Konec veřejných zakázek pro Babiše? Zákon jde do finále

Ministryně Šlechtová se bije za šéfa ANO

Konec veřejných zakázek pro Babiše? Zákon jde do fináleNOVÉ 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

S více než sto padesáti změnami poslali ve středu poslanci zákon o zadávání veřejných zakázek do závěrečného čtení. Nejvášnivější diskuze vzbuzuje návrh TOP 09, který vyvolává spory i ve vládní koalici. Poslanec topky Martin Plíšek totiž navrhuje, aby se firmy, které minimálně z deseti procent vlastní člen vlády, nesměly účastnit veřejných zakázek. Proti změně, která by se přímo dotkla ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, bojovala jeho ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Plíšek svůj návrh podal před několika týdny jako obecnou pojistku proti střetu zájmů u členů vlády. Je ale jasné, že změna míří především na Andreje Babiše. Proto bylo dost překvapivé, když návrh schválil ústavně právní výbor i díky hlasům dvou koaličních poslanců (z ČSSD a KDU-ČSL). Minimálně mezi poslanci sociální demokracie je navíc hned několik dalších, kteří uvažují, že novinku omezující podnikání koaličního partnera podpoří.

Podle kuloárních informací se proti návrhu zatím nijak nepostavil ani premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. A při středeční diskuzi ve sněmovně proti změně z pera TOP 09 bojovala jen ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Podle ní je návrh v rozporu s evropským právem.

„Jedná se o návrh, který je v rozporu s evropským právem, jedná se o rozhodnutí soudního dvora Řecka, a jedná se již o uzavřený judikovaný případ. Tento rozsudek říká, že výčet důvodů pro vyloučení z veřejné zakázky je omezený na ty důvody, které jsou vyjmenovány ve směrnici, a členský stát nemůže stanovovat další důvody pro vyloučení,“ prohlásila ministryně.

Čtěte také: Dotace pro Agrofert? Babiš je stále nervóznější, říká Fiala

Ve zmíněném řeckém případě podle ní ústava přímo zakazovala účastnit se ve veřejných zakázkách společnostem, které vlastní osoba, která je zároveň vlastníkem sdělovacích prostředků. Šlechtová také uvedla, že nelze automaticky zakazovat účast ve veřejných zakázkách těm dodavatelům, které vlastní například člen vlády: „Pokud by se ukázalo, že takový dodavatel je ve střetu zájmu, pak návrh zákona umožňuje takového dodavatele vyloučit, pokud by neexistovala mírnější opatření.“

Varování pro Babiše

Poslanci ve středu návrh zákona poslali do závěrečného čtení. A protože nový zákon by měl platit nejpozději od 18. dubna, sněmovna o něm zřejmě rozhodne už za dva týdny. Ani pár dní před konečným hlasováním tak v koalici není jasno, jak se jednotlivé strany postaví k pozměňovacímu návrhu TOP 09.

Dá se ale očekávat, že celá věc nakonec skončí pro Babiše pouze jako jakési varování a poslanci ČSSD i lidovců vezmou zpátečku. Jak totiž sami připouští, podobné omezení šéfa ANO by téměř určitě znamenalo konec koaliční spolupráce.

Nový zákon o zakázkách přidává zadavatelům kritéria, podle nichž se budou moci rozhodovat o kvalitě nabídek. Nebudou tedy muset rozhodovat podle nejnižší nabídnuté ceny. Zákon by měl platit nejpozději od poloviny dubna. Do té doby musí Česko převést do národní legislativy evropské směrnice, jinak hrozí omezení čerpání evropských dotací.

Čtěte také: Rána Agrofertu? Poslanci nakonec couvnou, ohrozili by vládu

Omezit Babišův střet zájmů se rozhodli i dva vládní poslanci


 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články