V místě sestřelení boeingu měli rakety Ukrajinci, tvrdí Rusko

Sestřelený boeing

V místě sestřelení boeingu měli rakety Ukrajinci, tvrdí RuskoNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Ukrajina měla minulý čtvrtek možnost zasáhnout malajsijský letoun svými protiletadlovými systémy Buk, oznámil dnes na tiskové konferenci v Moskvě představitel ruské armády. Ráno v den katastrofy podle něj ruské monitorovací služby objevily baterii Buk u obce Zaroščenske. Ta leží asi třicet kilometrů od místa pádu malajsijského letadla.

„Místo zásahu malajsijského boeingu raketou bylo v dosahu tří až čtyř protiletadlových systémů Buk ukrajinské armády,“ uvedl náčelník hlavní operativní správy ministerstva Andrej Kartapolov s odkazem na satelitní snímky, které má prý Moskva k dispozici. Fotografie podle ruského generála ukazují rozmístění všech ukrajinských protiletadlových prostředků.

Čtyři dny před katastrofou ruské družice podle Kartapolova registrovaly ukrajinskou baterii Buk asi osm kilometrů severozápadně od Luhanska. Na snímcích je prý vidět samotné odpalovací zařízení i dvě doprovodná vozidla.

Čtěte také: USA tvrdě označily viníky katastrofy boeingu: Separatisté a Rusko

„Na snímcích téže oblasti, pořízených v den tragédie, už baterie Buk vidět není,“ řekl ruský generál. Ráno téhož dne se zato baterie Buk objevuje u obce Zaroščenske, která leží těsně vedle území ovládaného povstalci. V pátek, den po katastrofě, už na tomto místě podle Kartapolova opět není.

„Vzniká otázka, proč se baterie objevila u povstaleckého území bezprostředně před tragédií,“ upozornil novináře představitel ministerstva obrany. Pět kilometrů od boeingu se kromě toho pohyboval ukrajinský stíhací letoun Su-25, který pravděpodobně letěl směrem k malajsijskému letadlu, dodal Kartapolov. Zvlášť upozornil, že ukrajinské vojenské letadlo se pohybovalo ve stejné letové hladině jako civilní Boeing 777.

Více zde: Mediální nestrannost u sestřeleného letadla otvírá cestu cynismu

Na palubě ukrajinského stroje prý mohla být raketa vzduch-vzduch typ R 60, která zasahuje cíle do vzdálenosti 12 kilometrů. V den zkázy dopravního letadla se navíc na jihovýchodě Ukrajiny pohyboval americký „pokusný aparát“. Jeho cílem bylo údajně registrovat starty raket, řekl Kartapolov. Objekt se pak prý pohyboval nad místem pádu letadla a kontroloval vzniklou situaci.

Veškerá dokumentace týkající se pádu malajsijského letadla bude ještě dnes podle ruského ministerstva obrany předána expertům evropských zemí a Malajsie. Snímky, které údajně dokumentují převoz ruských systémů Buk z ukrajinského území přes hranice do Ruska, jsou podle Kartapolova podvrhem. Rusko žádné takové zbraně, ani jinou vojenskou techniku, separatistům nepředalo.

Podrobnosti zde: Mají separatisté Buk? Tři důkazy, které tvrdí, že ano

Systém Buk dokáže sestřelit letadlo i z výšky 20 kilometrů

Putin: Za zřícení letadla může Kyjev

Sdílet:

Hlavní zprávy