„Jsem zklamaná, že Češi nechtějí Babiše řešit,“ říká europoslankyně Grässleová

'Babiš v Bruselu nikoho nezajímá'

„Jsem zklamaná, že Češi nechtějí Babiše řešit,“ říká europoslankyně GrässleováROZHOVOR
Ingeborg Grässleová. Foto:

Foto: Evropská unie

1
Svět
Sdílet:

O stavu médií v Česku je naprosto nezbytné na půdě Evropského parlamentu hovořit, míní německá europoslankyně Ingeborg Grässleová (německá CDU). Proto ji podle vlastních slov velmi mrzí, že čeští europoslanci ze stejné frakce evropských lidovců (EPP) takovou diskuzi odmítají. Šéfka rozpočtového výboru Evropského parlamentu Grässleová tak přemýšlí o tom, jak daleký vliv na ostatní strany má ministr financí Andrej Babiš (ANO). V rozhovoru pro Echo24 na plenárním zasedání ve Štrasburku se navíc vyjádřila k neshodám, které s Babišem mají a které trvají od doby, kdy nastoupil do funkce ministra.

Český ministr financí Andrej Babiš vás před několika dny osočil z toho, že jste na něj doslova „vždy připravena vylít kýbl sraček“ a tím se „zviditelňovat v Bruselu“. Byla jste překvapená z takto ostrých slov?

Samozřejmě jsem byla velmi překvapená, protože to pro mě přišlo zčistajasna. Nepracovala jsem na České republice v posledních týdnech, dokonce jsem odmítala rozhovory, protože jsem se tomu nevěnovala. Proto jsem byla velmi překvapená a říkala si, odkud ta slova vzešla. Nevím, proč to udělal, ty výroky jsou naprosto mylné a zcela nepodložené. Samozřejmě si stále uvědomuji střet zájmů a prosazuji tzv. omnibus, což je série legislativních opatření, finančních regulací a dotýká se to i dotací. Je zde nový důležitý bod, který říká, že pravidla o střetu zájmů, která platí pro úředníky EU, kdy především nesmí žádat o dotace z evropských fondů, a platí to i pro manžele a manželky těchto lidí, platí nově i pro členské země. Je to návrh Evropské komise a je to parlamentní postoj při vyjednávání s Radou EU. Hodně to prosazuji, takže možná je toto ten důvod. Nechci se vyjadřovat k motivacím pana Babiše, z mého pohledu jsou výroky naprosto neopodstatněné. Měl by pochopit, že pro ministra financí a zodpovědného politika je takové uspořádání, která má a ve kterém žije v České republice, naprosto nepřijatelné, je to nemožné pro upřímného politika, pro džentlmena. Říkám si, jak dlouho se ještě budeme muset potýkat s tak jasnou věcí. Říkám si, proč to nevyřeší, abychom mohli jít dál a řešit další důležité otázky.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Babiše jste kritizovala už v roce 2014, když jste upozornila na jeho střet zájmů týkající se jeho ekonomických a politických aktivit. Jak ho hodnotíte po třech letech ve vládě? Na začátku roku své jmění dal do svěřenských fondů, což jste mu tehdy doporučovala.

Chtěla bych zdůraznit, že pana Babiše nekritizuji. Nepřísluší mi, abych komentovala jeho roli jako národního politického lídra. A nedělám to. Jediná věc, na kterou upozorňuji, je jeho střet zájmů jako majitele firem. Doporučovala jsem mu dát všechno do svěřenských fondů. Ale není to dostatečné, musíte mít ruce pryč z toho fondu, pryč z byznysu. A musíte všude ukázat své čistě bílé ruce, že je nemáte ušpiněné. A toto my nevidíme. Viděli jsme e-maily, kde bylo jasné, že se snaží věci ovlivňovat, stále se chová jako majitel. To je věc, která mě velmi zklamala, protože by bylo tak jednoduché tento střet zájmů vyřešit. Měl by se vzdálit od všech svých bývalých podnikatelských aktivit a ne, aby jako ministr zajišťoval, aby ty podniky dále vydělávaly nebo dokonce vydělávaly více. Jsme svědky toho, že ovlivňoval operační programy EU. Říkám si, jak daleko to ještě zajde. Evropská unie to nezastaví, protože to není možné zastavit.

Co by se stalo německému ministrovi financí, kdyby zneužíval dotace a ovlivňoval média?

Jsem si jistá, že by musel okamžitě rezignovat. Musíte ukázat, že nemáte nic společného s byznysem. Pokud byste to nedokázal, jedná se o trestný čin. V Německu, když se tohoto dopustíte, tak je to trestné. Žalobci pak přijdou, vezmou všechny složky, zhodnotí to a pak jste vydáni spravedlnosti. Hrozí vám trestné stíhání.

Myslíte, že všechny tyto věci mohou ohrozit vztah České republiky a Evropské unie?

