Slzný plyn a zatýkání. Protesty v Hongkongu neberou konce

Slzný plyn a zatýkání. Protesty v Hongkongu neberou konceFOTOGRAFIE 7
Svět
Echo24
Sdílet:

V Hongkongu pokračují protestní akce proti chystanému kroku Číny, který výrazně omezí práva této zvláštní správní oblasti na volbu jejího nejvyššího představitele. Od pondělí probíhají nejrůznější demonstrace, které volají po zachování demokracie. Účastní se jich desítky tisíc lidí, v prvé řadě studentů. Policie proti nim zakročuje s použitím slzného plynu a zatýká je.

Organizátory protestních akcí jsou studenti ze zdejších univerzit a prodemokratičtí aktivisté. Od pátku zabrali protestující areál sídla místní vlády. Během sobotního odpoledne odtud však byli policií vytlačeni a to i navzdory tomu, že se u sídla vlády zabarikádovali za použití zátaras, které na místo původně přivezla policie. Zásah, při němž byl použit slzný plyn, si vyžádal několik desítek zraněných a zatčených, píše The Washington Post. Média dále uvádí, že od pátku policisté zatkli skoro 80 lidí

Demonstranti používají na ochranu proti slznému plynu a pepřovému spreji deštníky. Tváře mnohých chrání brýle a chirurgické masky, jejich ruce jsou obaleny ochrannými foliemi.

Policie účastníky těchto "protizákonných shromáždění" varovala a upozornila je, že se mají okamžitě rozejít, jinak přistoupí k zatýkání. Obyvatele varovala, aby se pro svou vlastní bezpečnost k místu nepřibližovali.

Série protestních akcí má vyvrcholit blokádou hongkongské finanční čtvrti. Organizátoři protestů si slibují, že půjde o jednu z největších protestních akcí za několik posledních desetiletí. K blokádě mělo podle původního plánu dojít až ve středu 1. října, jeden z hlavních aktivistů Benny Tai ale nečekaně vyhlásil její začátek již na pondělí.

Organizátoři akce uvedli, že policie zatkla několik prodemokratických zákonodárců. Protestů se účastní i mediální magnát Jimmy Lai, který vlastní populární Apple Daily, jediný hongkongský prodemokratický deník.

Předseda výkonné rady Hongkongu Leung Čchun-jing dnes přislíbil, že se bude v brzké době konat nové kolo konzultací k volební reformě. Šlo o jeho první vystoupení od začátku tohoto týdne, kdy studenti své protestní akce zahájili. Jedním z jejich požadavků je i to, aby se s nimi šéf výkonné rady sešel a diskutoval s nimi o volebních reformách. Radikálnější názory žádají jeho odstoupení.

Čtěte také: Hongkong požaduje na Pekingu více demokracie

ČTK připomíná, že Čína připravuje reformu, na jejímž základě bude všechny kandidáty na funkci nejvyššího správního představitele Hongkongu nominovat a schvalovat speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči. Toto prakticky vylučuje možnost otevřené nominace kandidátů ve volbách v roce 2017. Média tento krok Číny označují za efektivního blokování kandidátů nepřijatelných pro Peking.

Někdejší britská kolonie se zvláštní oblastí Číny stala v roce 1997. Hongkong se pod správu Pekingu vrátil s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod.

Čtěte také: Peking chce omezit demokratické volby v Hongkongu, lidé protestují

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit