Trumpovi odpůrci chtějí přesvědčit republikánské volitele k rebelství

Sbor volitelů

Trumpovi odpůrci chtějí přesvědčit republikánské volitele k rebelstvíNOVÉ
Nově zvolený americký prezident Donald Trump. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Odpůrci zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa připravují bezprecedentní útok na sbor volitelů. Ten prý čeká vlna soudních sporů a intenzivní kampaň s cílem přesvědčit nejméně 37 republikánských volitelů, aby v prosinci nevolili Trumpa. Informoval o tom server Politico.

Volby v USA jsou dvoustupňové, Američané nevolí prezidenta přímo, ale volí takzvané volitele. Ke zvolení potřebuje kandidát získat aspoň 270 z 538 volitelů, kteří mu odevzdají hlas po skončení celonárodních voleb. Sbor bude volit prezidenta 19. prosince, oficiální výsledky pak budou vyhlášeny 5. ledna 2017.

Podle serveru Politico může jít o přímý útok na celý systém sboru volitelů, který bývalý ministr financí USA Alexander Hamilton prosadil do ústavy koncem 18. století s cílem zajistit, aby volbu prezidenta Spojených států neovlivňovaly jen rozmary běžných voličů.

Hlasování volitelů bývá tradičně bez překvapení, jelikož fakticky kopíruje výsledky celostátních voleb. Je ale možné, že iniciativa Trumpových odpůrců vnese do zavedeného systému nejistotu, píše Politico.

V současné době ve 29 státech existují zákony, které volitele zavazují, aby hlasovali v souladu s výsledkem hlasování v daném státě. Někteří experti však tyto zákony začali kritizovat s tím, že jsou v rozporu s celým principem systému, jehož cílem je zajistit, aby volitel důkladně zvážil, zdali je daný kandidát opravdu vhodný.

Iniciativy se podle amerického serveru zúčastní několik skupin. Jsou mezi nimi právníci, kteří jsou připraveni obhajovat volitele, pokud v prosinci nezvolí kandidáta ze své strany. Republikáni, kteří Trumpa nepodporují, budou přesvědčovat 37 republikánských volitelů, aby pro Trumpa nehlasovali. Osm demokratických volitelů ze států Washington a Colorado se navíc snaží přesvědčit své republikánské protějšky, aby porušili svou stranickou přísahu, a v některých případech i zákon, a Trumpa nepodpořili.

Trump si ve volbách připsal hlasy 306 z 538 volitelů, a měl by tak mít jistou většinu volitelských hlasů potřebnou ke zvolení. Pokud ho nezvolí 37 republikánských volitelů, bude mu chybět většina hlasů potřebná k vítězství a dále bude rozhodovat Sněmovna reprezentantů Spojených států. Tam mají ovšem republikáni většinu.

Čtěte také: „Nechci volit Trumpa, je to neúcta k bohu.“ Texaský volitel radši rezignoval

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články