Obrat. Červené trenýrky nad Hradem se vrací k soudu

RECESE NAD HRADEM

Obrat. Červené trenýrky nad Hradem se vrací k souduAKTUALIZOVÁNO
Převlečeni za kominíky umělci vylezli v září 2015 po lešení na střechu Pražského hradu a standartu vyměnili za obří rudé trenýrky. Foto: FOTO: Ztohoven
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Kauza červených trenýrek, které vyvěsila na Pražském hradě recesistická skupina Ztohoven, má další pokračování. Bude ho znovu řešit Obvodní soud pro Prahu 1. Žalobkyně podala na předchozí osvobozující verdikt pro umělce stížnost a odvolací soud jí dal za pravdu. Informovala o tom v úterý Česká televize. Zatímco Hrad rozhodnutí vítá, recesisté ho označili za plýtvání penězi.

Státní zástupkyně Zuzana Beňová podala stížnost proti srpnovému verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 1, podle kterého nebylo vyvěšení obřích červených trenýrek na Pražském hradě trestným činem. Soud chtěl, aby se případem zabýval Úřad městské části Praha 1 a řešil jej jako přestupek. Odvolací soud se přiklonil na stranu žalobkyně a verdikt předchozího soudu zrušil.

Podle umělců ze skupiny Zhotoven jde o nehospodárné protahování soudního řízení, které daňové poplatníky stojí obrovské množství peněz. „Pokračování řízení je primárně nezodpovědné vůči daňovým poplatníkům. Celé to přestává dávat smysl, když si spočteme náklady, které daňoví poplatníci museli na toto řízení vynaložit. Už mnohonásobně překračují domnělou způsobenou škodu,“ řekl mluvčí skupiny Zhotoven Petr Žílka.

Pražský hrad je naopak spokojený, že se případ vyvěšených obřích trenýrek vrátí k novému soudnímu projednání. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček uvedl, že rozhodnutí odvolacího soudu lze jen uvítat.

Recesistům hrozily tři roky vězení

Obžaloba vinila tři členy skupiny Ztohoven Filipa Crháka, Matěje Hájka a Davida Honse z výtržnictví, poškozování cizí věci a krádeže. Za to by umělcům hrozily až tři roky vězení. Beňová pro ně navrhovala podmíněné tresty.

Žalobci tvrdili, že chozením po střeše a přestřihnutím lanka na stožáru způsobili umělci škodu 55 tisíc korun, za standartu stát požadoval 33 tisíc korun. Jako náhradu nemajetkové újmy žádal dalších 310 tisíc korun.

Před rokem, 19. září 2015, stáhli členové umělecké skupiny Ztohoven na Pražském hradě prezidentskou vlajku a vyvěsili místo ní velké červené trenýrky na protest proti politice prezidenta Miloše Zemana. Video z akce skupina zveřejnila na sociální síti Facebook. Prezident Zeman členy skupiny označil za „blbečky“, poté byl odvolán ředitel ochranné služby i velitel Hradní stráže.

V červnu skupina Ztohoven oznámila, že standartu rozstříhala na 1152 kousků, které pak rozdávala lidem ve všech krajích. Čin označila za decentralizaci moci, jeden z umělců u soudu uvedl, že standarta je v rukou „občanů této země“.

Čtěte také: Ovčáček se zlobí, vyvěšení obřích trenýrek na Hradě soud nepotrestal

Diakonie stáhla ze své aukce ústřižek prezidentské standarty

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články