VIDEO UVNITŘ

Rusko má prý tajnou superzbraň na ničení hospodářských objektů

,

Biliony do zbraní

Témata: , ,

Program rozsáhlé modernizace ruských ozbrojených sil za biliony rublů neznamená zapojení Ruska do závodů ve zbrojení, ale jen napravuje zanedbávání armády v letech po zániku Sovětského svazu. Prohlásil to ruský prezident Vladimir Putin. V Rusku se současně mluví i o nové tajné superzbrani.

„Vytvoření moderní armády, vybavené nejnovějšími zbraněmi a vojenskou technikou, zůstává jednou z priorit výstavby ozbrojených sil. A upřímně řečeno, vždy tomu tak bylo,“ řekl Putin na poradě o rozvoji vojenskoprůmyslového komplexu.

„Nejednou jsem říkal a chci to zopakovat ještě jednou: nechystáme se nechat vtáhnout do nějakých závodů ve zbrojení a už vůbec ne někoho dohánět a předhánět, ale prostě musíme dohnat to, co bylo zanedbáno v 90. a následujících letech, kdy ozbrojené síly i samy zbrojovky nebyly dostatečně financované,“ řekl Putin v narážce na ruské problémy po rozpadu Sovětského svazu.

„Situace se nyní změnila, zdroje ke splnění státních zakázek se poskytují v míře naplánované ve státním programu přezbrojení do roku 2020. Chci ještě jednou říct, že to není nějaká neplánovaná naléhavost, ale naplánovaná práce a tyto plány vznikly ještě před deseti lety,“ dodal.

Putin ocenil, že vojáci dostali letos o čtvrtinu více nových a modernizovaných typů zbraní než loni a rostoucí kvality výcviku potvrzují i vojenská cvičení. „Definitivně nezbytné“ je však skoncovat se skluzy při plnění státních zakázek, což se zatím nedaří.

Již třetí porada s velením ozbrojených sil a vedením zbrojovek v posledních dnech podle agentury Reuters dokládá, jak velkou pozornost ruský vůdce věnuje modernizaci armády v situaci, kdy se zhoršily vztahy se Západem kvůli ukrajinské krizi.

Putin v úterý prohlásil, že Spojené státy a jejich spojenci nepřestávají v budování globálního systému protiraketové obrany, což Rusko pokládá za „pokus narušit existující paritu v oblasti raketových a jaderných zbraní a rozkolísat celý systém regionální a globální stability“. USA se prý nesnaží o ochranu před íránskou a severokorejskou hrozbou, ale chtějí „zneškodnit strategický potenciál jiných jaderných států“, především Ruska.

„Budeme pracovat na systémech protiraketové obrany, ale v prvé etapě, jak jsme nejednou říkali, budeme pracovat na útočných zbraních, schopných překonávat jakékoliv systémy protiraketové obrany,“ upozornil Putin.

Unikly údaje o superzbrani

Putinův mluvčí připustil, že ve zprávách ruských televizí o prezidentových poradách s generalitou a zbrojaři se objevily i záběry na údaje o dosud utajovaných zbraních. „Doufáme, že nic takového se už nebude opakovat,“ řekl Dmitrij Peskov.

Podle serveru Newsru.com se v pondělí dostaly do záběru kamer údaje o systému „Status-6“ z konstrukční kanceláře Rubin, proslulé stavbou ponorek – a blogeři to zaznamenali ještě dříve, než záběry byly odstraněny.

Vyvíjená „superzbraň“ má „ničit důležité hospodářské objekty nepřítele na pobřeží“ a také způsobit „zaručeně neakceptovatelné územní škody“ v důsledku dlouhodobého radioaktivního zamoření.

Komentátoři a blogeři se nyní dohadují, zda Rusové vyvíjejí mimořádně silné jaderné torpédo o dosahu 10 000 kilometrů a ponoru 1000 metrů, anebo spíše ponorku, která sama bude fungovat jako zbraň. Nosičem „zbraňového systému“ by prý měly být speciální ponorky Belgorod a Chabarovsk.

Server Business Insider nicméně předpokládá, že záběry mohly uniknout i záměrně, a to z propagandistických důvodů. Celý projekt „podmořského dronu“ by tak mohl být pouze pokusem zlepšit mediální obraz Kremlu spíše než skutečným vojenským plánem.

Čtěte také: Putin provokuje Západ: Naše rakety proniknou jakoukoli obranou

Přejít na diskusi