NOVÉ

Astronauti se vrátili na Zem. Přivezli vesmírné octomilky

,

Návrat z ISS

Trojice členů posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), Rus Maxim Surajev, Američan Reid Wiseman a Němec Alexander Gerst, se vrátila po téměř šestiměsíční práci ve vesmíru na Zem. Přistáli do stepi v v Kazachstánu, oznámila agentura TASS s odvoláním na řídící středisko vesmírného letu v Koroljovu u Moskvy.

Přistávací modul přistál v plánovaném místě, přibližně 82 kilometrů od kazašského města Arkalyk. K místu přistání vzápětí zamířily záchranářské týmy, ale posádka se podle řídícího střediska cítí dobře.

Spolu s posádkou se na Zem vrátila i "kosmická generace" octomilek, které se vylíhly ve vesmíru v rámci experimentu zkoumajícího vliv beztíže na vývoj organismů. Tato zkoumání mají napomoci k dobývání vzdáleného vesmíru.

Další kosmonauti odletí za dva týdny

Bezpečnost v místě přistání vesmírné lodi Sojuz TMA-13M zajišťovalo asi 300 vojáků, 14 vrtulníků, tři letouny, šest speciálně upravených aut a dalších 14 kusů techniky.

Na Mezinárodní vesmírné stanici ve výšce zhruba 400 kilometrů nad zemským povrchem zůstávají Rusové Alexandr Samokuťajev a Jelena Serovová, jakož i americký astronaut Barry Wilmore, který po Surajevovi převzal roli velitele.

Na 24. listopadu je plánován start vesmírné lodi Sojuz TMA-15M z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Na ISS dopraví Rusa Antona Škaplerova, Italku Samanthu Cristoforettiovou a Američana Terryho Virtse.

Čtěte také: Rusko vyslalo do vesmíru gekony. Experiment nevyšel

Přejít na diskusi