obává návratu podobných represí a čistek jako za dob Stalina.

,,Avramov, Roman Petrovič, 56 let, můj otec,“ vyslovil třesoucím se hlasem starší muž a pokračoval: ,,Manažer sovětských pekáren. Zastřelen dne 8. ledna 1938. Po několika měsících zatkli i mou matku Fainu Avramovnu, která pak strávila 8 let v pracovních táborech. Mně v té době bylo 5 let.“

Takto byla při vzpomínkové ceremonii připomenuta každá oběť, její jméno, věk, povolání a datum, kdy byla zabita, většinou střelena do hlavy. Jednoduše pojatá ceremonie nabyla v kontextu rozsahu stalinských čistek ohromující rozsah. A Rusové se nyní obávají, že se doba, kdy byli lidé všech etnik, profesí a politického smýšlení zatýkáni, odsuzováni a popravováni, často na základě chabých politických záminek, vrátí.

Průzkum veřejného mínění ukazuje, že téměř padesát procent Rusů vidí šanci v tom, že se dožijí nové vlny represí jako za časů Sovětského svazu. Průzkum přitom provedla prokremelsky orientovaná Nadace veřejného mínění. Takováto odezva Rusů se může jevit jako reakce na vzrůstající obavy pramenící z autoritářské vlády Vladimira Putina, varuje Rádio Svobodná Evropa.

'Lidé požadují přísná opatření'

Z průzkumu dále vyplývá, že dvě třetiny Rusů jsou přesvědčeni o tom, že se ve 30. letech v Sovětském svazu uskutečňovaly masové politické represe. Vinu za ně přikládá Stalinovi, jeho nejbližším spolupracovníků a KGB.

15 % dotázaných ale uvedlo, že v konečném důsledku nebyl za čistky zodpovědný nikdo, protože „taková byla doba“. Třetina Rusů se zase domnívá, že současná média věnují až příliš prostoru zprávám o politických represích. Toto číslo se přitom od roku 2012 zdvojnásobilo.

Sociolog Leonty Byzov pro server Kommersant.ru nicméně uvedl, že mnoho Rusů represe vítá „nejen jako něco možného, ale i nezbytného“. ,,Jsou připraveni přijmout přísná opatření proti zkorumpovaným úředníkům nebo komukoliv, kdo narušuje veřejný pořádek,“ dodal Byzov s tím, že lidé upřednostňují tvrdé zákroky proti "nepřátelům".

Čtěte také: Rusko likviduje poslední zbytky opozice, chce zakázat Memorial

Přejít na diskusi