Zisk Agrofertu loni stoupl o 40 procent na 8,6 miliardy korun

firmě vicepremiéra se daří

Zisk Agrofertu loni stoupl o 40 procent na 8,6 miliardy korunAKTUALIZOVÁNO 1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) loni vzrostl o 40 procent ze 6,1 miliardy korun v roce 2014 na 8,6 miliardy korun. Konsolidované tržby koncernu za prodej zboží, výrobků a služeb stagnovaly na úrovni 167,1 miliardy korun. Společnost to v pátek oznámila v tiskové zprávě. V číslech jsou zahrnuty výsledky 218 firem koncernu, 38 společností nebylo zařazeno z důvodu nevýznamnosti.

„Hlavním důvodem tohoto nárůstu je zlepšení hospodaření společností chemického segmentu,“ uvedl mluvčí společnosti Karel Hanzelka. Významnou měrou se na hospodářském výsledku podílely zahraniční chemické podniky koncernu. Německé SKW Piesteritz a slovenské Duslo vykázaly hospodářský výsledek 4,114 miliardy Kč před zdaněním, což představuje na celkovém hospodářském výsledku celého koncernu podíl ve výši téměř 38 procent.

Čtěte také: Ficův ministr přiklepl Babišově firmě dotaci 58 milionů eur

Právě firma Duslo nedávno vyvolala kontroverze, když na Slovensku dostala dotaci ve výši 58 milionů eur. Firmě přiklepl peníze ministr hospodářství vlády Roberta Fica Pavol Pavlis. Duslo je získá v podobě desetiletých daňových prázdnin. Slovenský tisk se pozastavoval především nad tím, že se firma nechystá vytvořit nová pracovní místa a přesto získává takovou výhodu.

Výrazný dopad na meziroční srovnání měla také německá pekárenská skupina Lieken AG, kde byly v roce 2014 tvořeny značné rezervy na restrukturalizaci. Podniky ostatních segmentů skupiny zaznamenaly mírné zlepšení hospodaření, uvedl koncern. Bankovní úvěry koncernu klesly na 24 miliard Kč.

Agrofert loni pokračoval v akvizicích společností zabývajících se zemědělskou prvovýrobou jako například Agrofin Svitavy nebo Zemědělské obchodní družstvo Zálabí.

Zisk Agrofertu vyvolává mimořádný zájem také proto, že byznys šéfa státní pokladny vzkvétá i kvůli penězům z evropských fondů. V předešlém programovém období dosáhly dotace pro Babišův zemědělský, potravinářský a chemický koncern 4,9 miliardy korun. To ho řadí k českým firmám, které vytěžily na příspěvcích v tomto období zdaleka nejvíc. Týdeník Dotyk dokonce Agrofert zařadil na první místo.

Evropskou dotací ve výši 50 milionů korun dostala i farma Čapí hnízdo, které také spadá pod Agrofert. Jenomže o oprávněnosti příspěvku pochybují jak české úřady, tak i ty evropské. Prověřuje ji totiž česká policie a zaměřil se na ní také Evropský úřad pro boj proti podvodům. Babiš vysvětloval situaci s Čapím hnízdem také na půdě Poslanecké sněmovny na mimořádné schůzi v březnu.

Čtěte také: Sedí tu lhář. Pane premiére, konejte! hřímal Kalousek

Terčem kritiky je ministr financí také kvůli střetu zájmů, který mu vyčítají i koaliční partneři. Babiš totiž nejen působí ve vládě, kde má na starosti státní pokladnu, vlastní nadnárodní koncern Agrofert a k tomu i největší českou mediální společnost Mafra, která vydává například Mladou frontu DNES nebo Lidové noviny. Aby se podobná situace napříště neopakovala, ve fázi přípravy je zákon o střetu zájmů přezdívaný jako Lex Babiš. ČSSD ale jeho řešení přesunula až na období kolem letních prázdnin.

Čtěte také: Lex Babiš u ledu. Šéf ANO se o Agrofert bát nemusí

Andrej Babiš, který je vicepremiérem a ministrem financí, je jediným majitelem Agofertu. Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích. Agrofert v současnosti zaměstnává přes 34 000 lidí.

Gratuluji, přispěli jsme všichni, rýpl si Kalousek

Na úspěch v hospodaření Babišova koncernu už stihl zareagovat šéf TOP09 Miroslav Kalousek. „Sluší se ke skvělému výsledku poblahopřát nejen všem zaměstnancům,ale i všem daňovým poplatníkům. Přispěli všichni,“ napsal na svém Twitteru.

Čtěte také: 22 otázek pro Andreje Babiše: Vysvětlete všechny své kauzy

Sdílet:

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články