Sobotka bude uklidňovat poslance. Opozice volá po rezignaci Junckera

brexit

Sobotka bude uklidňovat poslance. Opozice volá po rezignaci JunckeraNOVÉ
Premiér Bohuslav Sobotka Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

K bouřlivé situaci kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie vystoupí ve sněmovně premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Mluvit bude o dění v unii po brexitu i o prioritách české vlády. Hlasití budou v debatě zřejmě poslanci z menších parlamentních stran, kteří volali zkraje týdne po rezignaci šéfa Evropské komise Jean-Clauda Junckera a vypsání referenda o setrvání Česka v EU.

„EU teď musí prokázat jednotu a stabilitu. Klidně a věcně se rozejít s Velkou Británií. Soustředit se na růst, zaměstnanost, sociální soudržnost a bezpečnost,“ napsal šéf kabinetu Bohuslav Sobotka na Twitteru. „Pan premiér podá informaci o prioritách vlády a ČR v otázce brexitu a vyjednávání o jejím vystoupení. Zároveň promluví i o budoucnosti ČR v EU,“ doplnil mluvčí vlády Martin Ayrer. Situací v unii po brexitu se poslanci mají zabývat od 18 hodin, premiér vystoupí na plénu jako první řečník.

Slyšet budou během debaty hlasitě zřejmě opoziční poslanci ODS, Úsvitu a dalších menších parlamentních stran, kteří již v úterý požadovali, aby sněmovna vyzvala předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera k rezignaci. Návrh na nový bod programu schůze podal poslanec Martin Lank (Úsvit), podle kterého Juncker svou „povýšeneckou a egoistickou politikou dělá z EU svěrací kazajku“. Sněmovna to však zamítla.

Úsvit bude podle šéfa poslanců Úsvitu Marka Černocha navrhovat výzvu na Junckerovu rezignaci znovu. „Ani v nejmenším nepochopil, proč Británie odchází a proč po referendu voláme i my a další státy. Místo, aby byla podstatným způsobem revidována politika Bruselu, Juncker ohlašuje, že chce brexit využít k tomu, aby se eurem platilo u nás i v celé EU. To on je symbol bruselské arogance,“ reagoval na dotaz serveru Echo24.cz.

Juncker je v posledních dnech terčem kritiky, že nese svůj díl odpovědnosti za výsledek referenda, ve kterém se britští voliči minulý týden vyslovili pro vystoupení své země z EU. Za brexit činili Junckera odpovědným také ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) nebo europoslanec ODS Jan Zahradil.

Za předsedu Evropské komise se nakonec naopak postavil předseda vlády Bohuslav Sobotka a poslanci vládních stran (až na pětici sociálních demokratů). Připojila se i TOP 09. „Nepředpokládám, že bychom podporovali prázdná gesta. Všichni by měli zchladit hlavy i svá gesta,“ uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

Vláda také zřídila v pondělí speciální pracovní skupinu, která má hájit zájmy Česka během vyjednávání s Brity o jejich vystoupení z unie. Povede ji tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, který by měl návrhy skupiny představit do konce září, kdy se očekává oficiální zahájení debat o změnách mezi Británií a EU.

Opozičním stranám ale vadí, že šéf kabinetu nepřizval také zástupce opozice. „Vláda si přes prvotní volaní o co nejrychlejším postupu sama neví rady, jak dál. K další strategii ustanovila jakousi pracovní skupinu, bohužel parlamentní opozice k její práci nebyla přizvána. ČR musí mít jasný postoj a vědět, co chceme v EU prosadit,“ komentoval deníku ECHO24.cz předseda ODS Petr Fiala.

Na czexit sází Svobodní

Sněmovna během úterního jednání zamítla také návrh Marka Černocha z Úsvitu a lídra uskupení Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamury, podle nichž se Sněmovna měla přednostně zabývat zákonem, který by umožnil vypsání referenda o setrvání Česka v unii. Jediné celostátní referendum u nás, které umožnil jednorázový ústavní zákon z roku 2002, se uskutečnilo o rok později ke vstupu do Evropské unie.

Přestože je referendem o odchodu z EU v současnosti protiústavní, v předvolební kampani s ním pracují euroskeptici Svobodní, jejichž předseda Petr Mach sedí v Evropském parlamentu. Vystoupení z dnes už sedmadvacítky propagují na billboardech s heslem „Nabízíme czexit“.

„Reklama Svobodných na czexit není ani v nejmenším klamavá. Již delší dobu sbíráme podpisy pod petici za vystoupení z EU, v ní vyzýváme zákonodárce, aby vyhlásili referendum o našem členství v EU. To je naprosto legitimní politický požadavek. Až bude schválený chystaný zákon o obecném referendu, který je již projednáván ve sněmovně, budeme sbírat podpisy dle tohoto zákona,“ sdělil deníku ECHO24.cz Petr Mach.

Čtěte také: Zeman o EU: Je to skvělý projekt s mizerným vedením

Brexit? Máme dost svých krizí

Hloupé mýty o brexitu pro chytré lidi

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články