‚Slovensko Slovákom!‘ V Bratislavě se demonstrovalo pro i proti EU

‚Slovensko Slovákom!‘ V Bratislavě se demonstrovalo pro i proti EU
Účastníci demonstrace v Bratislavě. Foto: Reprofoto: Youtube/Martin Prôčka
3
Svět
Echo24
Sdílet:

Stovky lidí se během soboty v Bratislavě zúčastnily pochodu a demonstrace „proti diktátu Bruselu a zastavení likvidace Evropy“, jakož i souběžného shromáždění odpůrců extremismu. K větším výtržnostem během obou akcí nedošlo, více než desítku lidí ale policie předvedla na služebny. Na demonstraci krajně pravicových hnutí přišlo mnohem méně lidí než loni, byli mezi nimi i demonstranti z Česka.

„Blíží se den, kdy si naši vlast vezmeme zpět do vlastních rukou. Tak jako Britové oslavují červnové datum, tak den, kdy si vezmeme moc do našich rukou, bude dnem naší nezávislosti. Brexit je jen začátek. Evropské unii v takovéto podobě zvoní umíráček,“ prohlásil před asi 500 lidmi na shromáždění v širším centru Bratislavy předseda občanského sdružení Slovenské hnutí obrody Róbert Švec. Dodal, že Slovensko nepotřebuje více Evropy, ale potřebuje odhodlané vlastence.

Řečníci na mítinku ocenili rozhodnutí britských voličů, kteří se v referendu vyslovili pro vystoupení země z EU, a k uspořádání podobného plebiscitu vybídli i slovenskou vládu.

Petici za vypsání lidového hlasování o odchodu Slovenska z unie mezitím ohlásila krajně pravicová parlamentní strana LSNS, která dnešní pochod a shromáždění nepodpořila.

Čtěte také: Kotleba začne sbírat podpisy, chce referendum jako v Británii

Během pochodu pod dohledem policie, který předcházel samotnému shromáždění, příznivci krajní pravice pokřikovali hesla „Slovensko Slovákům“ či „Stop diktátu Bruselu“. V davu byli i sympatizanti české Dělnické strany sociální spravedlnosti. Na podiu vystoupil také někdejší šéf republikánů Miroslav Sládek, který se v projevu vyslovil „pro sjednocení vlasteneckých sil a pro svržení Bruselu“.

Nesouhlas s projevy extremismu přišel na trasu pochodu vyjádřit například sociolog Fedor Gál, který aktivně vystupoval v době sametové revoluce na Slovensku. „Jsem tu za svého otce, který byl zavražděn na konci války během pochodu smrti. Jsem tu za mámu, která mě porodila v Terezíně. Kdybych zde nebyl, styděl bych se,“ řekl Gál novinářům.

Čtěte také: Gál: Bojím se, že zvíře v nás zase znovu ožívá

Souběžně s demonstrací příznivců krajní pravice se v centru slovenské metropole uskutečnilo i shromáždění a pochod proti extremismu. Této akce se podle portálu Aktuality.sk zúčastnilo dva až tři tisíce lidí včetně expremiérky Ivety Radičové.

Policie po skončení demonstrací informovala, že strážníci předvedli na služebny 11 osob, z toho většinu k podání vysvětlení a ve dvou případech pro podezření ze spáchaní extremistických deliktů. Mezi předvedenými osobami byli podle medií i dva představitele krajně pravicových seskupení, a to patrně kvůli roztrhání vlajky EU.

Na dnešní akci krajní pravice přišlo mnohem méně lidí než před rokem, kdy na protest proti přílivu uprchlíků do Evropy dorazilo několik tisíc lidí. Po skončení akce tehdy došlo ve slovenské metropoli k výtržnostem a policie zadržela na 140 lidí včetně několika desítek českých občanů.

Slovenský premiér Robert Fico po výtržnostech tehdy prohlásil, že stát zváží zpřísnění podmínek konání veřejných shromáždění. Dosud k žádným změnám ovšem nedošlo a samospráva upozornila, že prakticky nemá pravomoci zakázat veřejné akce extremistů.

Čtěte také: Jančura si s Kotlebou rozumí. Získal od něj na Slovensku licenci

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články