Top manažer skočil ze střechy banky. Letos už 13. případ

Sebevraždy v bakovnictví

Smrt manažera londýnské pobočky JP Morgan Gabriela Mageeho šokovala v lednu finanční svět. Skočil z výškové budovy společnosti. Teď vyšetřovatelé potvrdili, že šlo o sebevraždu. Jde už o třináctý případ v oboru od začátku tohoto roku. Zvyšují se tak obavy, že psychický tlak v oblasti investičního bankovnictví je dlouhodobě neúnosný.

Práce v top managementu finančního sektoru způsobuje stres, úzkost a deprese. V některých případech to může vést i k sebevraždě. Ke krajnímu řešení se rozhodl i vysoce postavený muž banky JP Morgan Gabriel Magee. Skočil z vrchu třiatřiceti patrové budovy evropského ústředí společnosti v Londýně letos v lednu. Potvrdila to závěrečná zpráva vyšetřovatelů.

Podle zprávy bylo za tímto rozhodnutím devětatřicetiletého Mageeho nezdar v osobním životě. Rok před smrtí se mu rozpadl vztah s přítelkyní. Následovaly úzkostné stavy a deprese, které začaly ovlivňovat i jeho výkon v práci. „Jsem si jistá, že ho žádná osoba nestrčila a že skočil sám... Byl to promyšlený čin,“ řekla vyšetřovatelka Mary Hassellová.

Magee byl viceprezidentem oddělení IT ve společnosti JP Morgan, v jednom z nejstarších finančních domů na světě. Podle známých Magee velmi těžce nesl rozchod se svou přítelkyní a vyhledal i odbornou pomoc. V práci mu byla povolena posléze pružná pracovní doba, jelikož jeho osobní život začal ovlivňovat kvalitu jeho profesního výkonu.

Z přezkumu bezpečnostní kamer vyplynulo, že se Magee pomocí nalezených přístupových karet snažil dostat na střechu výškové budovy mnohokrát před svou smrtí. I jeho poznámky v počítači naznačovaly, že o sebevraždě uvažuje.

13 sebevražd top manažerů

Mageeho případ je třináctým v oboru od začátku tohoto roku. Prvním ze zemřelých byl na začátku ledna William Broeksmit, bývalý ředitel největší německé banky Deutsche Bank. Oběsil se. Údajně byl spojen s manipulacemi trhu se zahraničními měnami. Následovalo úmrtí Mageeho. Několik týdnů po něm spáchal sebevraždu další manažer společnosti JP Morgan Mike Dueker, tentokrát v Hong Kongu. Na svůj život si sáhli i další zaměstnanci banky: Ryan Henry Crane a později Kennetrh Belland.

Podobný osud postihl i ředitele společnosti American Title Services Richarda Talleyho. Ten se prostřílel pistolí na hřebíky. Zemřel i Tom Dickenson, ředitel společnosti Swiss Re AG. Okolnosti jeho smrti jsou ale stále nejasné. K tragédii došlo i v rodině bývalého ředitele banky ABN Amro Jana P. Schmittmanna. Schmittmann si ale sebou na smrt vzal i svoji manželku a jednu z dcer. 

Některé velké londýnské banky teď pracují na tom, aby řešily problémy se stresem a s depresemi u svých zaměstnanců. Spojily své síly s charitativními organizacemi a založily v Londýně Městské centrum pro duševní zdraví. To poskytuje profesionální služby pro top finančníky. Jeho hlavním úkolem je umožnit jim mluvit o svém psychickém stavu.

Přejít na diskusi