ROZHOVOR

„My jsme Babiše nestvořili. Antibabiš je ale málo“

TÝDENÍK ECHO

Témata:

Předsedou strany lidové se stal záhy po historické porážce, kdy KDU-ČSL vypadla ze sněmovny. Stačily necelé tři roky, aby stranu opět dovedl do sněmovny i vládní koalice. Loni vyhrál volby do Senátu a teď vsadil budoucnost lidovců do ještě vyšší hry. Navrhl předvolební koalici se Starosty a nezávislými (STAN). Když opravdu vznikne, lidovci a jejich spojenci musí získat pro vstup do sněmovny nejméně deset procent hlasů.

„Pokud chceme hrát zásadnější roli v politickém systému, nemůžeme hovořit o dvojciferných výsledcích, a přitom si na ně nevěřit,“ vysvětlil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek svou motivaci v rozhovoru pro Týdeník Echo. Zároveň připomněl, že o koalici se ještě bude jednat: „Celostátní konference nás pouze pověřila, abychom vyjednávali o této variantě. My jsme pořád připraveni k variantě kandidatury Starostů na naší kandidátce s tím, že bychom ji prezentovali jako rovnoprávné partnerství, to znamená KDU-ČSL a Starostové, a v krajích, kde jsou silnější, klidně Starostové a KDU-ČSL.“

Celou verzi rozhovoru si můžete přečíst na stránkách EchoPrime nebo v Týdeníku Echo po zakoupení předplatného  v našem internetovém obchodě zde. Koupí předplatného nás podpoříte v našem boji za nezávislou žurnalistiku.

Chcete se představit jako alternativa k sociální demokracii a hnutí ANO, které jsou favority voleb. Proč by měli voliči nespokojení s vládnutím těchto dvou stran dát přednost právě vám, kteří jste s nimi spolupracovali? Proč by neměli dát přednost opozičním TOP 09 a ODS?

Je třeba se podívat, jaká máme čísla z průzkumů. Vláda je hodně oblíbená oproti těm předcházejícím a v součtu mají vládní strany více, než měly před volbami. Nevypadá to, že opozice nějak dramaticky posílí. Dokonce TOP 09 už byla ve dvou průzkumech pod hranicí pěti procent. To je v rámci statistické chyby, ale některé voliče to může znervóznit. My jsme v průzkumech stabilní.

Vycházíte z toho, že vláda je populární. Nebojíte se, že vám lidé stejně nakonec spočítají to, že jste účastí ve vládě pomohli k vzestupu miliardáři Andreji Babišovi?

Budou nám to vyčítat, vyčítají nám to celé tři roky. A jedna z těch stran, která hraje Antibabiše, jde sešupem dolů. Na druhou stranu, my jsme nevytvořili Andreje Babiše. Jeho úspěch ve volbách vytvořily především styl a skandály Nečasovy vlády. Bez nich by tady byly silnější pravicové strany a nebyl by takový prostor pro něj.

Džinovi jménem Babiš jste pomáhali ven z lahve. Máte teď recept, jak ho tam zavřít zpátky? Co když tady bude 17 let jako Berlusconi?

To je jako vyčítat ODS nebo TOP 09, že pomohly Věcem veřejným. To je úplně stejný příběh. S tím, že Věci veřejné se dokázaly rozložit zevnitř samy. Vždyť ODS a TOP 09 legitimizovaly, že podnikatelský projekt, absolutně bezhodnotový, může být vládní stranou. Je prostě farizejské vyčítat jedno, ale nemyslet na druhé. Tu službu rozlomení mříží už tady udělal někdo jiný.

S mocenským mechanismem Agrofert–ANO se budeme muset smířit na delší dobu?

Rozhodnou o tom samozřejmě voliči. Na druhou stranu, podle mě je program Antibabiš málo. Je třeba dát alternativu, která i pro současné příznivce hnutí ANO bude srozumitelnější, lákavější, důvěryhodnější a smysluplnější.

Jde o to, říci „Ano, bude líp“ důvěryhodněji?

Možná neříct „Ano, bude líp“, ale že tvrdě pracovat nesmí být trestáno. Mít děti a starat se o ně nemá být trestáno. Říct, že patříme na Západ, že všechno se nedá vměstnat jenom do ekonomických mantinelů, že úspěšný není jen ten bohatý. Úspěšná je podle mě i zdravotní sestra, úspěšný může být učitel, i když má malý plat.

Celý rozhovor si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo nebo na EchoPrime po zakoupení předplatného zde.

Z nového čísla Degenerace myšlení českých dětí. Proč umíme čím dál hůř počítat a logicky myslet?

Echo týdne: Džihádista, na kterého se zapomnělo ● Komentář: Sněmovna ztraceného času ● Komentář: Jak Trump poráží fakta ● Analýza: Privatizace nemocnic se blíží ● Salon: Koho ještě zajímají Oscaři? ● Historie: Fučíkovo srdce na oprátce ● Svět: Tajemství synopse a katedrály ● Fokus: Jako v House of Cards ● Esej: Limity fikce ● Rozhovor se scenáristkou Terezou Brdečkovou: Nemáme právo soudit, ale každý může říct své ● Umění a kritika: Namaluj to hodně černě, umělče! ● Recenze: Antonín Dvořák, vyhlášený řezník ● Kulturní tipy ● Styl: Cena Klubu Za starou Prahu ● Styl: Moser v Obecním domě ● Přeceňovaný vs. podceňovaný: Martin Komárek vs. Jiří Komárek ● Technologie ● Aplikace ● Auto    

Trump je stejně důležitý zlom, jako byl rok 1989 V dobách epochálních změn nezáleží na institucích, ale na lidech. Možné je všechno, říká známý politolog Ivan Krastev
Jaromír Jágr: naše slunéčko Nejlepší český hokejista je konstantou této společnosti. Navíc plní skvěle i roli, kterou má veřejná osoba hrát

Přejít na diskusi