Reportéři IS žijí nad poměry. Jak se dělá propaganda islamistů?

Zpověď filmaře hrdlořezů

Reportéři IS žijí nad poměry. Jak se dělá propaganda islamistů?NOVÉ
Ilustrační foto Foto: Reprofoto: The Daily Mail
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Kousek papíru, na kterém jsou dvě věci – souřadnice a vlajka Islámského státu. Fotoreportér Abú Hajer al-Maghríbí vyráží a zatím neví, jaká práce ho čeká. Jestli bude dokumentovat modlení, bojový výcvik nebo uřezávání hlav, se dozví až na místě. Tak popsal dezertér, kterého teď vězní v Maroku, svou práci a vůbec fungování mašinérie islamistické propagandy pro list The Washington Post.

Když třicátník Abú Hajer al-Maghríbí přijel do Sýrie, chtěl vstoupit do služeb teroristické organizace Islámský stát jako mediální pracovník. Nejdřív podstoupil dvouměsíční bojový výcvik a potom ho čekalo měsíční školení, jak fotit, filmovat, stříhat a co nejlépe zachytit atmosféru.

Když vše úspěšně zvládl, mohl pracovat jako islamistický fotoreportér. Jeho velitelé mu ale nikdy přesně neřekli, na jakou akci ho posílají. V rámci režimu přísného utajení mu předali informace pouze o poloze, kam se měl se svým moderním foťákem značky Canon, vydat.

Dokumentoval brutální usmrcování zajatců, kterým uřezali hlavy, výcvik islamistických bojovníků, ale i modlení v mešitách a vůbec všední život v Sýrii pod kuratelou Islámského státu. Pod jeho rukama tak vznikaly záběry, které se šíří mezi uživateli sociálních sítí po celém světe. Dokonce i teď, když on sám sedí v marockém vězení v Rabatu.

Idylický svět, kde páchají zvěrstva

Není bez zajímavosti, že i zásluhou Maghríbího vzniká o Islámském státu obraz, který si ale protiřečí. Podle záběrů je život v Sýrii idylický, lidé mají všeho dostatek a nemají daleko k úsměvu. Na straně druhé ale páchají násilnosti a se zajatci nemají slitování. Podle amerického listu mají přesně tohle vůdci IS v úmyslu.

Usilují o to, aby zastrašili obyvatele Západu a demonstrovali jim svou sílu. Zároveň chtějí přesvědčit muslimy, kteří ještě váhají, aby přistoupili na jejich radikální názory a přijeli bojovat do Sýrie. Videi a snímky, pro jejichž šíření využívají internet a spoléhají na sociální sítě, pak chtějí získat co nejširší publikum po celém světe.

Čtěte také: Islámský stát jako ideální místo k životu

Facebook nebo Twitter a další účty islamistů sice mažou, ale ti si najdou nové cesty, jak šířit obsah Islámského státu. Podle The Washington Post není téměř možné takovým způsobům islamistické propagandy bránit. Odkazují na americké bezpečnostní odborníky. Islamistům slouží tímto způsobem například i lidé v Evropě, kteří zdokumentují jejich akce a záběry pak pošlou po internetu. Výjimkou nejsou ani teroristické útoky v Paříži.

Islamistickým reportérům ostatní závidí

Maghríbí dále popsal, jak privilegované postavení mají mediální pracovníci Islámského státu. On sám mohl užívat vilu se zahradou, měl k dispozici auto a užíval si na rozdíl od ostatních i daňových úlev. Tito lidé jsou zároveň v Islámském státu mnohem lépe peněžně ohodnocení a to v ostatních bojovnících vzbuzuje závist, vyprávěl islamista.

Užívají si zároveň luxusu moderní techniky. Kamery, fotoaparáty, počítače nebo mobilní telefony proudí podle listu do Sýrie různými cestami přes Turecko. Maghríbí například používal telefon Samsung Galaxy. V mediální divizi islamistů působí podle něj převážně cizinci, protože mají více zkušeností. Kdo propagandu IS řídí, zůstává nejasné. Někteří ukazují na mluvčího organizace Abú Muhammada al-Adnáního.

Abú Hajer al-Maghríbí se nakonec rozhodl, že pro Islámský stát dál pracovat nechce. Jedním z jeho posledních úkolů bylo zdokumentovat hromadné zabití více než 160 syrských vojáků, zajatých v loňském roce. Někteří byli zastřeleni, jiné podřízli. „Nebylo to zabíjení, proti kterému jsem měl námitky. Ale syrští vojáci si zasloužili jen zastřelit,“ řekl. Navíc považoval za nedůstojné, že je přinutili svléknout se do spodního prádla.

Čtěte také: VIDEO: Okamžik, kdy při koncertě vypukla střelba

VIDEO: Mládě chalífátu nacvičuje. Podřízlo medvídka

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články