Premiér Bohuslav Sobotka lže sám sobě i občanům ČR

Premiér Bohuslav Sobotka lže sám sobě i občanům ČRPOLITICKÁ ARÉNA
Premiér Bohuslav Sobotka. Foto: FOTO: Shutterstock.com.
1
Politická aréna
Jan Skopeček
Sdílet:

Premiér Bohuslav Sobotka se po dnešním setkání s generálním tajemníkem OECD Ángelem Gurccíou pochválil, že hospodářská politika vlády přináší výsledky a ekonomika je v dobré kondici. Sobotka navíc uvedl, že: “Doporučení, která OECD v letošním hospodářském přehledu přináší, se navíc ve velké míře shodují s prioritami koaliční vlády.“

Premiér Sobotka se zřejmě musel splést a přečíst si hospodářský přehled vyhotovený pro jinou zemi, než je Česká republika. OECD totiž v letošním hospodářském přehledu pro ČR upozorňuje na nezbytnost provést penzijní reformu tak, aby se výdaje na penze nestaly v souvislosti se stárnutím obyvatelstva neudržitelnou zátěží veřejných financí. Sobotka vláda přitom žádnou penzijní reformu nejen že nepřipravuje, ale dokonce bez jakékoliv náhrady či alternativy zrušila penzijní reformu předešlé pravicové vlády.

OECD si v letošním hodnocení rovněž všímá našeho velmi složitého a nákladného výběru daní. Explicitně přitom jako problém uvádí existenci tří sazeb DPH, které vytváří příležitosti k vyhýbání se daňovým povinnostem a daňové optimalizaci. Připomeňme, že to byla právě Sobotkova vláda, která přes nesouhlas ODS třetí sazbu DPH zavedla a náš daňový systém tak ještě více znepřehlednila. OECD zároveň apeluje na přijetí takového fiskálního rámce, který by posílil obezřetný přístup k fiskální politice. Fiskální ústavu přitom připravila již vláda P. Nečase. Sobotkova vláda ji neodpovědně změkčila, a přesto ji doposud nebyla schopna schválit v Parlamentu ČR, aby mohla začít fungovat.

Zpráva OECD sice hovoří o dobré makroekonomické situaci ČR, ale růst v minulém roce přičítá zejména mimořádným faktorům, jako bylo dočerpávání fondů EU a nízké ceny komodit. S řadou dalších hodnocení a doporučení OECD můžeme či nemusíme souhlasit, můžeme či nemusíme se jimi inspirovat. Je však nadmíru trapné ze strany premiéra Sobotky vybírat si ze zprávy jen to, co se mu hodí a její nejsilnější doporučení a závěry ignorovat. Říká se, že samochvála „smrdí.“ Pokud tato samochvála vzniká i s pomocí ignorování velké části dokumentu, na který se odkazuje, leccos to o našem premiérovi vypovídá.

Čtěte také: Babiš rozjel kampaň, má svou vlastní ‚pražskou kavárnu‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08