Už vztah s EU ohrozilo. Co teď vidíme, jsou výroky bez soudnosti, které čas od času zčistajasna přijdou, vidíme tu sobeckost. Je mi to velmi líto, Česká republika si vede v mnoha ohledech velmi dobře a tyto problémy velmi ruší tento docela dobrý vztah. Bohužel, váš prezident má svůj způsob, jak dělat věci. Velmi bych uvítala, kdybychom tento problém dokázali vyřešit a zlepšovat naše vztahy s Českou republikou.

Jak vidíte nynější stav českých médií? Jako pro předsedkyni rozpočtového výboru to samozřejmě není vaše agenda, ale Němci byli ti, kteří tlačili na to, aby se o českých médiích debatovalo na půdě Evropského parlamentu.

Jen abych se vyhnula budoucí kritice, ráda bych uvedla, že tomu pan Babiš možná nevěří, ale on opravdu není tak důležitý a tak známý v Bruselu, jak on si možná myslí. Proto se v žádném případě jako evropský politik nemůžete zviditelňovat tím, že budete nebo nebudete vystupovat proti panu Babišovi. Celá ta struktura je oligarchická, je to uspořádání, proti kterému bychom měli opravdu bojovat. Protože mít ekonomickou moc, používat ji v politice, k tomu ještě kupovat média a bojovat proti demokratické kontrole ze strany médií, to je něco, co není v souladu s evropskými hodnotami. Pokud chcete bránit demokracii, pokud chcete ověřovat a vyvažovat politickou moc, nemůžete mlčet.

Myslíte, že je tedy správně, že chce Evropská unie debatovat konkrétně o českých médiích?

Myslím, že je naprosto nezbytné debatovat konkrétně o českých médiích. Samozřejmě takhle debatujeme třeba i o bulharských médiích. Pokaždé, když čelíme takovému uspořádání, tak o tom musíme debatovat. Pokaždé, když je svoboda tisku, a především žurnalistů, ohrožena, tak o tom musíme diskutovat. Pokaždé, když vidíme, že jsou média a novináři využíváni pro politický boj samotnými politiky, jejich podnikatelskými možnostmi, tak o tom musíme debatovat. A když se děje všechno dohromady, pak je o tom naprosto nezbytné debatovat.

Čtěte také: Babišova média si vyřešíme u nás, vzkazují čeští europoslanci

Někteří čeští europoslanci, kteří jsou ze stejné frakce jako vy (Evropská strana lidovců – pozn. aut.), argumentovali, že Evropský parlament by se neměl zaměřovat jen na jednu zemi, že by si ten problém měla vyřešit Česká republika interně. Podle nich by o tom EU měla debatovat obecně, i v kontextu médií v Maďarsku a Polsku.

Jsem velmi zklamaná z českých kolegů, protože předstírají, že nevidí tu podstatu. Podstata není stejná jako v Polsku nebo Maďarsku. Je důležité toto rozlišovat. Neměli bychom míchat všechno dohromady a hodnotit vše na stejné úrovni. Ne, to, co se stalo v České republice, je vážné. To, co se stalo v Maďarsku, je také vážné, ale jiným způsobem. Protože tam nemáme ekonomický vliv, máme problém s uspořádáním, kdy jsou měněny zákony, máme tam ústavní problém. Říkám si, proč to mí kolegové nevidí. Říkám si, jak daleko vliv pana Babiše dosahuje i do jiných politických stran. Jsem tím opravdu znepokojena.

Jste v kontaktu s českými kolegy v Evropském parlamentu?

Ano, jsem. Protože jsem jim chtěli vysvětlit, proč by se neměli bát toho, že o jejich zemi budeme diskutovat. Není to otázka obviňování nebo připodobňování k Maďarsku nebo Polsku. Ne, všechno má svou úroveň a potřebujeme nebýt obecní. Musíme být přesní. Jsme politici a máme povinnost být přesní. A o to se nyní snažíme.

Mluvila jste o džentlmenském chování a politice. Nevím, jestli jste slyšela, jak náš prezident Miloš Zeman mluvil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o tom, že by měli být novináři likvidováni.

Neslyšela, ale začínám se bát o vaše bezpečí.

Zajímá mě, jestli je toto nový druh politiky? Samotný Evropský parlament se například musel potýkat s ostrými výroky francouzské kandidátky na prezidentku Marine Le Penové.

Jako předsedkyně rozpočtového výboru vím moc dobře, že nikdo nechce být kontrolován. Ale jako média máte důležitou roli kontrolovat politické lídry, kontrolovat politiky. Je to vlastně vaše povinnost, a proto bych ráda řekla, jen do toho, nenechte se utlačovat a nebojte se.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ‚Vždy na mě vyhodí kýbl sraček.‘ Babiš ostře napadl německou europoslankyni

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články