Banky mění strategii. Kdo nenašetřil, už nedostane hypotéku

Konec levných hypoték

Banky mění strategii. Kdo nenašetřil, už nedostane hypotékuNOVÉ 1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Vlastní bydlení se stane pro některé zase o něco méně dostupnější. Pokud člověk nebude mít našetřeno, nedosáhne na hypotéku. Banky totiž začínají ceny hypoték zvyšovat a úvěry budou pokrývat menší část nemovitosti. Minulý rok přitom úrokové sazby zažily své historické minimum. Na vině je podle bank zákon o spotřebitelském úvěru, ale také doporučení České národní banky.

„Zdražení hypoték je logickým krokem i v souvislosti se změnami vyplývajícími z novely zákona,“ uvedla pro server Echo24 Petra Kopecká z Raiffeisenbank. Od začátku prosince minulého roku totiž začal platit nový zákon o spotřebitelském úvěru, který mimo jiné omezuje bankám možnost zpoplatnit předčasné splacení hypotéky. Tím podle bank vznikají dodatečné náklady.

Česká spořitelna proto zvyšuje sazby o 0,4 procentního bodu, Raiffeisenbank až o 0,3 a Komerční banka až o 0,5 procentního bodu. Zvýšení vždy záleží na délce fixace. Manažer hypoték České spořitelny Karel Chábek doplňuje, že vedle nového zákona sehrály svoji roli ve zvyšování i rostoucí ceny zdrojů.

Kdo nenašetří, hypotéku nedostane

Další zpřísnění, kvůli kterému možná někteří lidé budou mít problém hypotéku dostat, se týká množství naspořených peněz, které člověk musí mít. Banky totiž neposkytují hypotéky na 100 procent nemovitosti a klienti tedy musejí pokrýt určitou část z vlastních úspor. Postupné zpřísňování přitom začalo už v říjnu loňského roku.

„Dle doporučení České národní banky by banky již od 1. října 2016 neměly poskytovat 100 procent hypotéky. Maximální výše ukazatele LTV je nyní 95 procent. Od 1. dubna 2017 se toto omezení posouvá na hodnotu 90 procent. Znamená to tedy, že již nyní klienti musí do investice do nemovitosti vložit vlastní prostředky,“ vysvětlil pro deník Echo24 Michal Teubner z Komerční banky. Ukazatel LTV zjednodušeně říká, v jakém poměru je výše půjčky, kterou banka nabízí, a hodnota nemovitosti.

Podle Marcely Fialkové z Central Group budou ale hypotéky s nižší „spoluúčastí“ nabízeny minimálně, což ještě více sníží šanci na ně dosáhnout. „Více než 80procentní hypotéky budou nově tvořit jen 15 procent portfolia bank. Teoreticky to tedy znamená, že jen každý sedmý klient bude moci získat hypotéku na více než 80 procent ceny nemovitosti,“ vysvětlila pro server Fialková.

„U průměrného nového bytu tak většina kupujících bude muset mít naspořen skoro milion korun nebo bude nucena hypotéku dofinancovat zdroji například ze stavebního spoření nebo jiného úvěru. V každém případě půjde o zdroje dražší, než jsou současné hypotéky,“ dodala. Nejvíce to přitom podle ní pocítí mladí lidé, kteří nemají možnost například prodat jinou starší nemovitost. S tím souhlasí i Kopecká. „Je nasnadě, že pro určité procento klientů budou hypotéky nedostupné, a to především s ohledem na zvýšené požadavky zajištění vlastními zdroji,“ dodala Kopecká.

Ředitel online srovnavače finančních produktů Chytrý Honza Jiří Paták připomíná také novou povinnost platit daň z nabytí nemovitosti. „Připočteme-li k tomu, že od jara přechází na kupujícího také platba daně z nabytí nemovitosti ve výši 4 procent, vychází nám, že zájemce bude muset 14 procent hodnoty nemovitosti financovat jiným způsobem než hypotékou,“ vysvětlil pro deník Echo24. Hypotéky podle něj ale budou i přes všechny změny stále dobře dostupným produktem. „Stále bude totiž možné využívat například kombinaci hypotéky a neúčelového úvěru či úvěru ze stavebního spoření,“ dodal.

Levnější byty?

Mírně pozitivně se zvyšování hypoték projeví na cenách bytů. Ty především v Praze s ohledem na zdlouhavý legislativní proces, kvůli kterému se v hlavním městě prakticky nestaví (počet zahájených bytů klesl meziročně o více než 60 procent), rychle rostou. „V letošním roce bude na ceny nového bydlení tlačit z jedné strany nedostatek nových bytů na trhu a z druhé strany právě zhoršení dostupnosti hypoték. Zatímco nedostatek bytů v nabídce bude tlačit ceny dál nahoru, hůře dostupné a dražší hypotéky naopak budou cenový růst srážet,“ myslí si Fialková.

Že by ceny začaly kvůli dražším hypotékám klesat, si nemyslí ani realitní kanceláře. „Pokud v nějakém regionu dojde k poklesu cen nemovitostí, bude se jednat o přechodnou situaci v důsledku sezónních vlivů, dlouhodobě budou ceny růst. V Praze předpokládám i v letošním roce vysokou poptávku, k poklesu cen zde nedojde,“ uvedl pro server Echo24.cz výkonný ředitel realitní kanceláře Reality IQ Ondřej Mašín.

Čtěte také: Stavět v Česku? Lépe to jde i v Mongolsku. ‚Drhne to‘, připouští Šlechtová

Praze přibude 100 tisíc obyvatel. Stagnuje, nestaví se a ceny bytů rostou

České stavebnictví v srpnu zpomalilo meziroční pokles na 5,9 %

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články