Jsem burkofob, zahalování ve své zemi nechci, říká člen vedení CDU

INTEGRACE MUSLIMŮ V NĚMECKU

Jsem burkofob, zahalování ve své zemi nechci, říká člen vedení CDUNOVÉ
Ilustrační snímek zachycuje muslimské ženy v burkách. Foto: Foto: Wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Přistěhovalci, kteří přišli do Německa a nesouhlasí s jeho kulturními a společenskými zvyky, by si měli hledat nový domov. V sobotním rozhovoru pro německý list Die Welt to prohlásil člen prezidia vládní CDU Jens Spahn. Podle něj je potřeba, aby stát začal účinněji vymáhat integraci přistěhovalců a zabránil tak některým negativním jevům. Zároveň uvedl, že je „burkafob“ a že k zákazu zahalování mělo dojít už dávno. Na zatvrzelé imigrační pozice kancléřky Merlelové na sobotním jednání zemské vlády zaútočil znovu bavorský premiér Horst Seehofer.

V úvodu rozhovoru Spahn hovořil o uprchlické krizi ve světle nedávných teroristických útoků, v nichž figurovali uprchlíci. „Je jasné, že mezi uprchlíky nejsou jen andělé. Někteří mají minulost obyčejných kriminálníků, jiní bojovali ve válce a někteří zde očividně chtějí šířit islámský terorismus,“ řekl s dovětkem, že Německo musí lépe kontrolovat, kdo přichází na jeho území.

Následně se přesunul k otázkám migrantů, kteří už v Německu jsou. „Integrace je úkol pro Herkula, který nevyřeší třítýdenní jazykový kurz. Propast k zemi původu (migrantů) co se týče kultury, náboženství a životní úrovně je obrovská,“ uvedl. „Rovnoprávnost mužů a žen, přístup k židům, gayům a lesbám, k jiným náboženstvím, k sousedovu bohatství. To vše vyžaduje jasné oznámení a pravidla, která také musíme prosazovat. To jsme na začátku vždycky nedělali,“ dodal Spahn.

Německo podle něj musí jasně říct nově příchozím, že se buď podvolí místním zvyklostem, a nebo odejdou. „Kdo si myslí, že muži jsou více než ženy, kdo se odmítá učit německy nebo posílat svoji dceru na školní hodiny plavání, ten by měl hledat ochranu v zemi, která mu sedí lépe…,“ řekl. V rozhovoru pro Die Welt zároveň zmínil, že nejproblémovější co se týče (ne)integrace jsou Arabové.

Čtěte také: Muslimské dívky nechtěly chodit na plavání. Švýcaři jim nedají občanství

Kdo se nebude integrovat, přijde o dávky

Zároveň vysvětlil, že si stát musí vytvořit páky, aby dokázal integraci přistěhovalců vymáhat. Například když někdo neposílá dceru do školy, mohly by mu ji úřady odebrat a do školy ji poslat samy. Spahn stejně tak zmínil krácení sociálních dávek jako možný postih pro toho, kdo by bránil své dceři ve vzdělání: „Tady jsme v minulosti nebyli dost důslední. Tato špatně pochopená tolerance byla ostatně vždy ke škodě dětí.“

V rozhovoru ale zabrousil i na téma zahalování muslimských žen. „Zákaz úplného zahalování – jako nikáby a burky – je zpožděný, také jako signál do světa. Představte si, jak by vypadal tento rozhovor, kdybychom tady proti sobě seděli úplně zahalení. V této zemi nechci čelit žádným burkám. V tomto ohledu jsem burkafob,“ uvedl.

Pokud chce Německo zůstat otevřenou a svobodnou společností, je podle Spahna potřeba, aby se začalo problémy integrace vážně zabývat. Stávající demokratický režim totiž podle něj ohrožuje posilování konzervativního islámu a také stoupající obliba krajní pravice.

Seehofer se distancoval od Merkelové

S politikou otevřených dveří a bezmezné tolerance, se kterou je někdy ztotožňována kancléřka Merkelová, se odmítá ztotožnit i bavorský premiér Horst Seehofer (CSU). Německý deník Die Welt v neděli uvedl, že se Seehofer jednoznačně distancoval od kancléřčina sloganu „Wir schaffen es“ (Zvládneme to). „Ani s nejlepší vůlí nemohu tuto větu přijmout za vlastní,“ uvedl Seehofer a dodal, že rozměr problémů je příliš velký.

Seehofer dnes prohlásil, že nechce vyvolávat konflikty mezi CDU a CSU, která působí pouze v Bavorsku, a že obě sesterské strany spolu dobře vycházejí. „Ale veřejnosti taky nechci lhát,“ řekl a dodal, že uklidňování nikoho neuspokojí. Během jednání bavorské zemské vlády předložil neveřejnou bezpečnostní koncepci pro Bavorsko, údajně nejrozsáhlejší a nejhlubší, jakou dosud nejlidnatější spolková země měla.

Podle koncepce by se měl počet bavorských policistů zvýšit v letech 2017 až 2020 o celkem 2000 lidí a měli by dostat nejmodernější vybavení. Nyní v této spolkové zemi působí 41.000 policistů.

Německá média začala po nedávných atentátech přiznávat, že v Německu dochází k posunu veřejného mínění. Útoky jsou už jasně spojovány s příchodem uprchlíků, což dříve nebylo. Zároveň prý roste tlak na kancléřku i v zákulisí její vlastní CDU, aby změnila přistěhovaleckou politiku. Angela Merkelová ale poté, co k atentátům celé dny mlčela, vystoupila s projevem, ve kterém výraznou změnu politiky nepřislíbila.

Čtěte také: Ve Švýcarsku padla první pokuta za nošení burky na veřejnosti

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články