Recese tureckých studentů: Když mešity, tak i chrámy rytířů Jedi

PROTEST I RECESE

Recese tureckých studentů: Když mešity, tak i chrámy rytířů JediNOVÉ
Hvězdné války. Ilustrační foto Foto: shutterstock.com
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Tisíce tureckých studentů podepsaly petici za stavbu chrámů rytířů Jedi na školních pozemcích. Reagují tím na rozsáhlou výstavbu mešit na univerzitní půdě na mnoha místech v Turecku. Recesisté ve svých peticích požadují i chrámy buddhistické. 

V Turecku začala celospolečenská debata ohledně výstavby svatostánků na půdách vysokých škol minulý měsíc. Tehdy Mehmet Karaca, rektor Istanbulské technické univerzity (ITU), oznámil, že jeho univerzita postaví první mešitu ve svém areálu. Vedení školy svým rozhodnutím prý vychází vstříc téměř 200 tisícům lidí, kteří podepsali internetovou petici za stavbu mešity na půdě ITU.

Rozhodnutí Mehmeta Karacy dodalo sebevědomí studentům odlišných náboženství a také recesistům po celém Turecku. Záhy se na internetu objevily petice, které požadovaly stavbu svatostánků nejrůznějších náboženství a kultů, mimo jiné buddhistického chrámu a chrámu rytířů Jedi – tedy postav z filmové série Hvězdné války.

Petici za stavbu buddhistického chrámu podepsalo necelých 20 tisíc lidí. Jeden z jejích signatářů na internetu zdůvodnil, proč petici podepsal: „Nemohu naplnit své náboženské potřeby, protože nejbližší buddhistický chrám je 2000 kilometrů daleko a já se tam během přestávky na oběd nedostanu.“ 

Vedení univerzit se ovšem k vyhovění požadavkům studentů nemá – nejen těch recesistických. Zeynep Özkatipová, studentka 3. ročníku na ITU, která petici za stavbu buddhistického chrámu iniciovala, si v rozhovoru pro list Hürriyet postěžovala, že jí kvůli tomu vyhrožují. „Působí ironicky, že ti, kteří pořád mluví o islamofobii, netolerují jiná náboženství,“ řekla k tomu.

Před několika dny v jiné provincii...

Podobná kampaň byla zahájena i na jiné univerzitě v provincii Izmir. Necelých 5500 lidí zde podepsalo petici za stavbu chrámu Jedi na půdě univerzity, aby mohli „rekrutovat nové Jedi a nastolit rovnováhu Síly“. V dalším popisu petice uvádějí, že mnoho „nevychovaných padawanů“, tedy učedníků rytířů Jedi z Hvězdných válek, inklinuje k „temné straně Síly“. Postavením chrámu tomu chtějí předejít. 

Petice tureckých studentů jsou jen částí celospolečenské diskuse o náboženských a občanských svobodách v zemi, která byla donedávna považována za jednu z nejliberálnějších v muslimském světě. Koncem minulého roku oznámil vládou kontrolovaný náboženský úřad Diyanet, že do budoucna postaví více než 80 mešit na univerzitách v celém Turecku. Stavbu svatostánků jiných náboženství či sekt v plánu není. 

Vláda prezidenta Erdogana čelí dlouhodobě kritice sekulárních oponentů, kterým se nelíbí, že „poislámštuje“ systém veřejných škol. Proti islamizaci škol pak minulý rok protestovaly tisíce studentů v Istanbulu. 

Pro zajímavost lze uvést, že podobná iniciativa se v minulosti objevila i na našem území. Před sčítáním lidu v roce 2011 se na sociálních sítích objevily různé skupiny, které nabádaly lidi, aby do kolonky „náboženství“ uvedli víru Jedi. Následně bylo podle Českého statistického úřadu sečteno 15 070 osob hlásících se „k morálním hodnotám rytířů Jedi z filmové ságy Hvězdných válek“.

Čtěte také:Turecký novinář byl odsouzen za jeden „like“ na Facebooku

Střelba u soudu v Turecku. Zemřeli únosci i rukojmí

Sdílet:

Hlavní zprávy