Opozice chce skoncovat EET. Podá kvůli ní další ústavní stížnost

Protest opozice

Opozice chce skoncovat EET. Podá kvůli ní další ústavní stížnostNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Opoziční TOP 09 a ODS se spojila v boji proti elektronické evidenci tržeb (EET) ministra financí Andreje Babiše (ANO) a podávají ústavní stížnost. Vadí jim nejen způsob, jakým se zákon projednal, ale také samotný obsah. Poslanec za TOP 09 Martin Plíšek ve středu upozornil na pět hlavních problémů, které zákon má. Nejvíce vadí narušení ochrany soukromí a zatížení daňového poplatníka dalšími náklady.

Opozice navrhuje zrušení zákona jako celku, pokud by s tím u soudu neuspěla, chce alespoň zrušení některých jeho částí. „Jde nám o to, abychom buď zrušili celý zákon o elektronické evidenci tržeb pro to, jakým způsobem došlo k omezení rozpravy a došlo k odebrání práv opozice v průběhu jeho přijímání, to je jedna velká námitka a pak seřazujeme další velké námitky, které jsme postupně nashromáždili,“ uvedl na tiskové konferenci místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Nejpozději do konce května chce TOP 09 s ODS poslat stížnost k Ústavnímu soudu v Brně, v současné době má nasbíráno 40 podpisů poslanců. 

Poslanec za TOP 09 Martin Plíšek popsal zásadní části EET, které jsou v rámci stížnosti napadány. Jedná se o nepřiměřený postup vůči malým poplatníkům daně z příjmu s dopadem na narušení práva na podnikání a zatížení daňového poplatníka dalšími náklady. Opozice uvedla také narušení ochrany soukromí. TOP 09 dokonce zařadila EET na takzvaný Seznam nesvobody, který obsahuje šestnáct vládních návrhů kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD), které podle strany omezují lidskou svobodu a posilují závislost občanů na státu.

Čtěte také: Vláda zařízla snahu TOP 09 o zúžení EET

Důraz opozice klade na výjimky z evidence tržeb, které může vláda stanovovat pro jednotlivá podnikání. „Bezbřehé a neústavní zmocnění vlády pro výjimky z evidence tržeb je v rozporu s ústavou,“ uvedl Plíšek. Posledním bodem je poté absence podpisu předsedy poslanecké sněmovny pod zákonem. Zákon totiž nepodepsal Jan Hamáček (ČSSD), ale místopředsedkyně Jaroslava Jermanová (ANO).  

V pondělí vláda nepodpořila návrh poslanců z TOP 09, kteří se snaží ze zákona o EET vyjmout menší podnikatele, kteří nejsou plátci DPH. Sněmovně jej předložili poslanci Martin Plíšek a Marek Ženíšek spolu se svým předsedou. Vláda s ním nicméně nesouhlasí, protože jde podle ní proti smyslu zákona o EET.

Výjimku by přitom rádo prosadilo i ministerstvo zemědělství. Lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka by rád vybojoval úlevu pro prodejce na farmářských trzích. Připravuje proto vlastní novelu, díky které by se evidence nevztahovala na farmářské trhy. Jak ale už dříve prohlásil, učiněna byla gentlemanská dohoda. Zákon projde tak, jak zní dohoda ve vládě, a úlevu pro prodejce na trzích si Jurečka prosadí až v novele.

Na první firmy v Česku povinnost elektronicky evidovat tržby dopadne od prosince. Nejprve půjde o hotely a restaurace. Od března 2017 budou muset evidovat i maloobchodní a velkoobchodní firmy. Od 16. měsíce od účinnosti mají být evidovány všechny tržby kromě tržeb řemeslníků, které se pod zákon dostanou od 18. měsíce.

Čtěte také: Kalousek: Vláda je posedlá kontrolou, lidovci směnili pleny za svobodu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články