Zmatek na českých školách kvůli vyhlášce. Budou děti zdravé, nebo hladové?

Přísná vyhláška zavírá bufety

Zmatek na českých školách kvůli vyhlášce. Budou děti zdravé, nebo hladové?NOVÉ
Jeden z českých bufetů, který kvůli pamlskové vyhlášce zavřel. Foto: FOTO: Václav Klaus ml.
1
Domov
Michaela Cápová
Sdílet:

Omezování podnikání, likvidace školních bufetů a hladové, nikoliv zdravější děti. To jsou podle kritiků důsledky přísné pamlskové vyhlášky. Česká školní inspekce začala v lednu, s ostrým startem vyhlášky, kontrolovat ty bufety, které kvůli vyhlášce nezavřely. Inspekce však kritizuje ministerstvo školství, že z vyhlášky plynou nejasnosti. Vhodná by prý byla metodika, která by bufetům jasně popsala, jaké sendviče vlastně můžou prodávat.

Třeba na brněnské ZŠ Měšťanská kvůli pamlskové vyhlášce zrušili bufet předčasně, už na začátku školního roku 2016/2017. Ředitelka školy Božena Küfhaberová pro Echo24.cz uvedla, že nájemce dal výpověď a ti, kteří se hlásili do nájmu po něm, to vzdali v okamžiku, kdy si prostudovali vyhlášku. Situace na pražské základní škole Jílovská je zase ve stadiu vyčkávání. Tamní školník zkouší v průběhu ledna prodávat pouze zdravé potraviny, které jsou v souladu s vyhláškou, a na základě prodeje se rozhodne, jestli bufet od února zavře, nebo ne.

Vyhláška, která platí jen pro základní školy, ale představuje problém také pro víceletá gymnázia, na kterých můžou studovat děti už od druhého stupně ZŠ. Na šestiletém Gymnáziu Boženy Němcové v Hradci Králové proto vedení školy vyřešilo problém s nezdravými potravinami pro mladší žáky tak, že jim vstup do bufetu zakázalo. „Před vstupem do bufetu visí upozornění, že je do něj zakázaný vstup dětem mladším 15 let,“ uvedlo pro Echo24.cz vedení školy.

Kromě školních bufetů postihla vyhláška i nápojové a potravinové automaty. Například studenti víceletého pardubického gymnázia v Dašické ulici se s nápojovým automatem na chodbě rozloučili symbolicky svíčkou a úmrtním listem. „Ve škole jsme měli dva nápojové automaty jeden na Coca-Colu a druhý na kávu a čokoládu. Zatímco automat na sladké limonády byl využíván studenty jen sporadicky a jeho odstranění jim nijak nevadí, tak druhý automat využívali studenti vyššího gymnázia poměrně hojně,“ uvedl pro Echo24.cz ředitel gymnázia Luděk Burian.

Podle Buriana berou studenti zákaz provozu automatu jako diskriminaci. „Bohužel ve škole nemáme prostory, které bychom mohli uzavřít jen pro nižší gymnázium a automat tam umístili,“ dodal ředitel. Na pardubickém gymnáziu je rovněž bufet, jehož sortiment pamlsková vyhláška výrazně omezila. „Jak moc se to projeví na prodeji zatím nevíme a uvidíme, jak to dopadne,“ dodal ředitel s tím, že podle něj je vyhláška moc přísná. „Když nevyhoví dětské piškoty, musli tyčinky, tvarohové koláče a další, tak to není v pořádku,“ uvedl Burian.

Česká školní inspekce začala problematiku potravin ve školních bufetech sledovat již v říjnu loňského roku, od kdy je vyhláška účinná. „Jen do konce roku mohly školy ještě doprodat staré zásoby, tedy proto ‚ostrý‘ režim od ledna 2017,“ uvedl pro Echo24.cz náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. V průběhu několika měsíců bude probíhat tzv. přechodné období, kdy sice inspekce bude dodržování předpisu kontrolovat, nebude ale nikoho sankcionovat, spíš bude pomáhat a radit.

Podle Andryse se s vyhláškou školy vypořádávají různě. „Záleží i na tom, jak celkově škola přistupuje k podpoře zdravého životního stylu a výchovy ke zdraví,“ řekl a připustil, že k rušení bufetů dochází. „Je totiž samozřejmě složitější prodávat ve školách takové potraviny a produkty, které splňují požadavky vyhlášky, je s tím mnohem víc práce a je třeba k tomu přistupovat mnohem zodpovědněji, tak, aby byla vyvážena pestrá a zajímavá nabídka na jedné straně a dodržení parametrů vyhlášky na straně druhé,“ dodal.

Inspekce nicméně ministerstvu školství vyčítá, že nevydalo k vyhlášce konkrétní metodiku. „Nějaký konkrétní návod, který by popisoval konkrétní produkty (seskládané, např. tento druh pečiva, sýru, zeleniny apod.), které by splňovaly parametry pamlskové vyhlášky a kterými by se mohly školy a školní bufety inspirovat a dle tohoto návodu případně přímo poskládat prodejní nabídku svého bufetu,“ vysvětlil Andrys.

Čtěte také: Pamlsková vyhláška zruinuje bufety, dětské obezitě ale stejně nezabrání

Kritické ohlasy k vyhlášce se ozývají hlavně z opozice. „Místo zdravějších dětí budou ve škole spíše děti hladové. Spousta školních bufetů zavřela živnost, protože podle nové vyhlášky nelze ve školních bufetech prodávat ani řadu běžných a zdravých potravin,“ uvedl pro Echo24.cz k pamlskové vyhlášce Václav Klaus ml., expert pro školství ODS. Podle Klause je potřeba nesmyslné vyhlášky rušit, ne přijímat nové.

Podobně mluví i poslankyně Jitka Chalánková z TOP 09, která se zasazuje o zrušení vyhlášky. „Jistě bohulibý účel vyhlášky se zcela minul s praxí. Místo, aby se v tuto chvíli školy připravovaly na její plnění a zlepšovaly sortiment potravin ve školních bufetech, drtivá většina škol prodejní místa ze strachu před postihem ruší,“ komentovala to. Ovšem také Jiří Mihola, šéf poslanců koaliční KDU-ČSL, se kloní ke zmírnění vyhlášky. „Školní bufety by měly fungovat. Pokud nebudou, nic to nezlepší,“ řekl pro deník Echo24.cz.

Čtěte také: Rodiče by se měli mít na pozoru. Školáky čekají změny

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články