Dienstbierův plán: povinně 40 procent žen v čele státních firem i úřadů

Povinné kvóty

Dienstbierův plán: povinně 40 procent žen v čele státních firem i úřadůNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Zastávat vysoké úřednické posty či sedět ve vedení státních podniků by do čtyř let mělo výrazně více žen. S jejich minimálně čtyřicetiprocentním podílem počítá „akční plán“ ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD), který chce v brzké době předložit ke schválení vládě. Kvóty pro ženy se týkají také kandidátek do sněmovních a krajských voleb i voleb do Evropského parlamentu. Podle kritiků z řad opozice je návrh pro ženy ponižující a urážlivý.

„Zastoupení žen v rozhodovacích pozicích v rámci veřejné i soukromé sféry je dlouhodobě nízké. Přestože ženy tvoří více než polovinu vysokoškolsky vzdělaných osob, jejich zastoupení ve vedení největších obchodních společností je nižší než 10 % a například v Poslanecké sněmovně jich zasedá jen 21,5 %. V oblasti zastoupení žen v rozhodovacích pozicích patří ČR k nejhorším zemím v rámci EU,“ uvedla deníku ECHO24.cz mluvčí resortu pro lidská práva Olga Jeřábková.

Posílit přítomnost žen ve vedoucích pozicích velkých firem s majetkovou účastí státu i ve veřejné správě ministerstvo pro lidská práva plánuje skrze transparentní výběrová řízení, podporu ženských kandidátek či zastoupení žen přímo ve výběrových komisích. Naplňování kvót by se týkalo také polostátní firmy ČEZ, v jejímž představenstvu sedí jediná žena.

„Rozmanitost týmů ať už genderová, věková nebo názorová je v konečném důsledku vždy velmi efektivní v hledání těch nejvhodnějších řešení. Důsledkem je nejen pozitivní vliv na výsledky firmy, ale i na spokojenost zaměstnanců a celkově otevřená a kooperativní atmosféra ve firmě,“ komentovala deníku ECHO24.cz členka představenstva a ředitelka divize správa ČEZ Michaela Chaloupková.

„Mým cílem je tak maximální podpora diverzity a s tím související flexibility napříč Skupinou ČEZ na všech úrovních řízení. Až samotná praxe ovšem často může ukázat, že lepší než striktní uplatňovaní kvót je přirozená podpora kariéry žen v konkrétních firmách,“ dodala Chaloupková.

Soukromé obchodní společnosti s více než 250 zaměstnanci chce k tomu, aby byly k rovnosti mužů a žen otevřené, úřad motivovat zavedením daňových úlev za krácené pracovní úvazky. Zavést chce také dotační programy na podporu mentoringu talentovaných žen i mužů.

39 úkolů pro ministry

Návrh také počítá se zavedením otcovské dovolené či povinným zveřejňováním statistických údajů týkajících se žen ve vedoucích funkcích Českým statistickým úřadem. Celkem dokument s názvem Akční plán pro vyrovnané zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích na léta 2016 – 2018 obsahuje 39 úkolů rozdělených mezi různé úřady.

Vyšší podíl žen ve vrcholovém managementu má podle dokumentu mimo jiné pozitivní vliv na výkonnost týmu, mohly by se tím také vyrovnat rozdíly v průměrných mzdách obou pohlaví.

Rovnosti mužů a žen v rozhodovacích funkcích plánuje úřad dosáhnout nejen v politice, na úřadech a ve firmách, ale do budoucna také v oblasti vědy, školství, médií, zdravotnictví či sportu i soudnictví. Týká se to tzv. institucí veřejného zájmu, jako je Česká televize v současnosti se zhruba 12 % žen ve vedení, Národního divadla (25 % žen), armády (5,5 % žen) nebo Ústavního soudu (26 % žen).

Fiala: Ženy kvóty nepotřebují

Pravicová opozice „akční plán“ Dienstbierova úřadu kritizuje. Předsedovi ODS Petru Fialovi se nelíbí zavedení povinných kvót pro ženy zejména v případě volebních kandidátek, podle něj ženy žádné kvóty nepotřebují.

„Návrh ministra Dienstbiera považuji za špatný a navíc za ponižující. ČSSD se nepoučila z toho, že sama není schopná naplňovat své kvóty na ženy na kandidátkách. Zase chce něco socialisticky vnutit celé společnosti,“ uvedl deníku ECHO24.cz Fiala.

„Kvóty jsou navíc pro ženy urážlivé. Ženy žádné kvóty nepotřebují, prosadí se i bez nich. Podívejte se například na vedení ODS, tam jsou dvě. Samozřejmě byly zvoleny bez kvót,“ doplnil předseda ODS.

Sociální demokraté si kvóty pro ženy na svých kandidátkách do sněmovních a krajských voleb odhlasovali loni v březnu. Ženská jména sice ze zhruba 40 % kandidátní listiny zaplnila, objevují se ale převážně až na dolních nevolitelných místech.

Obdobný návrh, který by platil pro všechny politické strany a se kterým počítá strategický dokument pro rovnost mužů a žen, přitom vláda zamítla už loni v létě.

Ministerstvo Jiřího Dienstbiera v současnosti vypořádává připomínky k návrhu od ostatních resortů, vládě by dokument chtělo předložit v nejbližší době.

Čtěte také: Budou ženy v managementu jen do počtu?

Proti všem. ČSSD přesto chce vnutit ženské kvóty i ostatním

Urážíte ženy, řekl Zeman ke kvótám ČSSD

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články