Poslanec Faltýnek prodává prošlé zboží

Poslanec Faltýnek prodává prošlé zboží 1
Komentáře
Daniel Kaiser
Sdílet:

Do posledního, třetího čtení, postoupila včera ve sněmovně novela zákona o střetu zájmů, která výrazně zpřísňuje dosavadní stav. Podle předkladatele Jana Chvojky (ČSSD) by se při formování každé příští vlády ten potenciální ministr, který vlastní firmu, musel vzdát podílu nad 40 procent. Kromě toho by nesměl vlastnit žádná média. Poněvadž tyto skutečnosti splňuje pouze Andrej Babiš, říká se Chvojkově novele Lex Babiš. A toho se vicepremiér chytá a zkouší celou věc převyprávět ublíženecky jako osobní útok od těch méně úspěšných politiků.

Samozřejmě že to je osobně proti Babišovi a je to tak v pořádku. Ještě nikdo v české politice neměl tu drzost jít do vlády a přitom držet firmu, která (ve velkém) inkasuje státní zakázky a dotace, která částečně závisí na přihrávání zisku skrze nové zákony, a ve všech třech ohledech je rok od roku úspěšnější. Ještě nikdo z českých politiků neměl tu drzost koupit si noviny a rádio. Návrh není nijak přísný, místo 40 mohlo být klidně 30 procent, a hlavně členovi vlády nezakazuje převést firmu na osobu blízkou a tím si je de facto ponechat. Podle Chvojky by bylo neústavní zakazovat komukoliv převod majetku na kohokoliv. Je za tím cítit jistý politický pragmatismus, výtku z neústavnosti, poněvadž návrh prý omezuje jeho ústavní práva, už Babiš nahazuje teď. V kuloárech se ale předpokládá, že i v dnešní poměrně měkké podobně bude novela pro místopředsedu vlády nepříjemná. Babiš totiž trpí elementární nedůvěrou k lidem. Partnerku Moniku, na niž by mohl Lovochemii, Olmu, Mladou frontu, Kostelecké uzeniny, Lidové noviny a další své podniky převést, si z nějakého důvodu ani po dvaceti letech vztahu nevzal za manželku. Takže ho po příštích volbách může čekat nepříjemné rozhodnutí.

Včera Babiš ve sněmovně nebyl, nepříjemný úkol hájit jeho jméno připadl šéfovi poslanecké frakce ANO Jaroslavu Faltýnkovi. Faltýnek se snažil kritiku od Miroslava Kalouska, jak Babiš tuneluje státní firmy, oplácet útoky na Kalouskovu věrohodnost. Za Kalouskem prý zůstaly mrtvoly, čímž asi myslí mrtvé vojáky na padácích z půli 90. let, kdy byl předseda TOP 09 ekonomickým náměstkem na ministerstvu obrany. Tak jako Babiš letos v březnu během mimořádné schůze sněmovny k Čapímu hnízdu se i Faltýnek odvolával na brožuru o Kalouskovi („Miroslav Kalousek. Dvacet let jeho úřednických a politických her.“) Tu před dvěma lety vydal Nadační fond proti korupci. „Zmíněnou publikaci jsme se rozhodli publikovat z toho důvodu, že doposud takovýto souhrn chyběl,“ řekl tehdy ředitel fondu a zřejmě hlavní autor Petr Soukenka.

My v Echu jsme zase shodou okolností také v létě 2014 publikovali informaci, že z kontrarozvědky, kde pracoval v 90. letech, byl vyhozen po odposlechnutých telefonátech lidí kolem Motoinvestu Pavla Tykače, z nichž vyplývalo, že se právě na Soukenku spoléhají. Známá postava pražského světa, matematik a filantrop Karel Janeček, který fond uvedl do života, po nás tehdy nevěřícně žádal nějaké důkazy nebo aspoň indicie. Život mu je připravil sám. Před měsícem, když Soukenka ve fondu skončil, nastoupil – k Pavlu Tykačovi. A s materiálem této provenience chce Faltýnek operovat? Je to provozní zoufalství.

Dělí nás dva týdny od pokusu šéfa ANO recyklovat starou rétoriku o boji proti korupci. Předseda tu ale ke své smůle příliš stavěl na Robertu Šlachtovi a Ivu Ištvanovi, jejichž schopnost působit na veřejnost citelně klesá. V poslední době zesiluje dojem, že publikace, argumenty, PR linie Babiše a spol. už jsou prošlé. Pokud se jeho marketing nevzpamatuje, ocitá se pomalu za zenitem i předseda. Pak by nejzajímavější otázkou příštích šestnácti měsíců bylo, v jakém tempu bude ANO upadat a jestli volby přijdou dostatečně brzy na to, aby hnutí zachytily ještě jako velkého hráče.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články