Soudce psal satiru o gayích či uprchlících. Měl by odejít, míní ministr

Soudce čelí kárné žalobě

Soudce psal satiru o gayích či uprchlících. Měl by odejít, míní ministrNOVÉ
Ministr Robert Pelikán Foto: Foto: repor ČT
2
Domov
Echo24
Sdílet:

Soudce liberecké pobočky Krajského soudu v Ústí nad Labem Miloš Zbránek čelí kárné žalobě kvůli internetovým článkům, v nichž údajně kritizoval etnické menšiny, uprchlíky, gaye nebo ombudsmanku Annu Šabatovou. Zbránek články považuje za satiru. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) ale míní, že by Zbránek měl svou profesi opustit.

Zbránek již dříve dostal za články výtku, s jejich publikováním ale nepřestal. „Když jsem na podzim zjistil, že pokračuje v publikační činnosti i třeba v trochu jiném zaměření, ale podle mě stále za hranicí soudcovské etiky, přistoupil jsem k podání kárného návrhu. V něm navrhuji, aby mu kárný senát snížil plat,“ řekl serveru Aktuálně.cz předseda soudu Luboš Dörfl. Zbránek podle něj narušil důstojnost soudcovské funkce a ohrozil nezávislé rozhodování soudu.

Ministr Pelikán články četl, u některých měl pocit, že jsou homofobní a islamofobní. Takový způsob vyjadřování považuje za nepřijatelný.

Své články publikoval Zbránek na serveru pravyprostor.cz. Mezi jeho nejoblíbenější náměty patřily smyšlené dopisy běženců směřujících do Evropy či jejich deníkové záznamy. Soudce si v nich utahuje ze snahy imigrantů uniknout před válečnými konflikty.

Zpráva o putování do Němec

„Bylo tedy přirozené, že jsem se stal vůdcem menší skupinky krajanů (všichni jsme Syřani) a získával jsem cenné informace na vídeňském nádraží. Od jednoho domorodce jsem vyzvěděl, že vlak do Berlína je na druhém nástupišti a byl jsem jím ujištěn, že máma Angela, která nás pozvala, bydlí právě v Berlíně,“ vylíčil Zbranek imaginární strasti žadatelů o azyl.

Pro své vyprávění použil soudce i smyšlenou zastávku v uprchlickém táboře v Jezové. Hlavní postava autorovy imaginace přišla ihned po příjezdu o veškeré své vybavení, do něhož Zbránek zahrnul laptop, iPhone, iPod, satelitní navigaci a padělané syrské pasy.

„Pak přijeli velvyslanci všech zemí EU a nakonec ta ruská punková zpěvačka. Ta jediná byla k užitku. Ve vagíně nám propašovala mraženého krocana, takže jsme mohli odmítnout erární stravu a vyhlásit hladovku. Bohužel to s brzkým propuštěním vidím bledě. Na vině jsou ty syrské pasy, které jsem pro celou naši skupinu zakoupil v Turecku,“ končí vyprávění Zbránek ústy svého vypravěče.

Nepravdivá nepohádka o Nesněhurce

Nejednalo se přitom o jediný případ autorova kontroverzního vidění světa. Uzdu své fantazii popustil rovněž u modifikace pohádky o Sněhurce, již vylíčil jako „příslušnici vadné bílé rasy“ živící se jako pomocná kuchařka u sedmdesáti trpaslíků.

„Sněhurka při nákupech ve městě poznala budoucího manžela. Manželovi nebylo nijak podezřelé dlouholeté soužití Sněhurky se 70 výkonnými trpaslíky. Naštěstí pro ni a její děti to byl černoch, takže všechny narozené děti byly hnědé a neměly již problém se sluncem a sháněním práce,“ napsal Zbránek ve své verzi příběhu.

Viníkem špatné rodinné situace Sněhurky jsou podle soudce její rodiče. Vysvětlení je totiž prosté: „Nepodali řádný výklad, kterým by docílili pozitivního dopadu pohádky na jejich dceru. Nevysvětlili čtyřleté holčičce, že sice zatím v městečku žádní černoši nejsou, ale že starostka již poslala pozvánky do Afriky, takže až bude za pět let ve věku na vdávání, ženichů budou plné ubytovny.“

Kritika z ministerstev

Zbránek se hájí například tím, že u článků nezmiňoval svou profesi. „Tvrdím, že si obecně mohu psát články a zvláště články satirické, pokud neuvádím svou funkci,“ sdělil Zbránek. Server ale upozornil, že minimálně na jednom z webů má v medailonku uvedené právnické vzdělání a soudcovskou profesi.

Pelikán články četl, u některých měl pocit, že jsou homofobní a islamofobní. Takový způsob vyjadřování považuje za nepřijatelný. Soudce podle něj musí dbát na to, aby nevzbuzoval žádné obavy z podjatosti, a tomu musí přizpůsobit i svou případnou aktivitu v mediální oblasti. „Pokud bude před tímto soudcem stát kdokoli z napadených menšin, už navždy zde bude panovat pocit, že se mu nedostává spravedlivého procesu a že je proti němu soudce zaujatý,“ dodal Pelikán.

Zbránkovy články popudily i ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou, která se proti nim ohradila na svém twitterovém účtu. Podle jejího názoru by žádný soudce neměl diskriminovat menšiny a vyjadřovat se homofobně o gay komunitě.

 

Čtěte také: Odstoupila pražská městská žalobkyně. Je za tím Čapí hnízdo?

Čtěte také: PiS v Polsku přitvrzuje. Slučuje funkci ministra s generálním prokurátorem

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články