Zemřel Leonard Cohen, autor legendární So Long či Hallelujah

Odchod legendy

Zemřel Leonard Cohen, autor legendární So Long či HallelujahAKTUALIZOVÁNO
Leonard Cohen. Foto: Foto: archiv
1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Legendární kanadský zpěvák, hudebník a spisovatel Leonard Cohen zemřel. Oznámení se objevilo na jeho oficiální facebookové stránce. V kanadském Montrealu budou vlajky staženy na půl žerdi. Bylo mu 82 let. Informuje BBC.

„S hlubokým zármutkem oznamujeme, že legendární básník, písničkář a umělec Leonard Cohen zesnul. Ztratili jsme jednoho z nejuznávanějších a nejplodnějších vizionářů,“ uvádí se v prohlášení, podle něhož proběhne vzpomínková akce na Cohena v Los Angeles. Příčina úmrtí oznámena nebyla.

„Můj otec zesnul pokojně ve svém domě v Los Angeles,“ uvedl syn umělce Adam Cohen. „Do svého posledního okamžiku psal se svým jedinečným způsobem humoru,“ dodal.

„Leonarde, poezie a hudba žádného jiného umělce nezněla tak jako ta tvoje. Budeš nám chybět,“ napsal v reakci na Cohenovu smrt kanadský premiér Justin Trudeau. Nad smrtí rodáka z Montrealu vyjádřil „hluboký zármutek“. Cohenova tvorba je podle Trudeaua stejně aktuální dnes jako v 60. letech. „Dnes jsme přišli o jednoho z našich největších ambasadorů a o ikonu,“ uvedl starosta Montrealu Denis Coderre. Zároveň nařídil, aby vlajky ve městě byly spuštěny na půl žerdi.

Před Cohenovým domem v Montrealu se od oznámení jeho úmrtí začaly shromažďovat desítky fanoušků. Na místě zapalovali svíčky a pokládali květiny. Na schodech u domu se objevil také klobouk, který neodmyslitelně patřil ke Cohenově image.

Legendární písničkář

Cohen byl vedle Boba Dylana či Paula Simona jedním z písničkářů, jejichž sláva se zrodila v uvolněných šedesátých letech minulého století a od té doby ovlivnili několik generací. Za to si vysloužil mimo jiné přijetí do rokenrolové síně slávy a udělení nejvyššího kanadského civilního řádu. Spojoval výjimečné literární nadání se schopností vtělit metaforický text do silné folkové melodie. Téma jeho textů často zahrnovalo náboženské cítění i sexuální touhu, které propojil ve své patrně nejznámější písni Hallelujah, jež se od prvního vydání v roce 1984 dočkala desítek verzí od různých umělců.

Ještě před začátkem hudební dráhy napsal počátkem šedesátých let dva romány, avšak poté, co mu druhé dílo po úspěchu toho prvního u kritiky narazilo i v souvislosti s příliš otevřeným pohledem na téma sexu, se vrhl na muziku. Básně však psát nepřestal a na kontě má přes deset vydaných sbírek poezie.

V hudebním světě prorazil až poté, co se v roce 1966 přestěhoval z Kanady do New Yorku. První studiové album vydal v roce 1967 pod názvem Songs of Leonard Cohen, poslední nahrávka You Want It Darker mu vyšla v říjnu, tedy o téměř půl století později. Kromě toho má na kontě osm koncertních alb a pět kompilací.

Po počátečním výrazně folkovém období začal do své hudby míchat vlivy popu či kabaretního stylu. Jeho hluboký hlas na nahrávkách i koncertech od 80. let často doprovázely ženské vokály. Podle mnohých byly jeho literární i hudební kvality neoddělitelné. „Když lidé mluví o Leonardovi, zapomínají zmínit jeho melodie, které jsou pro mě, spolu s jeho texty, jeho nejvýjimečnějšími výtvory,“ řekl letos magazínu The New Yorker Bob Dylan.

Celosvětovou proslulost mu vynesly hity Hallelujah či So Long, Marianne. Své poslední, čtrnácté studiové album s názvem You Want It Darker vydal před pár týdny – 21. října. V jedné z písní zde zpívá: „Jsem připraven, můj Pane.“

Čtěte také: Odešel básník, písničkář i mnich. Cohenovy písně dokázaly rozplakat

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články