Maršmeloun v centru Prahy bude. Má platné stavební povolení

Příliš růžový, podivná okna?

Maršmeloun v centru Prahy bude. Má platné stavební povoleníNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Kontroverzní stavba bytového domu v Praze 1 přezdívaná maršmeloun má platné stavební povolení. České televizi to sdělila mluvčí městské části Praha 1 Veronika Blažková. Po letech tak končí spory, jestli stavba může v historickém centru Prahy vzniknout.

Stavební úřad vydal povolení už v červnu 2015, jeho platnost však byla pozastavena, neboť stavbu řešil pražský magistrát i ministerstvo kultury. Investor stavby, firma Praga Progetti e Investimenti, musí nyní ale stavbu zahájit do června, dvouletá lhůta se totiž počítá od prvotního rozhodnutí, uvedla ČT.

„Dá se předpokládat, že v tomto případě investor zažádá o prodloužení,“ poznamenala mluvčí. Podle informací ČT stavební úřad stále řeší dílčí námitky, které ale nemají vliv na platnost povolení.

Čtěte také: Pražský dům Maršmeloun, který budí emoce, má zelenou od památkářů

Řízení na stavebním úřadu pokračovalo po souhlasném stanovisku pražského magistrátu. Stanovisko vydala Praha loni v prosinci. Podle tehdejšího vyjádření památkářů je bytový dům z hlediska památkové péče přípustný a není rušivým prvkem. Na magistrátu skončil spor kvůli rozhodnutí ministerstva kultury. „Zásadní a rozhodující bylo rozhodnutí ministerstva kultury, které zažádalo o doplnění některých podkladů,“ poznamenala Blažková.

Projekt, kterému lidé zřejmě kvůli navrhované barvě fasády přezdívají maršmeloun, vyvolává v Praze silné emoce. Autor návrhu odmítá výtky odpůrců, prý nikdy nepočítal s fasádou v růžové barvě, která dala projektu přezdívku po růžovobílé cukrovince. V centru města se v minulosti na protest proti stavbě sešly stovky lidí. Kritikům vadí to, že některá povolení byla před mnoha lety vydána pro dům, který měl vypadat jinak.

Čtěte také: Příliš růžový, příliš podivná okna. Odvážný dům ministerstvu vadí

‚Maršmeloun‘ nemá být bílorůžový. Je to podvrh, tvrdí architekt

Dům navrhl architekt Zdeněk Fránek, projekt se několikrát měnil. Původní podobu projektu z roku 2008, která počítala s prosklenou fasádou, odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu (NPÚ) ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů. Nový projekt s okny do tvaru obličejů ale NPÚ i magistrátní památkáři schválili.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články