Sociální demokracie je existenčně ohrožená jako nikdy

ČSsd a Babišovy ataky

Sociální demokracie je existenčně ohrožená jako nikdyTÝDENÍK ECHO 1
Domov
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Zajímavější než klidný sjezd ČSSD, který v pátek začíná, bude to, co přijde po něm. Jak se sociální demokraté vypořádají s Babišovými ataky.

Tak klidný volební sjezd sociální demokracie už dlouho nezažila. Žádné intriky, žádné partičky, žádná křídla, žádné zrady, které bývaly pro mocenský souboj v dominantní levicové straně typické od doby, kdy ji Miloš Zeman vytáhl do parlamentu a předal svým nástupcům, nejsou na dohled.

Není to tím, že by na první pohled nevýrazný Bohuslav Sobotka byl tak nezpochybnitelným lídrem s nezpochybnitelně vysokou podporou. Přesně naopak. S výjimkou epizody za krátké vlády Stanislava Grosse, která stranu před nástupem Jiřího Paroubka dostala na dno, sociální demokracie nikdy nebyla v tak akutním existenčním ohrožení jako dnes.

„Pokud se budeme sami poškozovat vnitřními konflikty a nedáme si pozor, skončíme jako ODS,“ opakuje v posledních měsících často Bohuslav Sobotka. Pravicová lekce, jak se z ODS, která ještě v roce 2006 měla 36 procent hlasů, stala malá strana s podporou kolem sedmi procent, má odstrašující sílu. Podobně jako propad TOP 09 po ostrém osobním střetu mezi exprimátorem Prahy Tomášem Hudečkem, pomýšlejícím na místo v nejužším vedení, a jeho náměstkem Jiřím Vávrou.

Sociální demokraté dobře čtou aktuální politickou mapu. Veřejný prostor úspěšně okupuje ANO Andreje Babiše, vybavené ekonomickou a mediální divizí, sbírající hlasy zleva zprava. Často opakované klišé, že k Babišovi se přesunuli hlavně zhrzení voliči pravice, se míjí s realitou. Už podrobnější analýzy předčasných voleb v roce 2013 ukazovaly, že ANO posbíralo podobné počty bývalých voličů sociální demokracie, ODS, topky. Různé průzkumy, a v některých z nich mají babišovci v této chvíli až 28 procent (o 10 procent víc než dostalo ANO v posledních volbách), znovu potvrzují, že přetahují ze všech stran.

Nenechme se zmást rádoby středopravou rétorikou Andreje Babiše. Ten přestal už před delší dobou útočit na ODS i TOP 09. Hlavním terčem je naopak sociální demokracie, jejímuž ostřelování věnoval podstatnou část svého projevu na manifestačním sletu svého hnutí.

Celý komentář Lenky Zlámalové čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo.

Co dále najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo:

Vláda hodlá dosud nevídaným způsobem omezit podnikatelskou svobodu. Čtěte hlavní téma tohoto vydání, které pod titulkem Ode zdi ke zdi. Odysea českého živnostníka sepsal Petr Holub.

Na hlavní téma navazuje Salon s titulkem Podnikatele zasáhla velká nejistota. O zavedení povinných elektronických pokladen diskutovali předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek, poradce ministra financí Jaroslav Ungerman, ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič.

Zpátky v čase se vydává Vladimír Ševela v článku Vražda v hotelu Záhoří . Vypráví příběh „muže, který začal válku“ Alfreda Naujockse, jehož komando 31. srpna 1939 přepadlo vysílač v polských Gliwicích. Ten ale svůj první úspěšnou bojovou akci vykonal už o pár let dřív v českém hotelu Záhoří.

S pražským arcibiskupem Dominikem Dukou hovořil o rozpadu tradičních hodnot, soužití s muslimy i odkazu Jana Husa komentátor Daniel Kaiser.

Ondřej Štindl ve svém komentáři Bez České televize nám bude líp? píše o dopadu veřejnoprávní televize na veřejné mínění a o zkresleném a často zveličeném pohledu na její vliv, o kterém mnozí mluví.

Na Západě sílí strany se sympatiemi k Rusku. Jaký bude zájem západní Evropy na udržení demokracie a bezpečnosti na východě kontinentu? Odpověď hledá Martin Weiss ve své eseji Může nás zachránit ten, kdo neexistuje?   

Jan Fingerland, který se specializuje na Blízký východ, se v textu Izrael (zase) na křižovatce zaobírá blížícími se volbami, které ukáží, zda se „mistr přežití“ premiér Benjamin Netanjahu zvládne udržet u moci, nebo bude muset zamířit do politického důchodu.

Problematiku nezákonných latinskoamerických přistěhovalců v USA popisuje Tomáš Nídr v textu Hodně štěstí na druhé straně. „Ve Státech nyní žije přes 11 milionů nelegálů, jejichž osud bude jedním z nejdůležitějších témat příštích prezidentských voleb,“ píše.

O historii i současnosti moravské metropole Brno mluvil v rozhovoru Význam Brna utěšeně roste, ale potřebuje očistu se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou (Vyhnání Gerty Snirch, Žítkovské bohyně) Lukáš Novosad

S hudební scénou osmdesátých let a svým traumatem z hitu Holky z naší školky se v článku Až nadosmrti v osmdesátkách? vyrovnává Ondřej Štindl a zároveň se zamýšlí, jak dlouho tu s námi tato hudba ještě bude.

Nový městský projekt Ondřeje Kobzy „Poesiomat“, který přichází po už známých pianech a šachách v ulicích, a humbuk, který kolem něj vznikl, komentuje Lukáš Novosad.

Týdeník Echo v papírové podobě si můžete koupit na těchto prodejních místech.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO ANDROID SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit