Islamisté v Mosulu nezničili originály, jen sádrové repliky

ISLAMISTÉ NIČÍ PAMÁTKY

Islamisté v Mosulu nezničili originály, jen sádrové replikyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Starověké sochy z mosulského muzea v Iráku, které na zveřejněném videu obrovskými palicemi ničí bojovníci Islámského státu, nebyly originály. Skutečné mistrovské kousky jsou zatím v bezpečí v Bagdádu. Informaci přinesl server Russia Today. 

„Byly to pouze kopie. Originály jsou všechny zde,“ potvrdil ředitel bagdádského muzea pro německé vysílání Deutsche Welle. Barbarské video, které islamisté zveřejnili na Youtube, tak zachycuje pouze ničení sádrových replik. To také vysvětluje, proč šlo islamistům údajně 3000 let staré sochy rozbíjet tak jednoduše.   

 „Sochy byly vyrobeny ze sádry, a proto se rozpadly tak snadno. Uvnitř šlo vidět i drobnou železnou výplň,“ řekl Mark Altaweel z Institutu archeologie z University College pro londýnské televizní vysílání. Skutečnost, že žádný z artefaktů nebyl originálem, potvrdil i irácký vedoucí oddělení starověkých památek Fawzye al-Mahdi.

Radikálové, kteří se snaží na ovládnutých územích vymazat veškeré stopy přítomnosti neislámských kultur, byli ale i tak úspěšní. Podle mosulského guvernéra Atheela Muafiho, který je nyní v exilu, zničili islamisté v muzeu dva originály. „Jedním byl okřídlený býk a druhým Bůh z Rozhanu,“ řekl to pro iráckou televizi s tím, že okřídlený býk byl kdysi součástí brány antického města Ninive. Muafi navíc tvrdí, že islamisté některé památky nejspíše ukradli. 

Muzeum v Mosulu mělo druhou největší sbírku antických památek v Iráku, zahrnovala tisíce předmětů z antického města Ninive a dalších center dávné severní Mezopotámie. Muzeum bylo napadeno už v roce 2003 při vrcholné operaci proti Saddámu Husajnovi. Tamní pracovníci ale nejhodnotnější památky zachránili a převezli do Bagdádu.

Zničíme ty bezcenné modly

Militantní islámští radikálové považují historická mistrovská díla za bezcenné modly, domnívají se experti. Nedávno také zničili místo, kde jsou údajně uloženy ostatky biblického proroka Jonáše, kterého ctí křesťané i muslimové. Islamisté v kuklách a kabátech bijí těžkými palicemi do hrobek, které se pod jejich údery rozpadají v prach a kusy suti. 

Sochy v Mosulu islamisté zničili společně s knihovnou, mezi jejímiž exponáty bylo 8000 velmi vzácných svazků. Podle ředitele knihovny Ghaního Taana se radikálové dostali do budovy s pomocí bomb. Knihovna založená v roce 1921 obsahovala spisy z 18. století napsané aramejsky, první výtisky irácké tiskárny z 19. století, svazky z osmanského období, noviny ze začátku 20. století a také vzácné předměty jako globus a přesýpací hodiny, jaké užívali staří Arabové. Byly v ní uloženy také knihy shromážděné stovkou významných mosulských rodin.

„Útok je víc než kulturní tragédií, je to i bezpečnostní problém, protože se týká násilného extremismu a celého iráckého konfliktu,“ uvedla v prohlášení generální tajemnice UNESCO Irina Bokovová. Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) kvůli barbarství islamistů na konci února svolala mimořádnou schůzku Rady bezpečnosti OSN.

Čtěte také: UNESCO žádá svolání RB OSN kvůli ničení památek v Mosulu

Podle svědků bojovníci IS vypálili také mosulské divadlo a v prosinci spálili obsah místní univerzitní knihovny. Organizace, která chce řídit chalífát vyhlášený na severu Sýrie a Iráku podle islámského práva, knihy pálí rovněž v provincii Anbár. Podle svědků tam zničila na 100 tisíc svazků.

Čtěte také: VIDEO: Islamisté palicemi rozmetali hrob proroka Jonáše

V průběhu března zničili také pozůstatky antického města Hatra na severu Iráku, které bylo součástí dědictví památek UNESCO od roku 1987. Následovalo „zbuldozerování“ starověkého asyrského města Nimrudu.

Čtěte také: Výbušniny a buldozery. Islamisté prý niči i starobylou Hatru

Minulý týden Islámský stát navíc pohrozil, že se svým barbarstvím hodlá překročit hranice Iráku. Chtějí prý vymazat „dědictví faraónů“. Na řadě je tak egyptská Sfinga i další pyramidy.

Čtěte také: Islámský stát: Chceme Paříž i Řím. Pak odpálíme Big Ben

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články