Zeman s Chalánkovou probírali, jak vrátit děti v Norsku rodinám

Zeman s Chalánkovou probírali, jak vrátit děti v Norsku rodinám 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman dnes plně podpořil úsilí poslankyně Jitky Chalánkové (TOP 09) o navrácení českých dětí rodinám, jimž je v Norsku odebraly tamní úřady. Po jejich večerní schůzce to ČTK oznámil mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Chalánková ČTK řekla, že s prezidentem mluvili o možných krocích na pomoc rodinám. Zatím je ale neupřesnila.

„Pan prezident během setkání vyjádřil plnou podporu úsilí poslankyně Jitky Chalánkové o navrácení unesených českých dětí jejich rodinám,“ uvedl Ovčáček.

Chalánková patří ke členům petičního výboru na podporu rodin odebraných dětí, rodiče zastupuje. Řekla, že s prezidentem probírali další kroky, které by česká strana mohla v kauzách podniknout. Zatím je ale neupřesnila. Chce nejdřív zvážit, které z nich by byly možné. Prezident a Chalánková se shodli na tom, že česká strana má záležitost řešit s norským partnerem na odpovídající úrovni – vláda s vládou, premiér s premiérkou, prezident s králem. Debata se týkala i „kroků na diplomatické úrovni“, které podle ní hlava státu už také činí.

„Věřím, že se společným úsilím vlády a Parlamentu podaří děti vrátit rodinám. Od toho jsou politici, aby se českých občanů zastali,“ řekla Chalánková. Rychlého přijetí na Hradě a prezidentovy podpory si prý velmi váží. Dodala, že schůzka nebyla „jen zdvořilostní“ a Zeman na ni přišel „do detailu“ informován o kauzách českých dětí.

Premiér Bohuslav Sobotka dnes také reagoval na nejnovější případ odebrání českých dětí Nory. Česká matka devítiměsíční holčičky, kterou odebrala norská sociální služba Barnevernet, se musí vyjádřit, zda chce pomoc českých úřadů. Novinářům to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), podle něhož je stát připraven matce pomoci. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) v pondělí uvedla, že česká matka pomoc odmítla. Matčina zástupkyně, poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková dnes ČTK řekla, že žena rozhodně pomoc českého státu neodmítá a stojí o ni.

„Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí v Brně se dotázal matky té holčičky, která je nyní předmětem sporu v Norsku, zdali si přeje zásah ze strany České republiky, ze strany orgánů České republiky, a matka se musí vyjádřit,“ uvedl Sobotka. Podle něj česká strana „samozřejmě provede intervenci“, pokud bude matčina odpověď kladná. Míní, že ČR je v kauzách odebíraných dětí vůči Norsku jednou z mála skutečně aktivních zemí a využívá všechny diplomatické možnosti.

O možných krocích na pomoc odebraným českým dětem dnes večer s Chalánkovou na Hradě jednal prezident Miloš Zeman. Podpořil její úsilí o vrácení dětí rodinám.

Vládu dnes za postup kritizovala senátorka za ANO a šéfka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová. Podle ní je kabinet málo razantní. Podle poslankyně ANO Radky Maxové není možné bez znalosti detailů případu hodnotit, zda vláda koná dostatečně či nedostatečně.

Ministryně práce v pondělí řekla, že brněnský úřad matce nabídl, že s ní, či místo ní bude s norskou sociální službou jednat. Dnes uvedla, že matka se na úřad obrátila v první polovině listopadu, ten s ní začal komunikovat. „A pak jsme ji ještě 30. listopadu vysloveně urgovali, jestli si přeje, aby jednal úřad za ni, ale ona už se neozvala,“ popsala ministryně.

Znovu rodinu podle ní úřad kontaktoval minulý týden poté, co poslankyně Chalánková informace o kauze zveřejnila. „My jsme oslovili maminku, jak máme komunikovat o případu s médii, maminka nám řekla, že si nepřeje, abychom s médii komunikovali, nicméně zároveň sama dala rozhovor do novin,“ podotkla šéfka resortu. Věří, že matka zájem o to, aby rodinu „český stát oficiálně zastupoval“, projeví. Jinak jsou prý možnosti pomoci minimální.

„Maminka si samozřejmě přeje pomoc českého státu. Ona i její dcera mají české občanství. Děvčátko má současně i norské občanství po otci, tím se nikdy nikdo netajil. Otec s kroky souhlasí,“ řekla Chalánková, kterou matka zmocnila, aby ji zastupovala při jednání s českými úřady. Rodina se obává, že by jí mediální zájem mohl uškodit. Další informace chce zveřejnit případně až po jednání s norskými úřady.

Podle člena petičního výboru na podporu rodin Pavla Hasenkopfa norské úřady odebraly děvčátko rodičům loni kolem 12. listopadu a norská krajská komise 20. listopadu rozhodnutí potvrdila, nabídka od brněnského úřadu přišla o deset dní později.

Devítiměsíční holčička trpí genetickou poruchou, je na umělé ledvině a čeká na transplantaci. Její matka Lidovým novinám řekla, že sociální služba zdůvodnila odebrání dítěte tím, že rodiče nemají s dcerou dostatečně rozvinutý kontakt a mají s ní špatný vztah.

Podle některých médií a expertů není možné si na případ děvčátka či starší kauzu bratrů Michalákových udělat jasný názor bez znalosti stanoviska druhé strany. Norské úřady se s ohledem na ochranu soukromí dětí nevyjadřují.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články