Brno s Marksovou chystají revoluci. Plánují rozdat byty bezdomovcům

Sociální experiment

Brno s Marksovou chystají revoluci. Plánují rozdat byty bezdomovcůmAKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Zdá se, že těžké časy pro bezdomovce skončily, alespoň tedy zatím pro ty z Brna. Vedení města jim chce totiž rozdat byty, které by jim měly pomoci postavit se na nohy. Projekt Bydlení především (Housing First) v úterý schválili brněnští radní, odmávnou ho musí ještě zastupitelstvo. Pokud přidělení sociálních bytů lidem bez domova odsouhlasí, první zájemci by se do nich mohli nastěhovat už letos v červnu. Opozice ale projekt kritizuje, podle ní si Brno nastěhuje do bytů své dlužníky.

„Pokud chceme s lidmi na okraji společnosti pracovat, je nutné nejdříve naplnit jejich nejdůležitější potřebu, což je mít kde bydlet. Jde o moderní pojetí sociální politiky,“ řekl deníku ECHO24.cz náměstek primátora Matěj Holan z Žít Brno s tím, že podle údajů amerického průzkumu je až 90 procent z těch, kterým jsou sociální byty poskytnuty, schopno normálně fungovat a bydlení si tak udržet.

Přidělení sociálních bytů lidem bez domova je podle Holana mnohem efektivnější, než využívání ubytoven a azylových zařízení. Navíc jde prý - s ohledem na výši sociálních dávek a financí vynaložených na prevenci kriminality - i o levnější způsob, jak s bezdomovectvím bojovat. V Brně je v současné době zhruba dva tisíce lidí bez domova. O prvotních plánech brněnské radnice psal už loni v létě Brněnský deník, nyní na ně upozornil týdeník Euro.

Zájemci umístění v bytech budou pod kontrolou sociálních pracovnic a budou muset platit nájem, jeho výše se však podle Holana pokryje z velké části z přídavků státu na bydlení. V první fázi projektu počítá resort Michaely Marksové (ČSSD) se zapojením asi padesátky městských bytů, které by měly být podle Holana rozprostřeny napříč Brnem.

„Naším cílem je, aby nedošlo ke vzniku ghett,“ komentoval Holan. Do budoucna počítá také se zapojením soukromých pronajímatelů do projektu. Byty Brno plánuje mezi bezdomovce rozdělovat podle aktuální situace a potřeby. Předně se budou moci ale o bydlení ucházet rodiny s dětmi, které například dlouhodobě přebývají na ubytovnách, a mladí lidé do 25 let, kteří často vyrostli v dětských domovech a po dosažení plnoletosti se ocitli v nouzi.

Inspirace z USA

Vedení města se v projektu, který vzniká ve spolupráci s Platformou pro sociální bydlení a ministerstvem práce, nechalo inspirovat zkušenostmi ze Spojených států. Podle tamní propagátorky daného typu sociálního bydlení Katherine Galeové, expertky na bezdomovectví, se tak v Houstonu v Texasu snížil počet lidí bez domova na minimum.

„Těch lidí, kteří zůstali na ulici, bylo podle Galeové skutečně málo. Samozřejmě musíme počítat i s tím, že někteří lidé mají bezdomovectví jako životní styl a začlenit se zpátky do společnosti nechtějí,“ pokračoval dále brněnský náměstek Holan.

Obdobu projekt Bydlení především po Spojených státech vyzkoušeli (podle Platfomy pro sociální bydlení úspěšně) také v Lisabonu, Glasgow nebo Amsterdamu, ve kterém si původně lidé bez domova byt udrželi v 97 procentech případů. Výjimkou se stala Budapešť, ve které projekt neuspěl podle odborníků kvůli nedostatečně vyvinutému systému sociálního zabezpečení.

‚Do bytů se vrátí dlužníci‘

Ne všichni jsou ale z projektu sociálního bydlení nadšení. Podle kritiků bezdomovci dostanou byty bez práce na úkor slušných lidí. Místním se pak nelíbí, že by měli mít bezdomovce za sousedy. Proti umisťování lidí v nouzi do městských bytů je také opozice, podle ní akorát Brno vrátí do bytů své dlužníky.

Město by mělo podle předsedy brněnské ODS Libora Šťástky nastavit jasná pravidla pro výběr uchazečů a odepřít možnost udělení bytu těm, kteří odmítli v minulosti řešit své problémy s dluhy. Současně by lidé podle něho měli mít povinnost pracovat. „Pokud tomu tak nebude, je celý projekt kontraproduktivní a ještě zvýší sociální problémy v některých lokalitách města,“ uvedl Šťástka.

Projekt má trvat dva roky a jeho náklady se odhadují na zhruba deset milionů korun. Velkou část chce město získat z evropských dotací. Provede i průzkum, aby našlo ohrožené rodiny. Z nich pak losováním vybere ty, které se nastěhují. Město má vyčlenit byty, o které je malý zájem, některé pak bude muset opravit.

Čtěte také: Práce pro bezdomovce? Být chodící wi-fi. Jeden už zkušebně vysílá

Nové byty pro chudé? Zbytečné, tvrdí kritici vládního nápadu

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články