NOVÉ

Ve vraku lodi Vasca da Gamy se po 500 letech našel vzácný poklad

,

Jedna z nejcennějších mincí světa

Témata: ,

Britští oceánští archeologové objevili u břehů Arabského poloostrova ve vraku lodi patřící do flotily portugalského objevitele Vasca da Gamy druhý exemplář jedné z nejvzácnějších mincí na světě. Loď, jež se na začátku 16. století potopila při zpáteční plavbě z Indie, je vůbec první z období zámořských objevů, kterou archeologové zkoumají.

„Vezměte si, že předkoloniální období začalo objevením Ameriky Kryštofem Kolumbem v roce 1492 a Esmeralda se potopila jen o desetiletí později,“ řekl deníku Guardian David Mearns, vedoucí expedice.

Tým vedený britskými archeology objevil u břehů ostrova Al Alanya blízko Ománu na Arabském poloostrově,v pozůstatcích lodi jménem Esmeralda vzácnou stříbrnou minci indio, která je teprve druhým objeveným exemplářem na světě. Mince byly vyraženy v roce 1499 po první da Gamově cestě do Indie a měly sloužit jako speciální platidlo pro obchod s Indií. Kromě ní archeologové našli ještě zlaté mince ražené v Lisabonu od roku 1495 nebo bronzový zvon, jenž byl pravděpodobně vyroben v roce 1498. Esmeralda se u Ománu potopila při bouři v roce 1503, když se vracela z Indie do Portugalska.

Celkem bylo od objevení lodi v roce 1998 na místě potopení nalezeno více než 2 800 artefaktů, zkoumání vraku však začalo až nedávno kvůli jednání s ománskými úřady. Esmeralda, jejímž kapitánem byl strýc objevitele Vasca da Gamy jménem Vicente Sodre, byla součástí Gamovy válečné expedice do Indie v letech 1502 a 1503, ve které i díky ní Gama na moři porazil arabskou flotilu při cestě do Asie. Esmeralda se pak spolu s další lodí z flotily potopila na zpáteční cestě z Indie.

Loď, jež je dosud nejstarším objeveným plavidlem z období zámořských objevů, pro vědce a historiky představuje klíč k hlubšímu pochopení tohoto období, které silně zformovalo dnešní západní civilizaci. Zkoumání lodi může poskytnout nové a přesnější informace například o obchodních stycích nebo námořních válečných střetech.

Minci spolu s dalšími artefakty bude vystavovat ománské muzeum.

Čtěte také: Přelomový objev: vědci nalezli bakterie požírající plasty

Přejít na diskusi