Válková chce ovládat žalobce, míní Lenka Bradáčová

Rozhovor se státní zástupkyní

Válková chce ovládat žalobce, míní Lenka BradáčováTÝDENÍK ECHO
Lenka Bradáčová Foto: Jan Zatorský
1
Domov
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Zákon, na němž se před dvěma lety dělila politika na zametače kauz a ty, kdo chtějí nezávislou justici, skončil. To, co jako nový zákon o státním zastupitelství dává dohromady ministryně spravedlnosti Helena Válková, je podle vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové pravý opak. Politicky kontrolovaná žaloba, kterou razantně odmítá nejen ona, ale i Ústavně právní výbor sněmovny. V rozhovoru pro Týdeník Echo popisuje i svůj konzervativní vkus a relax, který si od zločinu dopřává u poezie.

Snaží se Helena Válková politizovat žalobu? Netají se, že chce získat možnost zásahu do živých případů.

Nechci mluvit o politizaci, já jsem totiž zatím žádný ucelený návrh ministerstva spravedlnosti neviděla. My moc nevíme, čemu oponovat. Známe teze, které do dneška nikdo neviděl v paragrafovém znění. Na jednání Ústavně právního výboru jsem řekla, že je to pro mě nekoncepční, nesystémové, nevyvážené. Rozhodně to nemůže přispět k posílení pozice státních zástupců, ale ani k lepší kontrole, jak si představuje ministryně spravedlnosti. Hlavně nevím, jak si tu kontrolu představuje. Bude kontrolovat živé věci? Bude kontrolovat rozhodnutí státních zástupců?

Říká, že přesně to chce dělat.

Pak by mě zajímaly nástroje, kterými toho chce dosáhnout. Bude mít nějaké oprávnění dohledu? Nebo bude sjednocovat postupy nějakými závaznými předpisy? Netuším. Vždycky slyším jen tyto teze.

Žádá možnost odvolat kohokoliv ze státních zástupců?

Konkrétní provedení jsem zatím neviděla. Bylo nám jen odpovězeno, že posílením kárných řízení bude probíhat tento proces. Pokud jde o přístup do živých kauz, umím si představit, že toho chce dosáhnout tím, že se posílí její pravomoc získávat informace. Já to nepovažuji za správné.

Helena Válková ve čtvrtek řekla, že státní zástupce by mohl být snížením platu potrestán i za špatné veřejné vystupování.

Současná definice provinění státního zástupce je velmi široká. Vejde se pod ni všechno, čeho by se státní zástupci neměli dopouštět. Proč paní ministryně chce měnit kárná řízení, když je sama nevyužívá? Kolik podala kárných žalob na státní zástupce? Pokud vím ani jednu. Může podat kárnou žalobu na kteréhokoliv žalobce. Rozhodne o ní Nejvyšší správní soud.

Mozky původního návrhu jste vy a Pavel Zeman. Není čas říct, zastavme to a pojďme od toho?

U této předlohy říkám: když to nepůjde teď, zkusí se to příště. U té druhé, úplně odlišné předlohy ministryně spravedlnosti říkám: ne, tu ne. Ta první ale už padla, debatuje se už jen o druhé.

Váš návrh už je definitivně smeten ze stolu?

Obávám se, že ano.

V čem se změnila atmosféra?

Když se o nějakém zákoně diskutuje příliš dlouho, tak se můžeme dostat do slepé uličky. Do vychýlení úplně na druhou stranu, aniž by se už kdokoliv orientoval v situaci. Já na jedné straně slyším, že Rekonstrukce státu tlačí, aby byl přijatý nějaký zákon, protože ten závazek tady jaksi před volbami vznikl. Proto norma vznikne. Já ale vůbec nevím, jestli je Rekonstrukce státu ztotožněna s návrhem ministerstva spravedlnosti, který je opak původního zákona. Ví, jaký má být obsah? Aby to nebylo jen o obalu, z něhož se vytratil důležitý obsah.

Celý rozhovor s Lenkou Bradáčovou najdete v týdeníku ECHO.

 

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.


 

Sdílet:

Hlavní zprávy